פעיל סביבתי בארה"ב שהציל 90 קמ"ר של שטח טבעי נידון לשנתיים מאסר

טים דכריסטופר, פעיל סביבתי בארה"ב שהצליח למנוע מכירה של כמעט 90 קילומטרים רבועים של שטחים טבעיים בדרום מדינת יוטה לחברות נפט וגז טבעי שביקשו לבצע קידוחים באזור, נידון לעונש של שנתיים מאסר וקנס של 10,000 דולר, בגין התחזות והגשת הצעות כוזבות במכירה פומבית ממשלתית של רישיונות קידוח. דכריסטופר, בן 29, היה צפוי לעונש של עד 10 שנות מאסר וקנס בסך 1.5 מיליון דולר. לאחר מתן גזר הדין נלקח דכריסטופר מבית המשפט כשהוא באזיקים. בתגובה, חסמו מפגינים את הכניסה לבניין בית המשפט בעיר סולט לייק סיטי. 26 בני אדם נעצרו.

"בשלב שבו אנו נמצאים, כאשר איומים שלא ניתן להעלות על הדעת כבר נראים באופק, ככה נראית התקווה", אמר דכריסטופר בדברים שנשא בבית המשפט לפני הקראת גזר דינו. "בזמנים אלו של ממשלה פושטת רגל מבחינה מוסרית שבגדה בכל ערכיה, ככה נראית פטריוטיות. כאשר חייהם של אין ספור אנשים נמצאים על הכף, ככה נראית אהבה, והיא רק תמשיך לגדול ולצמוח".

דכריסטופר, מייסד קבוצת Peaceful Uprising, הורשע בשיבוש מכירה פומבית ממשלתית של רישיונות קידוח על אדמות ציבור, שנערכה בדצמבר 2008, בשבועות האחרונים לכהונתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן, תקופה שבה נערכה "מכירת חיסול" של רישיונות קידוח באדמות מדינה שהופשרו לצורך כך. דכריסטופר, שהיה באותה עת סטודנט לכלכלה באוניברסיטת יוטה, התחזה למתמודד במכירה הפומבית ורכש שטחים בהיקף של יותר מ-89 קמ"ר – כשישית מכלל השטחים שהועמדו למכירה – בשווי 1.8 מיליון דולר (ללא כוונה לשלם את הכסף) בתקווה להציל את האזור מקידוחים. כעבור ימים ספורים, הוקפאו המכרזים לאחר שהתגלו בהם אי סדרים והתברר כי חלק מהשטחים שהועמדו למכירה סמוכים לשמורות טבע. בהמשך הפסיק ממשל אובמה את המכירות הפומביות כליל.

במהלך המשפט נאסר על דכריסטופר להציג את המניעים למעשיו או להתייחס לתפיסה של מרי אזרחי, ובכך שלל בית המשפט מדכריסטופר את האפשרות לזמן עדים מומחים כדי להסביר את חשיבות השטחים הטבעיים שהציל.

שבועות ספורים לאחר הרשעתו, בכנס מנהיגים סביבתיים צעירים שנערך בוושינגטון, קרא דכריסטופר לפעילים סביבתיים לחסום בגופם את פיצוץ פסגות ההרים שמבצעות חברות כריית פחם בהרי האפלצ'ים ולהיעצר בהמוניהם מתוך מטרה לסתום את מערכת המשפט.

להלן תרגום חלק מנאומו של דכריסטופר:

"קרוב לוודאי שכבר מאוחר מדי מכדי שכמות כלשהי של צמצום פליטות תצליח למנוע את קריסת החברה התעשייתית. אולם אין משמעות הדבר כי אבדה כל תקווה או שאין עוד טעם להיאבק. משמעות הדבר היא שיש יותר סיבות להיאבק מאשר אי פעם, מכיוון שקריסה הצפויה יכולה להיות הזדמנות עבורנו לבנות עולם טוב יותר על אפרו של העולם הנוכחי. זו יכולה להיות הזדמנות לחשבון נפש המוני ולהבנה שאולי תאוות בצע ותחרותיות אינן הערכים הטובים ביותר שעליהם כדאי לבסס את התרבות שלנו.

אנחנו הדור שבפניו עומדת המשימה לנווט את התרבות שלנו דרך אחת מתקופות השינויים המשמעותיים והמהירים ביותר שידעה האנושות מעולם. זהו אתגר עצום, והוא לא הולך להיות קל. לא נוכל להימנע מקורבנות.

בתור תנועה, מעולם לא נקטנו עמדה, מכיוון שתמיד גרמו לנו להאמין שבסופו של דבר עלינו להשלים עם המציאות. אבל זה לא נכון. תביטו סביבכם באולם בו אנחנו נמצאים היום, ב-10,000 האנשים שנמצאים כאן. די באנשים שנמצאים כאן, ללא צורך לגייס ולו אדם אחד נוסף, כדי לשלוח 30 אנשים לאתר פיצוץ פסגות הרים, לגרום להשבתה זמנית של העבודה ולנזק כספי גדול לחברת הכרייה, ולהתחיל לסתום את מערכת בתי המשפט של מערב וירג'יניה. ואנחנו נוכל לשלוח 30 אנשים נוספים למחרת, ו-30 נוספים ביום שאחריו, וכך, יום אחרי יום, במשך שנה. ואני לא חושב שזה יימשך שנה, כי הרבה לפני כן, פיצוץ פסגות הרים ייפסק".

ראיון עם דכריסטופר ועם השחקן רוברט רדפורד בכתבה ששודרה בתוכנית Democracy Now זמן קצר לאחר שיבוש המכרז על ידיד דכריסטופר.

אתר Peaceful Uprising
הגיבור הירוק שנלחם נגד קידוחי הנפט

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew