"כשהתלוננו על התנאים – מיד הזכירו לנו את כלא גואנטנמו"

פעילי השלום והסביבה האמריקאים שיין באואר וג'וש פתאל הגיעו לניו יורק לאחר שהוחזקו במשך למעלה משנתיים במעצר באיראן בחשד לריגול וכניסה בלתי חוקית למדינה. השניים נעצרו ביולי 2009 יחד עם שרה שורד – ארוסתו של באואר – בעת טיול על גבול עיראק-איראן. שורד שוחררה מהכלא כעבור שנה, ואילו באואר ופתאל שוחררו רק כעת.

"בזמן שהותנו בכלא, בכל פעם שהתלוננו על התנאים, השומרים מיד הזכירו לנו שקיימים תנאים דומים בכלא גואנטנמו. הם נהגו להזכיר לנו כי קיימים בתי כלא של ה-CIA גם באזורים אחרים בעולם, ואת התנאים שמהם סובלים איראנים ואחרים בבתי כלא בארה"ב", סיפר באואר במסיבת עיתונאים שקיים יחד עם פתאל לאחר שובם לניו יורק.

"איננו מאמינים כי הפרות זכויות אדם מצד ממשלתנו מצדיקות את האופן שבו נהגו בנו. כלל וכלל לא. עם זאת, אנו מאמינים כי מעשים אלו שמבצעת ארה"ב מהווים תירוץ עבור ממשלות אחרות, ובכלל זה ממשלת איראן, לנהוג באותו האופן", הוסיף באואר. (דבריהם המלאים של באואר ופתאל במסיבת העיתונאים כאן).

ידידם של באואר ופתאל, פעיל השלום האמריקאי טריסטן אנדרסון שנפגע באופן אנוש בשנת 2009 במהלך הפגנה בכפר ניעלין נגד חומת ההפרדה, התגייס בשנה שעברה למאבק למען שחרורם של השניים.

אנדרסון נפצע בחודש מארס 2009 לאחר ששוטרי מג"ב ירו רימון גז בעל טווח מוגדל ישירות לראשו במהלך הפגנה שבועית שנערכה בכפר ניעלין נגד חומת ההפרדה. עקב כך, סבל אנדרסון מפגיעה מוחית ואיבד את הראייה בעינו הימנית, והיה מאושפז במשך כשנה בישראל בטרם חזר לארה"ב. באואר ושורד ביקרו אותו בבית החולים בישראל בטרם יצאו לטיול בעיראק שבמהלכו נעצרו על ידי האיראנים.

דרך אגב, פתאל הוא בן למשפחה ישראלית.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew