חסמב"ה דור 3: הנכד של יגאל מוסינזון נעצר בהפגנות למען הדיור

אחד העצורים באירועים שאחרי הפגנת הדיור הגדולה בתל אביב היה מיכאל מוסינזון, נכדו של יגאל מוסינזון, מחבר ספרי חסמב"ה. האם אנו עדים לשובה של חבורת סוד מוחלט בהחלט?

רועי צ'יקי ארד התייחס בקצרה לסוגיה:

"המעצר של מיכאל מוסינזון פותח כמובן השוואה בין הצעירים שהתחילו את המחאה לצעירי חסמב"ה שהצילו את ישראל כשהמבוגרים כשלו. מיכאל סיפר על שיחות שהיו לו עם שוטרת שאמרה לו שגרה בחדר בבת ים וכשהעלו לה את שכר הדירה, עברה לחדר קטן יותר. אפילו בשביל המפגש הזה, שבו הסוהר מבין שהוא גם אסיר, המחאה הזאת היתה שווה".

יציקת תוכן חדש לתוך סיפורי חסמב"ה היא מסורת ארוכת שנים שכבר הספיקה להביא לנו פנינים כמו סדרת הקומיקס "חסמבא"ה במערות האף" ו"חסמבא"ה – חיידקים סודיים מאוד בתוך אלוף הארץ" של קובי ניב ודודו גבע.

היית עושה אותו דבר בשבילי, לא? (מערכון חסמב"ה מתוך החמישיה הקאמרית).

איזה מין תפקיד זה תימני? (קטע מתוך סדרת הטלוויזיה "חסמב"ה דור 3").

עם זאת, הדרך אל חופש פרשנות של ספרי מוסינזון לא היתה קלה. קטע מתוך הערך "חסמב"ה" בויקיפדיה.

לאחר מותו של מוסינזון, כתבה הסופרת שפרה האפרתי ספר בשם "לא תשווה" המציג את גיבורי חסמב"ה ככישלונות מזדקנים החיים על תהילת עברם. בשער האחורי של הספר נכתב: "שנים עברו מאז פעלה חבורת חסמב"ה בין נופי הארץ הנאבקת, ניצחה אויבים מסוכנים וסיכלה פעולות חבלה. שרידי החבורה, קשישים נטושים, זועמים ופגועים, מנסים להתאחד עכשיו להרפתקה אחרונה בהחלט".

התיאור הפארודי של החבורה משמש ניגוד לתיאור ההרואי בסדרת הספרים המקורית. כך למשל מתואר המפקד האגדי ירון כגבר מזדקן והומוסקסואל, המכור לאלכוהול. אלמנתו של מוסינזון, חנה מוסינזון, ניהלה מאבק משפטי ארוך כנגד הסופרת בנסיון למנוע את הפצת הספר, בנימוק כי היצירה מפרה את זכויות היוצרים של בעלה, אך לבסוף, בשנת 2003 דחה בית המשפט את תביעתה ואישר את הפצת הספר, בנימוק כי אין פגיעה בזכות היוצרים, וכי השימוש שעשתה אפרתי מוגן בהגנת השימוש ההוגן.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew