לכבוש את וול סטריט

עדכונים, סרטונים, פרשנות וצילומים על המחאה שנולדה ברובע הפיננסי של ניו יורק, ואשר הולכת והופכת לתנועה העממית הראשונה שצמחה בשמאל הפוליטי בארה"ב מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת.

איפה שווה לעקוב אחרי מחאת "לכבוש את וול סטריט"?

מפה מתעדכנת של כל המחאות ברחבי ארה"ב
האתר הרשמי
"לכבוש את וול סטריט" בפייסבוק
ציוצים על המחאה בטוויטר
סיקור "לכבוש את וול סטריט" באתר Common Dreams
סיקור "לכבוש את וול סטריט" באתר Democracy Now

מלחמת שוורים בוול סטריט. פסל השור המסתער בוול סטריט, הנחשב לאחד הסמלים הנודעים של הקפיטליזם האמריקאי, הצליח לשרוד קרב מול מטאדור טירון שביקש להכניע אותו. עוד פה.

ניו יורק, ניו יורק. סרטון על פינוי פארק זוקוטי – מקום לידתה של המחאה נגד וול סטריט.

הצבא צועד על קיבתו. איך שף מובטל, פעילת מחאה בשם התר וחקלאים אורגניים מקומיים קטנים, מכינים מדי יום ארוחת ערב ל-1,200 מפגינים בוול סטריט. עוד על מטבח המחאה בניו יורק כאן.

יוצרים קהילה חדשה בוול סטריט. כאן ובכל מקום.

שרים נגד עיקולים. מפגינים שהגיעו לבית משפט לעיקולים בניו יורק, החלו לשיר עם תחילתה של מכירה פומבית של בתים מעוקלים. "מנהלת המכירה הפומבית וקהל נכבד, אנו מבקשים ממכם להקפיא עכשיו את כל מכירות הבתים. אנחנו מנסים לשרוד, אבל לא יודעים איך", שרו בהרמוניות מופלאות כתריסר מפגינים בבית המשפט במשך כמחצית השעה, בטרם הובלו למעצר בעודם ממשיכים לשיר.

לכבוש את משרד החינוך. הוועדה האחראית על קביעת מדיניות החינוך בניו יורק (PEP) נועדה לשמש כפורום דמוקרטי שבו אנשים מוזמנים להשמיע את דעתם בטרם מקיימת הוועדה הצבעה על הקווים המנחים למדיניות החינוך בעיר. בישיבת הוועדה שנערכה ב-25 באוקטובר 2011 השתתפו כ-200 הורים, מורים ותלמידים, אשר לימדו את חברי הוועדה שיעור בדמוקרטיה ישירה ואסיפות כלליות.

עוד על אסיפות כלליות, דמוקרטיה ישירה וקבלת החלטות בקונצנזוס במחאה בוול סטריט בסרטון הבא.

בדרך להרוג ראשון במחאה נגד וול סטריט? משטרת העיר אוקלנד שבמדינת קליפורניה ממשיכה לשלוח לטיפול נמרץ חיילים לשעבר בצבא האמריקאי, שהצליחו לשרוד תקופות שירות קרביות בעיראק ובאפגניסטן, אך סופגים פציעות קשות עקב אלימות משטרתית כלפי המפגינים.

שבוע בלבד לאחר שחייל המארינס לשעבר סקוט אולסן נפגע קשה בראשו עקב פגיעת רימון גז מדמיע שנורה על ידי המשטרה, אושפז בטיפול נמרץ קייוואן סבג'י, חייל לשעבר אחר ששירת הן בעיראק והן באפגניסטן, לאחר ששוטרים הכו אותו באלות בשעה שהיה בדרך חזרה הביתה מהפגנה נגד וול סטריט שנערכה בעיר בסוף השבוע. אם לא די בכך, השוטרים שעצרו אותו מנעו ממנו טיפול רפואי במשך 18 שעות בעודו סובל מכאבי תופת.

רק לפני שבוע, סקוט אולסן, חייל מארינס לשעבר ששירת תקופה ממושכת בעיראק, ספג פציעת ראש קשה כתוצאה מתרמיל גז מדמיע שירה שוטר במסגרת פשיטת המשטרה על מתחם "לכבוש את וול סטריט" באוקלנד, במהלכה נהרס המתחם עד היסוד וגדרות הוצבו סביבו. (המוחים מצדם, חזרו בסופו של דבר למתחם, ואף יצרו פסל סביבתי מרשים מהגדרות שנועדו למנוע מהם לשוב). בסרטון הבא נראה שוטר משליך רימון הלם לתוך קהל אנשים שהתקבץ סביב אולסן לאחר שנפצע.

פציעתו של אולסן עוררה זעם רב בקרב מארינס לשעבר ברחבי ארה"ב. התמונה הבאה הועלתה במסגרת דיון באינטרנט תחת הכותרת "איך אני מרגיש, בתור חייל מארינס, לגבי מה שהתרחש באוקלנד".

לא מעט חיילי מארינס לשעבר מפגינים נוכחות בהפגנות נגד וול סטריט בארה"ב. במחאה בניו יורק, חייל המארינס לשעבר סמל שמאר תומס, יצא להגנת המפגינים. תחילה שאל תומס בנימוס את השוטרים מדוע הם אינם מגנים על המפגינים השלווים העומדים על המדרכה, במקום לעצור את כל מי שחוצה את הכביש. כאשר השוטרים התעלמו משאלותיו והמשיכו להורות למפגינים להתפנות מהמדרכה "אחרת הם ייפגעו", ניגש תומס לשורה של שוטרים מצוידים באלות, וקרא: "אלו אזרחי ארה"ב שמפגינים בשקט ובשלווה! אלו הם האנשים שאתם אמורים להגן עליהם! פה זה לא אזור לחימה! אני שירתתי מעבר לים, ואני יודע מה זה אזור לחימה! תשליכו את האלות והקסדות שלכם! זו אינה מלחמה! זו אמריקה! איך אתם ישנים בלילה? אין שום כבוד במה שאתם עושים! שום כבוד!".

איש מהשוטרים לא העיז לגעת בתומס, ורובם נסוגו לאחור בדממה. מה הם יכלו לומר? לאחר מספר דקות, אחרי שסיים לנזוף בשוטרים, עזב תומס את המקום לקול תשואות המפגינים.

התקשורת בארה"ב נחשפה במערומיה. העיתונאית איימי גודמן בראיון אצל צ'רלי רוז. לצפייה בראיון המלא של גודמן וכריס הדג'ס אצל צ'רלי רוז.

סימטריה של צביעות. סרט קצר אשר מציג זה לצד זה מראות מההפגנות בוול סטריט לצד צילומים מאביב העמים הערביים, על רקע נאומים של הילרי קלינטון וברק אובמה על חשיבות חופש הביטוי והמחאה.

ארצם של האנשים החופשיים, עלאק. אלימות משטרתית נגד משתתפי המחאה היתה כבר מתחילתה בוול סטריט.

כשלון הדמיון. תרגום של קטע מתוך מאמר של האנתרופולוג האנרכיסט דיויד גרבר שפורסם בעיתון הבריטי "גרדיאן" בעקבות המחאה בוול סטריט:

"אנו עדים לדור חדש של אמריקאים שעומד על זכויותיו, דור שניצב בפני מציאות שבה אי אפשר למצוא עבודה אחרי סיום הלימודים, מציאות שבה אין עתיד אשר כורעת תחת הנטל של חובות עתק שלא יסולחו. מרבית המשתתפים במחאה, כך גיליתי, היו בני מעמד הפועלים או אנשים מרקע כלכלי צנוע, ילדים שעשו בדיוק כפי שאמרו להם: השקיעו בלימודים בבית הספר, הלכו לאוניברסיטה, ועכשיו הם נענשים על כך. אם לא די בכך, הם גם מושפלים – ונידונו לחיים שלמים של גינוי מוסרי ורדיפה בגין אי תשלום חובותיהם.

האם זה מפתיע שהם רוצים להחליף מילה עם אילי הפיננסים שגנבו את העתיד שלהם?

בדיוק כמו באירופה, אנו עדים לתוצאות של כשל חברתי כביר. המפגינים בוול סטריט הם בדיוק מסוג האנשים שופעי הרעיונות, שבחברה מתוקנת היו מכוונים את האנרגיות שלהם לשיפור חייהם של כולם. במקום זאת, הם מנצלים אותן כדי לגבש דרכים להפיל את המערכת כולה.

אולם הכשל הגדול ביותר כאן הוא כשל של דמיון. ניתן לראות באירועים להם אנו עדים גם דרישה לקיים את השיחה שהיו אמורה לעשות כבר בשנת 2008. היה רגע אחד, לאחר שהארכיטקטורה הפיננסית העולמית הגיעה אל סף קריסה, שבו נדמה היה כי הכל אפשרי".

לקריאת המאמר המלא (אנגלית)

מיטב הפרשנות. הפעיל הפוליטי הוותיק טום היידן משרטט ארבעה תרחישים אפשריים להמשך המחאה בארה"ב.

איימי גודמן בתוכנית Democracy Now משוחחת על המחאה בוול סטריט וההפגנות ברחבי העולם עם במאית הקולנוע התיעודי מריסה הולמס, ממארגנות המחאה בניו יורק; מרינה סיטרין, עורכת דין מקבוצת העבודה המשפטית של מפגיני וול סטריט; והעיתונאית הבריטית לורי פני.

"המפגינים יוצאים לרחובות כי הם מבינים ששינוי לא יבוא מהקלפי". העיתונאית נעמי קליין על ההפגנות בוול סטריט.

"הגיע הזמן למחאה". הבלשן והפילוסוף האנרכיסט נועם חומסקי על ההפגנות.

משתתפי המחאה – קולות ומראות.


למה את פה? במילה אחת. משתתפי מחאת "לכבוש את וול סטריט" (וגם השוטרים) התבקשו לענות על שאלה אחת פשוטה – כאשר התשובה צריכה להיות בת מילה אחת. השאלה: "למה את נמצאת פה?".

אני לא זז מפה! סטודנט צעיר למשפטים מתיישב על המדרכה מול הנהלת בנק גדול בוול סטריט תוך שהוא חוזר ואומר "אני לא זז מפה! הבנק הזה לקח את הבית של ההורים שלי!". הוא נעצר ללא התנגדות.

"אחד המעצרים הגדולים בתולדות ארה"ב של מפגינים לא-אלימים". בראשון באוקטובר נעצרו למעלה מ-700 בני אדם בצעדת מחאה על גשר ברוקלין בניו יורק.

"הבנקים מסוכנים לחירותם של האזרחים יותר מאשר קיומם של צבאות מאיימים". (תומס ג'פרסון)

מאז ה-17 בספטמבר התקבצו אלפי בני אדם ברובע הפיננסי של ניו יורק במסגרת היוזמה "לכבוש את וול סטריט" – מחאה מתמשכת שתכליתה להביא לשינוי מהיסוד של המערכת הפיננסית האמריקאית.

למרות מאמצי התקשורת התאגידית בארה"ב להשתיק את המחאה, פציעת משתתפי המחאה על ידי המשטרה ולמעלה מאלף מעצרים, מספר המפגינים ממשיך לגדול והמחאה כבר התפשטה לכמעט אלף ערים ברחבי ארה"ב.

בה בעת, קבוצת יס מן – הידועה במתיחות האנטי-תאגידיות שלה – החלה להוציא עיתון לסיקור המחאה. העיתון, בתפוצה של 100 אלף עותקים, נושא את השם ההולם: The Occupied Wall Street Journal.

בין הדרישות שעולות מהמחאה: הקמת ועדה נשיאותית שתפקידה יהיה לשים קץ להשפעת בעלי ההון על נבחרי הציבור בוושינגטון, פירוק כמחצית מאלף בסיסי צבא ארה"ב ברחבי העולם, שקיפות רבה יותר של הממשלה, גיבוש תוכנית כוללת לצמצום פליטות גזי חממה בארה"ב, הטלת מס על סחר בינלאומי במטבע חוץ כדי לצמצם השקעות ספקולטיביות, וצעדים נוספים להגברת הדמוקרטיה.

סלבריטאים מצטרפים למחאה. בין אלו שכבר הספיקו לקפוץ לביקור בהפגנה בוול סטריט נימנים במאי הסרטים התיעודיים מייקל מור, הסופר רלף ניידר, הפילוסוף סלבוי ז'יז'ק והשחקניות סוזן סרנדון ורוזאן בר.

"אומרים שתאגידים הם בעלי מעמד משפטי זהה לזה של בני אדם. אם כך – גולדמן סאקס הוא רוצח סדרתי וטרוריסט", אמרה רוזאן בר בראיון על המחאה בוול סטריט. במהלך הראיון המשעשע, הודיעה בר גם על כוונתה להתמודד בבחירות לתפקיד נשיא ארה"ב וראש ממשלת ישראל – מכיוון שמדובר באותו תפקיד. כמו כן, היא קראה להשבת השימוש בגיליוטינה בארה"ב – בהשראת הגיליוטינה שהוצבה בשדרות רוטשילד!

ועדי העובדים מצטרפים למחאה. שורה של איגודים מקצועיים הודיעו על תמיכתם במחאה, ועל כוונת חבריהם להשתתף בהפגנות בימים הקרובים. ג'ים גאנון, דובר איגוד עובדי התחבורה הציבורית של ניו יורק, הסביר כך את החלטת האיגוד להצטרף למחאה:

"המפגינים בוול סטריט בעצם די אמיצים במה שהם עושים, וזה השיב את תשומת הלב הציבורית, בדרך אחרת, לאותם דברים שאנחנו טוענים כל הזמן. למרות שהבנקים של וול והתאגידים הם אלו שגרמו למשבר הכלכלי שחלחל מטה למדינות ולערים, נדמה שהם בכלל לא שותפים לנטל. העובדים הם אלה שנדרשים להקריב קורבנות בזמן שהעשירים לא נדרשים לכלום.

אפשר לומר שזה טבעי שנכרות ברית עם הצעירים והסטודנטים – הם מבטאים את דעתנו, אז למה לא להצטרף אליהם? ברמות רבות, העובדים חשים הזדהות עם הילדים האלה, שמצליחים להחזיק מעמד בזמן שמכסחים להם את הצורה. אולי סיוע מהאיגודים יוכל לעזור להם קצת".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew