צ'ילה דורשת צדק חברתי

זה מספר שבועות שעשרות אלפי תלמידים, סטודנטים ומורים בצ'ילה מפגינים נגד הפרטת החינוך במדינה, ובסוף השבוע האחרון הגיע המחאה – אשר ברוח "האביב הערבי" זכתה לכינוי "החורף של צ'ילה" – לנקודת רתיחה.

תחילתה של המחאה היתה בשורה של הפגנות ססגוניות למען רפורמה במערכת החינוך, אשר כללו בין השאר התנשקויות מחאה המוניות, התחפשות לגיבורי-על, והקפות ריצה סביב ארמון הנשיאות. עם זאת, ככל שחלף הזמן גבר תסכול המפגינים לנוכח סירובו של נשיא צ'ילה, סבסטיאן פינרה, להאזין לדרישותיהם. בשבוע שעבר הצטרפו תלמידי תיכון בעיר הנמל אנטופגסטה שבצפון המדינה לשביתת רעב בה פתחו סטודנטים בבירה סנטיאגו, והשבוע השתלטו סטודנטים על המשרדים של תחנת טלוויזיה בדרישה לממש את זכותם להציג את דרישותיהם בשידור חי.

ביום חמישי האחרון, לאחר שתלמידי תיכון ניסו לצעוד לעבר ארמון הנשיאות, פיזרה המשטרה באלימות את המפגינים תוך שימוש בתותחי מים ובגז מדמיע. בעימותים שפרצו עקב כך, נעצרו קרוב ל-900 בני אדם, בהם תלמיד בן 10, ורבים נפצעו. בעקבות האלימות המשטרתית קראו הסטודנטים והתלמידים לאזרחי המדינה להביע את תמיכתם בהם על ידי הקשה בכפות על סירים מחלונות בתיהם באותו ערב. התוצאה היתה לילה של חגיגות הקשה, מסיבות רחוב ספונטניות ותחושה כללית כי מדובר ברגע היסטורי שבו תנועת המחאה חוצה גבולות מעמדיים וחברתיים, דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן".

צ'ילה, אשר נחשבה החל משנות ה-70 לנערת הפוסטר הלטינית של פונדמנטליזם כלכלת השוק מבית מדרשו של מילטון פרידמן, טרם נרפאה מפצעי טיפול ההלם האולטרא-קפיטליסטי שקיבלה בחסות פרידמן והרודן אוגוסטו פינושה. כמו במחוזותינו, גם בצ'ילה נשחק המעמד הבינוני עד דק. וכמו אצלנו, גם שם נשים ממלאות את שורות הנהגת המחאה, אשר מתארגנת בעזרת פייסבוק וטוויטר.

לאור המחאה הגוברת הודיע הנשיא פינרה על פיטוריו של שר החינוך והתחייב להזרים מיליארדים לשיקום מערכת החינוך הציבורית. אולם ניסיונותיו לבלום את המחאה העלו חרס, וסקר שנערך בסוף השבוע הראה כי שיעור התמיכה בפינרה צנח ל-26% – שיעור התמיכה הנמוך ביותר לו זכה נשיא מאז ימי פינושה.

צפו בדיון על האירועים בצ'ילה בתוכנית Democracy Now.

המפגינים בצ'ילה אף זכו לחיזוק מצד קולקטיב ההאקרים האנרכיסטי אנונימוס, אשר הכריז מלחמה על ממשלת צ'ילה בגין הפגיעה בחופש הביטוי וזכות המחאה של הסטודנטים. אנונימוס פרץ לתודעת הציבור העולמי בשנה שעברה לאחר שביצע פעולות תגמול מקוונות נגד גורמים שניסו להשתיק את אתר ויקיליקס, ובהמשך הפיל אתרי אינטרנט של משטרים במזרח התיכון שדיכאו הפגנות למען דמוקרטיה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew