תרבות הסקווטים מגיעה לישראל

63 שנים לאחר הקמת הסקווט הענק המכונה מדינת ישראל – אם כי מדובר בסקווטינג מעט יותר אגרסיבי מגירסת המקור שכולל לא רק התיישבות בבית נטוש אלא גם גירוש תושביו מבעוד מועד – מתחילה גם הגירסה המרוככת של תרבות הסקווטינג להכות שורש בערי ישראל.

לאחר שבמשך שנים היה סקווטינג עירוני (התיישבות אנשים במבנים או שטחים נטושים) בישראל נחלתם הבלעדית של הומלסים, פאנקיסטים ושאר רדיקלים, נדמה כי התופעה מתפשטת כעת לשדרה המרכזית של הציבור.

במהלך השבוע החולף לבדו פלשו פעילים של מחאת האוהלים לשלושה בניינים לפחות בתל אביב ובירושלים, במה שהוגדר בתור שלב חדש של המחאה. אפילו יונה אברושמי – רוצחו של פעיל השמאל אמיל גרינצווייג – עבר להתגורר בסקווט בשכונת התקווה. ואם זה לא מיינסטרים, אז מה כן?

מעבר ליתרונות המובנים מאליהם של תרבות הסקווטינג – דיור זול ומרכזים קהילתיים ואמנותיים תוססים – טומנת בחובה התופעה גם זרעי רדיקליזציה פוליטית, שחלקם כבר ניכרים בישראל: החל ביוזמה המבורכת של החזית לשחרור הבתים לפרסם מפה של המבנים הריקים בתל אביב, וכלה בגילוי הלב של קצין המשטרה שהיה אחראי על פינוי ומעצר דיירי הסקווט ברחוב דב הוז, אשר הודה כי "בין חוק וצדק אין שום קשר".

התעוררות הסקווטינג בישראל מתרחשת בתקופה שבה התופעה דווקא נתונה תחת מתקפה מצד הרשויות באירופה. בבריטניה, הולנד ומדינות נוספות הופך הסקווטינג לבלתי חוקי בראשונה זה עשרות שנים, ובגרמניה פונה השנה בכוח אחד הסקוואטים האחרונים שנותרו בברלין. עם זאת, לא הכל אבוד, ואך באחרונה עוררה קבוצת סקווטרים בריטית גל של אהדה ציבורית לאחר שהשתלטה על ביתו הלונדוני של הבן של רודן לוב מועמר קדאפי, והזמינה פליטים לובים להתגורר בו.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew