הפך על ראשן ניידות משטרה – ונעצר

אולג וורוטניקוב (בן 35), ממנהיגי קולקטיב האמנים האנרכיסטי הרוסי וואינה ("מלחמה"), נעצר באשמת "חוליגניזם". זו אינה הפעם הראשונה בה הוא נעצר, שכן חברי הקולקטיב נתונים בשנה האחרונה להתקפות אלימות ומעצרים מצד המשטרה בעקבות אמנות המחאה הישירה של וואינה.

וורוטניקוב וחבר נוסף בקולקטיב, לאוניד ניקולאייב (בן 27), נעצרו בספטמבר 2010 על ידי עשרה שוטרים ללא מדים שפרצו לדירתם. השוטרים אזקו את השניים, כיסו את ראשיהם בשקים, ובעטו והתעללו בהם במשך מספר שעות. לאחר מכן, הם הוחזקו במשך שלושה חודשים בבית המעצר הידוע לשמצה של סנט פטרבורג, ושוחררו בערבות רק בפברואר.

בשנה החולפת החריפה משטרת רוסיה את מאבקה נגד חברי הקולקטיב הידועים בפעולות האמנות הישירה שלהם, במסגרתן כבר הספיקו להפוך על ראשן ניידות משטרה במחאה על שחיתות המשטרה, ולצייר זין ענק על גשר מתרומם הממוקם סמוך למטה שירותי הביטחון של רוסיה. בחודש מארס שוטרים בלבוש אזרחי תקפו והכו שלושה מחברי הקולקטיב שעות ספורות לאחר שהללו כינסו מסיבת עיתונאים בה תיארו את התנאים הקשים בבתי מעצר ברוסיה.

הרדיפה המשטרתית נגד חברי וואינה באה לאחר שהקולקטיב ביצע בשלוש השנים האחרונות שורה של מיצגים-תעלולים, בהם לינצ'ים מדומים של יהודים והומוסקסואלים במרכז קניות, הופעת פאנק באולם בית משפט, ומתקפת נשיקות נגד המשטרה.

קולקטיב וואינה התפרסם בראשונה בפברואר 2008, יומיים לפני הבחירות שבהן הועבר השלטון מהנשיא ולדימיר פוטין לדמיטרי מדוודב, כאשר 12 מחבריו – בהם אשה בהריון – נכנסו למוזיאון הביולוגיה הלאומי של רוסיה וקיימו שם אורגיה פומבית במחאה על הדלת-המסתובבת הפוליטית של פוטין ומדוודב שאותה הגדירו בתור "פארסת בחירות פורנוגרפית".

בקיץ 2010, הם ביצעו את אחת הפעולות החינניות ביותר שלהם, כאשר ציירו (תוך 23 שניות בלבד) זין ענק על גשר מתרומם הממוקם סמוך למטה שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (פ.ס.ב – היורש המפוקפק של ק.ג.ב) בעיר סנט פטרבורג. אחד מחברי הקולקטיב אמנם נתפס על ידי השומרים וחטף מכות, אבל כאשר הגשר התרומם, והזין האימתני (באורך 65 מטרים) הזדקף ממש מול חלונות בכירי פ.ס.ב – קשה היה שלא לצהול משמחה ולהצטלם למזכרת.

"זין החלל הגלקטי הענק", כפי שהכתירו אותו חברי וואינה, פגע כנראה בנקודה רגישה אצל שירותי הביטחון הרוסים, שהחלו מאז לרדוף את חברי הקולקטיב. בחוגי האמנות ברוסיה קיימת לא מעט ביקורת כלפי וואינה, אולם מעצרם של שני חברי הקולקטיב עורר אהדה רבה, ו"זין החלל הגלקטי הענק" אף זכה בפרס האמנות העכשווית היוקרתי של רוסיה. כספי הפרס נתרמו למימון הוצאות משפטיות של אסירים פוליטיים.

ניתן לקרוא ראיון עם חברי וואינה באתר "וואלה".

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew