אמנות זבל

החצר מלאה בזבל וגרוטאות? הבוידעם מאיים להתפקע מרוב חפצים ישנים שאין בהם שימוש? הסירו דאגה מלבכם. מסתבר שכמעט כל מכשיר שבור או פיסת פסולת יכולים להפוך ליצירת אמנות. עם קצת יצירתיות, מכונות כתיבה יכולות להמשיך לספר סיפורים גם בעידן המחשב, פחים וצנצנות מסוגלים להפוך לכלי נגינה, שעונים מקולקלים אינה צריכים לעצור מלכת, ומכוניות ישנות יכולות לצאת למרעה במקום להישלח למשחטת רכב. אפילו מסטיקים משומשים שנדבקו למדרכה יכולים להפוך לציורים זעירים ומרהיבים.

הצטרפו אלינו למסע קסום של צילומים וסרטונים על אמנים מרחבי תבל שהופכים פסולת לאמנות.

מכונות כתיבה. האמן האמריקאי ג'רמי מאייר נוהג לבנות פסלים מחלקי מכונות כתיבה ישנות. הוא מקפיד לא להשתמש בדבק או בריתוך, ומעדיף במקום זאת להרכיב את החלקים באופן כזה שהם יחזיקו יחד באופן טבעי.

צפו בראיון קצר עם ג'רמי מאייר:

תזמורת ממוחזרת. במהלך עבודתו כטכנאי אקולוגי במזבלת ענק דרומית לבירת פרגוואי, אסונסיון, התיידד פאביו צ'אווז עם תושביה של שכונת העוני הסמוכה למזבלה שעוסקים למחייתם באיסוף פסולת למחזור ומכירתה. צ'אווז, מוסיקאי חובב, התרשם ממגוון החפצים שניתן למצוא בהררי הפסולת שמשאיות הזבל פורקות במקום, והחל לעמול יחד עם אחד מתושבי השכונה על יצירת כלי נגינה מפחים, צנצנות, קרשים, מזלגות וחלקי פסולת אחרים שאספו במזבלה. עוד כאן.

צעצועים ומוצרי אלקטרוניקה. האמן האיטלקי אנדראה פטראצ'י יוצר "סייבר פסלים" מחלקים של מוצרי אלקטרוניקה, צעצועים ומוצרי צריכה שהושלכו לזבל. לדבריו, היצירות נועדו "לסמל את האופן שבו התשוקה לקנות דברים יצאה מכלל שליטה".

שעונים וכדורים. האמן הבריטי טום הרדוויג' יוצר פסלים של חרקים בעזרת חלקי שעונים ישנים וכדורי רובים (מפורקים).

צפו בפסלים נוספים של הרדוויג'

פחיות.

עוד צילומים של עבודות אומנות מפחיות משומשות

מכוניות. פסלת מפינלנד, שאת שמה אפילו לא ננסה להתחיל לתרגם, יוצרת זה עשור פסלים ענקיים של פרות העשויים מחלקי מכוניות שיצאו מכלל שימוש. לו רק היתה מתייחסת באותה נדיבות לפרות האומללות שהיא מגדלת כדי לפשוט את עורן.

צילומים של יצירות נוספות

בקבוקי פלסטיק. האמן לאונרד סולומון מבוסטון שבארה"ב בונה כלי נגינה דמויי עוגב מבקבוקי וצינורות פלסטיק, עמם הוא מופיע בפני תלמידי בתי ספר. נא להכיר – אומפלפומפטרוניום.

גומי לעיסה. בעשור האחרון, צצו ברחבי בריטניה ואירופה אלפי איורים זעירים שציורו על מסטיקים משומשים שאנשים השליכו ברחוב ונדבקו למדרכה. כל אחד מהציורים הוא ייחודי, ובעיר לונדון לבדה נמצאים יותר מ-8,000 מסטיקים מאוירים. שביל הנקודות הצבעוניות שמעטרות את האספלט האפור של רחובות ערי אירופה מוביל אל הצייר והפסל הבריטי בן וילסון.

וילסון כבר הספיק להיעצר על ידי המשטרה פעמיים אולם לא הוגשו נגדו אישומים מכיוון שעל פי החוק הבריטי, ציור על המדרכה הוא אמנם מנוגד לחוק, וכך גם השלכת מסטיק ברחוב, אך ציור על מסטיק משומש שנדבק למדרכה אינו מהווה עבירה.

"הרבה אנשים אחראים לגומי הלעיסה שנדבק לאספלט. אז חשבתי לעצמי שיכול להיות מעניין ליצור דבר מה מיוחד ממשהו שמעורר גועל אצל אנשים – ללא שיפוטיות כלפיהם – ואז לראות מה קורה", סיפר וילסון. "העובדה שאני מצייר על מסטיקים היא עניין טכני בלבד. אני מצייר עליהם בגלל שהמשטרה לא יכולה לעצור אותי על זה, וגם כי לא מציבים לידם שלט שבו כתוב מה הם ולמה הם שם. ככה אנשים יכולים להעלות בדמיון שלהם מה שהם רוצים. וזה דבר טוב".

עוד על "איש הגומי לעיסה", בן וילסון

פסולת של תקווה. עיד הוא בדואי פלסטיני, שחי תחת הכיבוש הישראלי. מאז שהוא זוכר את עצמו, הוא אוסף פסולת והופך אותה לאמנות. הסרטון עוקב אחרי תהליך היצירה שלו ומעלה על נס את האופטימיות והכבוד העצמי המאפשרים לעיד להפוך את מכונת הכיבוש לביטוי אמנותי של אינדבידואליזם ותקווה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew