10 דברים שלא ידעת על הרפואה הציבורית

הצורך להציל את הרפואה הציבורית בישראל קיבל משנה תוקף לאור החלטת הממשלה על קיצוץ נוסף בתקציב הבריאות. להלן 10 דברים שלא ידעתם על המאבק להצלת הרפואה הציבורית שקובצו מתוך אתרי תנועת מאבק סוציאליסטי והעם דורש צדק חברתי.

1. שימותו החולים. לאחרונה קבע בית המשפט העליון כי מדינת ישראל כשלה בתפקידה כאשר לא פעלה לעדכון נכון של סל שירותי הבריאות בישראל ובכך פגעה ביכולתן של קופות החולים לספק את שירותי הבריאות שהן מחויבות לספק כחוק. עם זאת, קביעה זו לא מנעה כעת מהממשלה להחליט על קיצוץ נוסף בתקציב הבריאות, שכבר כיום חסרים בו תשעה מיליארד שקל כדי לספק לאזרחים את הטיפול הרפואי הבסיסי שנקבע בחוקי מדינת ישראל.

2. הפרטה זוחלת. מאבק הרופאים להצלת הרפואה הציבורית שהחל בשנה שעברה בא לאחר עשור של שקט תעשייתי אשר גבה משירותי הבריאות מחיר כבד. בעשור שחלף מאז שביתת הרופאים הגדולה של שנת 2000, נמשכו הייבוש התקציבי וההפרטה הזוחלת של הרפואה הציבורית, וחלק הממשלה בהוצאות הבריאות במשק צנח ב-14%.

3. אתם משלמים יותר. ההוצאה הפרטית הממוצעת של משפחה על שירותי בריאות קפצה מ-339 שקל בחודש בשנת 2000 ל-633 שקל בחודש בשנת 2008. בו-זמנית גדל פי 2.6 היקף ההוצאות על ביטוחי הבריאות המשלימים והפרטיים.

4. "הסכם היסטורי" עאלק. מערכת הבריאות סובלת ממחסור חמור בכוח-אדם, מיטות אשפוז וציוד תקין וחדיש. ההסכם "ההיסטורי" שעליו חתם בשנה שעברה יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, עם משרדי האוצר והבריאות – בניגוד לדעתם של חלק ניכר מהרופאים בארץ – כלל תוספת מדורגת של 1,000 תקני רופאים, למרות שבפועל חסרים 7,000 תקנים. יתר על כן, ההסכם אסר על הרופאים לבקש עוד תקנים עד שנת 2020, למרות שעדכון התקנים הנוכחי הוא הראשון מאז שנת 1977.

5. כסף לרופאים, לא לבעלי ההון. עלות דרישות הרופאים במאבקם בשנה שעברה נאמדה ב-2 מיליארד שקל. זו גם בדיוק עלות הטבות המס שמעניקה הממשלה מדי שנה לתאגיד התרופות טבע.

6. דווקא היו מקורות מימון, אבל הם בוטלו בחוק ההסדרים. פיתרון תקציבי לדרישות לשיקום מערכת הבריאות הציבורית לא צריך להגיע משירותי רפואה פרטיים, אלא מהחזרת מס הבריאות המקביל על המעבידים, שבוטל ב-1996 בחוק ההסדרים והיה יכול להכניס כיום מיליארדים ישירות למערכת הבריאות. ישראל היא מהמדינות היחידות שבהן המעבידים פטורים מתשלומי בריאות עבור העובדים.

7. למי אכפת? "מסך הערפל האידיאולוגי הוסר והרופאים היום מבינים שלמערכת לא אכפת", כתב ד"ר ירדן לוינסקי בבלוג שלו. "לא אכפת לאוצר שהחולים מתים. לא אכפת לפוליטיקאים אם מערכת הבריאות קורסת. אבל הרופאים אחראים ולא ייתנו לחולים למות, ועל זה המדינה בונה. אבל כל הרופאים היום יודעים שהמדינה לא שמה עליהם ועל מערכת הבריאות. מה שהיה לא יהיה יותר: האוצר לקח מהרופאים את האמונה במערכת הבריאות".

8. קשה להתעורר אחרי שנים של הרדמה. מתמחה צעיר בבית החולים מנסה לשכנע את חבריו לחתום על מכתבי התפטרות ולצאת למאבק.

9. העבודה משחררת. רופאים מתמחים נאלצים לעשות בחודש 8-12 משמרות תורנות מפרכות של 26 שעות ויותר, בשכר של 23 שקלים לשעה. יום בחיי מתמחה צעיר במחלקה פנימית.

10. איפה הסולידריות עם בני דודינו? במקביל למאבק הרופאים בישראל בשנה שעברה, גם רופאי המגזר הציבורי ברשות הפלסטינית יצאו למאבק בדרישה לשיפור שכרם (רופא פלסטיני ותיק משתכר בחודש 5000 שקל בלבד). אם לא די בכך, גם ממשלת ישראל מלינה את שכר הרופאים הפלסטינים מכיוון שכספי המיסים של הרשות מעוכבים בישראל בצעדי ענישה קולקטיווית.

בעקבות מאבק הרופאים הפלסטינים, אימץ שר הבריאות ברשות הפלסטינית את סגנון האוצר הישראלי והאשים את הרופאים בחוסר מחויבות למטופלים. גם בית המשפט העליון הפלסטיני התייצב נגד השובתים והורה להם לשוב לעבודה. אך הרופאים לא התקפלו מול ההוראה האנטי-דמוקרטית. 750 מהם הגישו את התפטרותם כצעד מחאה, והאיגודים המקצועיים הפלסטיניים איימו בשביתה כללית אם בית המשפט יעז לשבור את השביתה.

למרבה הצער, ההסתדרות הרפואית בישראל נמנעה מלהתייחס למאבק הפלסטיני המקביל ולתמוך בו, אף שהמאבק להצלת הרפואה הציבורית בישראל צריך לשאוב השראה מדוגמאות של נחישות וסולידריות בין ארגוני העובדים. ההסתדרות הרפואית גם שותפה להסכמה בשתיקה, ואף למאמצי הצדקה, לנוכח הפגיעות החמורות מצד ממשלת ישראל בשגרת עבודתם וחייהם של צוותי רפואה ותושבים בשטחים.

מקורות: תנועת מאבק סוציאליסטי, העם דורש צדק חברתי.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew