ילדי העולם התאחדו

בכל רחבי תבל, צעירות וצעירים מתחילים להבין כי לא ניתן עוד לסמוך על דור הוריהם שיתקנו את העולם. אוסף ילדים מתקני עולם.

"פטריוט זה לא מי שלוקח מפעלים ונותן אותם לאנשים פרטיים". אור אקטע, בן 12, מציג את משנתו החברתית והפוליטית במאהל מחאת הדיור בתל אביב ביולי 2011.

 

"אנחנו עכשיו הדור שנמצא בלב ההתנגדות. אנחנו הדור שיעמוד לצד כל מי שמשיב מלחמה". קליפ שכולל קטעים מתוך נאום של תלמיד בית ספר בן 15 בכנס הארצי של הקואליציה נגד ההפרטה והקיצוצים בשירותים החברתיים בבריטניה שנערך בנובמבר 2010. (צפו בנאום המלא כאן)

"אנחנו חייבים להבין שהעניים חושבים, דואגים, מחייכים ובוכים בדיוק כמונו. אנחנו חייבים להבין שהם-אנחנו, ואנחנו-הם". רייצ'ל קורי, בת 10, מדברת על חלומותיה. קורי מתה בגיל 23 לאחר שנדרסה על ידי דחפור צה"לי בעת שניסתה להגן בגופה על בית של רוקח פלסטיני מרפיח, שביתו נועד להריסה לצורך הרחבת ציר פילדלפי.

"אני נמצאת כאן למען ילדים אחרים. אני כאן כי אכפת לי. אני כאן כי ילדים בכל מקום סובלים, וכי 40 אלף בני אדם מתים כל יום מרעב. אני כאן כי רוב האנשים האלה הם ילדים.

אנחנו חייבים להבין שהעניים נמצאים סביבנו, ואנחנו מתעלמים מהם. אנחנו חייבים להבין שניתן למנוע את מותם. אנחנו חייבים להבין שאנשים במדינות עולם שלישי חושבים, דואגים, מחייכים ובוכים בדיוק כמונו. אנחנו חייבים להבין שהם-אנחנו, ואנחנו-הם.

החלום שלי הוא לשים קץ לרעב עד שנת 2000. החלום שלי הוא לתת לעניים סיכוי. החלום שלי הוא להציל את 40 אלף בני האדם שמתים כל יום. החלום שלי יכול להתגשם, והוא יתגשם, אם כולנו נביט אל העתיד ונראה את האור הקורן ממנו".

"מדוע אנחנו, שיש לנו הכל, ממשיכים להיות כה חמדנים?" סוורן סוזוקי בת 12, מדברת מעל בימת הנואמים בפסגת כדור הארץ שנערכה בברזיל ביוני 1992.

"לפני יומיים, כאן בברזיל, הזדעזעתי מהמפגש עם ילדי רחוב. אחד הילדים אמר לי זאת: 'הלוואי והייתי עשיר. ולו הייתי עשיר, הייתי מחלק לכל ילדי הרחוב מזון, בגדים, תרופות, מחסה, אהבה וחום'. אם ילד רחוב חסר-כל מוכן לחלוק, מדוע אנחנו, שיש לנו הכל, ממשיכים להיות כה חמדנים?

אני רק ילדה, אבל אני יודעת שכולנו חלק ממשפחה, בת חמישה מיליארד נפשות, למעשה, בת 30 מיליון מינים, וכולנו חולקים את אותו האוויר, אותם המים ואותה האדמה – גבולות וממשלות לעולם לא יוכלו לשנות עובדה זו".

"אנחנו לא צעצועים". אשאון ג'ונסון, תלמיד כיתה ג' בשיקגו, בנאום חוצב להבות נגד הפרטת מערכת החינוך בעיר בחודש מאי 2013.

"ברשות הנוכחים המכובדים, בשם השאהידים שלחמו על החירות, אני רוצה לדבר. אני רוצה למתוח ביקורת על בני ארצי באולם. למה אתם מרשים לפושעים לשבת באסיפה הזאת? הם האחראים למצבה של אפגניסטן היום. הם דיכאו נשים והרסו את הארץ. צריך להעמיד אותם לדין. האפגנים אולי יסלחו להם, אבל ההיסטוריה לא תסלח להם לעולם". מלאלאי ג'ויה במושב הפתיחה החגיגי של הפרלמנט של אפגניסטן 'המשוחררת' בשנת 2003.

"גונבים מהעניים ולא מהעשירים כי המשטרה שומרת על בעלי האמצעים". "להיות חזק", שיר ראפ מזרחי של קבוצת נערים משכונת הקטמונים בירושלים (מילות השיר והסיפור שמאחוריו כאן).

אני יפואי ויש לי חלום. קבוצת נוער למען להשיב ליפו את התקווה ואת הזכות להגשים חלומות.

"בשם קורבנותיה הצעירים של ממשלה פושעת ושקרנית". נערה אמיצה בימים הראשונים של ההתקוממות נגד רודן מצרים, חוסני מובארכ.

לזרוק אבן על שוטר. בתחילת 2013 פרצו במצרים עימותים בין מפגינים לכוחות הבטחון במצרים, במחאה על צעדים לצמצום הדמוקרטיה שבהם נקט הנשיא מוחמד מורסי. ילד אחד, שרצה במיוחד ליטול חלק בהתקוממות, מצא דרך מקורית להשתתף.

אני בת!  ג'ופ, ילדה הולנדית בת 13, אמנם נולדה בתור בן, אבל אין בלבה ספק שהיא נועדה להיות בת.

עוד באותו עניין:

ביטול בית הספר
המניפסט לשינוי של נוער עזה
מלחמת לבנון השנייה: שאלות שרק ילדים יכולים לשאול
צעצועי מלחמה
ילדים גנובים, חיים גנובים
ילדי רחוב
המנון ילדי העובדים הזרים

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew