מאפים נגד שקרים: הפעולה הנועזת ביותר של בריגדת זורקי העוגות הישראלית

ברביעי ביולי 2001 ביצעה בריגדת זורקי העוגות הישראלית את הפעולה הנועזת ביותר בתולדותיה כאשר אנשיה הטיחו עוגת קצפת בפניו של שר התקשורת דאז רובי ריבלין, במחאה על תמיכתו בחקיקה שפגעה בפלורליזם של הטלוויזיה בישראל.

פעילת בריגדת זורקי העוגות הישראלית, ארבל גל, ארבה לריבלין בצאתו מדיון ועדת הכלכלה של הכנסת על תיקון לחוק הבזק, ואז הטיחה בפניו את העוגה תוך שהיא קוראת לו בספונטניות "מותק!". במקביל, פעילי בריגדה נוספים הפיצו בקומת הוועדות כרוז שבו הזדהו כחברי ארגון המתקרא "תקשורת חופשית – המליציה הישראלית של בריגדת זורקי העוגות בשיתוף עם המרכז לתקשורת עצמאית אינדימדיה".

בכרוז נכתב, כי "עוגה זו מושלכת בפניו של שר התקשורת, מאחר שלא הוזמנו למסיבת הכבלים הפרטית שלו. אנו, מגישי העוגה, מבקשים להעיר את השר מאטימותו ולהזכיר לו כי הוא ממונה על אינטרסים ציבוריים ולא על אינטרסים של בעלי הון".

כותבי הכרוז גם ציינו כי רכיבי העוגה מסמלים את מאבקם; הסוכר – לכבוד תמיכת השר בתחרות חופשית בין מונופול הכבלים לבזק ו"גישתו המתוקה לבעלי ההון", והקצפת נועדה להזכיר לשר שהוא "מורח את זכותם החוקית של אזרחי ישראל לתקשורת פלורליסטית ודמוקרטית ודוחף קדימה את קרטל הכבלים", כדבריהם.

ריבלין, אשר נאלץ להתנקות מעוגת הקצפת בחדר שירותים סמוך, הודה לאחר האירוע כי "זו קצפת שהרבה יותר נעים לאכול אותה מאשר לחטוף אותה בפרצוף". ארבל גל, שהטיחה את העוגה בפניו של ריבלין, הלכה לעולמה כעבור שנה והיא בת 20 בלבד

ארבל גל ז"ל

ארבל גל ז"ל

פעולת בריגדת זורקי העוגות הישראלית שאבה את השראתה ממסורת בינלאומית ארוכת שנים של הטחת עוגות בפרצופיהם של שועי עולם או סתם אנשים שלוקחים את עצמם יותר מדי ברצינות. בין אלו שזכו בעוגה בפרצוף ברחבי תבל נמנים מנכ"ל אנרון ג'פרי סקילינג, הפילוסוף ברנאר-אנרי לוי, במאי הקולנוע ז'אן-לוק גודאר, העיתונאי טום פרידמן, יו"ר ארגון הסחר העולמי רנאטו רוג'יירו, האמן אנדי וורהול וראש ממשלת קנדה ז'אן קרטיין (רשימה מלאה פה).

תיעוד של כמה מרגעיה הגדולים ביותר של התקוממות המאפים הגלובלית נאסף בסרט התיעודי "The Pie's the Limit", שעלה לאקרנים בשנת 2000, ועוקב אחר קורותיה של בריגדת האפייה הביוטית, מיליציית זורקי העוגות המפורסמת ביותר בעולם. תחת הסיסמה "תגובתנו לשקרים – עוגה בפנים" ("To their lies, we respond with pies"), כבר הספיקו חברי המיליציה בין השאר להטיח עוגות בפניהם של מייסד מיקרוסופט ביל גייטס ושל ארכיטקט הגלובליזציה הכלכלן מילטון פרידמן

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew