יונבומר – הדור הבא

מדענים וחוקרים בתחום הננו-טכנולוגיה ברחבי העולם החלו לקבל באחרונה בדואר חבילות נפץ שנשלחו על ידי קבוצה המכנה את עצמה "יחידים הנוטים לפראיות" (Individualities Tending Toward Savagery). הקבוצה שואבת את השראתה מהפעיל האנטי-טכנולוגי טד קזינסקי – שנודע בכינוי 'יונבומר' – שניהל במשך קרוב לשני עשורים מתקפת חבילות נפץ כנגד אנשים שקידמו תיעוש וטכנולוגיה בארה"ב.

מוקדם יותר החודש התפוצצה אחת חבילת נפץ במכון טכנולוגי סמוך למקסיקו סיטי, וגרמה לפציעתם של שני פרופסורים, בהם ראש מרכז מחקר האחראי על קידום השימוש בננו-טכנולוגיה במקסיקו. חבילת נפץ אחרת שנשלחה בחודש אפריל לראש מחלקת ננו-טכנולוגיה במכון הפוליטכני של מקסיקו, גרמה לפציעתו של איש אבטחה במכון.

במניפסט בספרדית (תרגום לאנגלית) שפורסם באינטרנט, בו נטלה קבוצת "יחידים הנוטים לפראיות" אחריות על חבילות הנפץ, הסבירה הקבוצה את הסיבות להתנגדותה לננו-טכנולוגיה. "מדענים רבים עדיין עובדים בשיטה של ניסוי וטעייה, ופשוט ממתינים לראות מה יהיו ההשפעות של מיליוני חלקיקי-ננו על האנושות והסביבה", נכתב במניפסט. "ההאצה ההולכת וגוברת בטכנולוגיה זו תוביל ליצירת ננו-סייבורגים שיוכלו להתרבות באופן אוטומטי ללא כל התערבות אנושית".

בדומה לקזינסקי, הקבוצה גורסת כי קידמה טכנולוגית ככלל "מסכנת את בני האדם בכך שהיא מנתקת אותם מהאינסטינקטים הטבעיים שלהם" וכי המהפכה התעשייתית והשלכותיה מהוות אסון עבור המין האנושי. "החלטנו לנקוט בפעולה נחושה נגד אלה שאחראים באופן ישיר לניסיון להפוך את הסביבה הטבעית לחיים מלאכותיים. נתקוף לא רק מוסדות, אלא גם אנשים", נכתב במניפסט.

תקיפות חבילות נפץ דומות נגד מומחי ננו-טכנולוגיה בוצעו באחרונה בשורה של מדינות ברחבי תבל, בהן צרפת, ספרד וצ'ילה. בחודש שעבר נידונו כמה מחברי החזית לשחרור כדור הארץ בשווייץ לעונשי מאסר לאחר שתיכננו לפוצץ מעבדת מחקר ננו-טכנולוגי של חברת המחשוב IBM.

המניפסט של "יחידים הנוטים לפראיות" כולל שלל מושגים וניסוחים השאובים מהמניפסט האנטי-טכנולוגי שפירסם קזינסקי לפני כ-15 שנים, זמן קצר לפני שנלכד. אחד הטיעונים המרכזיים של קזינסקי שאומץ גם על ידי הקבוצה, מתייחס לכך שעבור מדענים רבים, מחקר מהווה "פעילות חלופית" – כלומר פעילות שתכליתה העיקרית היא קידום המימוש העצמי של החוקר, ולא טובת הכלל.

"מדענים רבים נוהגים לטעון כי ננו-טכנולוגיה נועדה 'לסייע למין האנושי'. אולם מאחורי התירוצים הפשטניים הללו מסתתר צורך פסיכולוגי בפעילות חלופית – שמטרותיה הן מלאכותיות במקום אמיתיות", נכתב במניפסט של הקבוצה.

קזינסקי, המרצה עונש של מאסר עולם בארה"ב, נעצר ב-3 באפריל 1996 בפשיטה של שוטרי הבולשת הפדרלית (FBI) על צריף מבודד בהרי מדינת מונטנה בו התגורר במשך 17 שנים. במהלך כמעט שני עשורים ניהל קזינסקי מתקפה קטלנית כנגד אנשים שנטלו חלק בקידום התיעוש והטכנולוגיה שהורסים את כדור הארץ ופוגעים בחירות האנושית.

קזינסקי, שנודע בכינוי "יונבומר" שהודבק לו על ידי התקשורת, הגיח מעת לעת מבדידותו בהרים כדי לשלוח חבילות נפץ לאנשים שהיו אחראים לדעתו להרס התעשייתי-טכנולוגי. חבילות הנפץ ששלח גרמו למותם של שלושה בני אדם ולפציעתם של 23. שני קורבנותיו האחרונים היו איש פרסום של חברת הנפט אקסון ולוביסט של תעשיית כריתת העצים.

רצף ההתקפות הסתיים לאחר שקזינסקי שלח מכתב אנונימי לחוקרי הבולשת הפדרלית שחיפשו אותו, בו הציע להפסיק להרוג אנשים בתמורה לפרסום מניפסט פרי עטו בשם "החברה התעשייתית ועתידה". המניפסט בן 35,000 מילים פורסם בעיתונים "ניו יורק טיימס" ו"וושינגטון פוסט" ב-19 בספטמבר 1995, ובין אלפי הפניות וקצות החוט שהגיעו לחוקרים בעקבות הפרסום, היתה גם פנייה מאחיו של קזינסקי.

האח, דיויד קזינסקי, זיהה את סגנון הכתיבה של טד, ובעזרתו הצליחו החוקרים לעצור את אחיו. טד נידון למאסר עולם. דיויד תרם לקורבנותיו של טד את כספי הפרס בסך מיליון דולר שהיה על ראשו של אחיו.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew