סוחר או מתחזה? המציאות עולה על כל דמיון

אלסיו רזטני, סוחר מניות אמריקאי, זכה לתהילת עולם לאחר שדיבר בגילוי לב יוצא מגדר הרגיל על שוקי ההון ומטרתם בראיון בשידור חי לערוץ הטלוויזיה של חדשות BBC. בראיון ב-26 בספטמבר 2011 הודה רזטני בפני המראיינת ההמומה כי מדי לילה הוא חולם על מיתון כלכלי עולמי נוסף מכיוון שמשבר מסוג זה מהווה הזדמנות להרוויח כסף רב בשוקי ההון.

"באופן אישי, לא אכפת לי", אמר רזטני בראיון. "תביני, אני סוחר. דברים כמו מיתון כלכלי לא ממש מעניינים אותי. אם אני מזהה הזדמנות להרוויח כסף, אני הולך עליה. לרוב הסוחרים לא אכפת איך הבעיות של הכלכלה יפתרו. התפקיד שלנו הוא להרוויח כסף מהמצב. באופן אישי, אני כבר חולם על הרגע זה שלוש שנים. יש לי וידוי: כשאני הולך לישון מדי ערב אני חולם על עוד מיתון. אני חולם על עוד רגעים כמו זה. אנשים אולי לא זוכרים זאת, אבל בשפל הכלכלי הגדול של שנות ה-30 של המאה הקודמת, היו אנשים שהרוויחו הרבה כסף מהמפולת בשווקים. זאת הזדמנות להשקיע".

"אין מה לצפות שממשלות יפתרו את המצב", המשיך רזטני. "ממשלות כבר לא שולטות בעולם. מי ששולט בעולם זה בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן סאקס. ולגולדמן סאקס לא אכפת מהמשבר הכלכלי".

זמן קצר אחרי שידור הראיון העריך ראש דסק חדשות העסקים של BBC כי יתכן שהערוץ נפל קורבן למתיחה, וכי יכול להיות שרזטני אינו אלא מתחזה מקבוצת יס מן (Yes Men), הידועה במתיחות האנטי-תאגידיות שלה. בעקבות דבריו, השמועות על המתיחה המוצלחת עשו להן כנפיים, אולי גם בשל הדמיון הפיסי הקל בין רזטני לבין אחד המתחזים המפורסמים ביותר של קבוצת יס מן, אנדי ביכלבאום.

בתוך שעות ספורות התמלאה תיבת הדואר האלקטרוני של יס מן בברכות מרחבי העולם על עוד תעלול מוצלח. בה בעת, מיהרו עיתונאים להתקשר אל רזטני ולהאשים אותו בהתחזות לסוחר. כתב מגזין העסקים "פורבס" שהתקשר אליו שאל אותו אם שמע אי פעם על קבוצת יס מן, זכה לתשובה:  "האם שמעתי עליהם? אני ממש יודע למה מכנים אותי כך. אין מושג למה". בתגובה ענה הכתב: "בגלל שיש סרטון וידיאו שלך מתחזה לדובר חברת דאו כמיקל". תשובתו של רזטני: "דובר דאו כמיקל? האם ראית את הסרטון הזה? זה לא יתכן. מעולם לא דיברתי עם דאו כמיקל. כנראה שזה זיוף. האם אתה בטוח? אין מושג על מה אתה מדבר. הראיון אתמול היה אחד הראיונות החיים הראשונים בהם השתתפתי מעולם".

ככל שחלף הזמן הלך והתברר כי לא מדובר במתיחה, וכי רזטני הוא אמנם סוחר אמיתי. הוא פשוט דיבר בכנות על מה שמרבית הסוחרים בשוק ההון אינם מעיזים להעלות על דל שפתיהם בפומבי. אז אולי תעלול לא היה פה, אבל שוב הסתבר כי המציאות עולה על כל דמיון.

 תעלולים שכן היו 

קבוצת יס מן, אשר ספר וסרט תיעודי אודותיה פורסמו בשנת 2004, חתומה על שורה של מתיחות משעשעות במסגרתן הצליחה להפיל בפח את התקשורת ולחשוף את צביעות המגזר התאגידי.

אחד התעלולים המפורסמים ביותר של יס מן בוצע בשנת 2002 כאשר אחד מחברי הקבוצה התחזה לדובר של חברת הכימיקלים האמריקאית דאו כמיקל, והודיע בראיון בשידור חי ב-BBC כי החברה החליטה לקחת אחריות מלאה על אסון בופאל שאירע במפעל החברה בהודו, וגרם למותם של עשרות אלפי בני אדם. במציאות דאו מסרבת עד היום לפצות את נפגעי האסון.

בנובמבר 2008 הדפיסה הקבוצה מהדורה סאטירית של העיתון "ניו יורק טיימס", אשר הופצה בחינם ב-1.2 מיליון עותקים ברחבי ארה"ב – יותר מתפוצתו היומית של העיתון המקורי. המהדורה הפארודית, שכותרתה הראשית הכריזה "המלחמה בעיראק הסתיימה", כללה 14 עמודים ונשאה את התאריך ה-4 ביולי (יום העצמאות האמריקאי) 2009. העיתון כלל גם מאמר שנכתב כביכול על ידי בעל הטור המפורסם של הטיימס, תום פרידמן, בה הוא הביע חרטה על תמיכתו בפלישה לעיראק, והכריז כי לעולם לא יכתוב שוב באף עיתון.

חברי הקבוצה חתומים גם על מתיחה במסגרתה התחזו לנציגי ארגון הסחר העולמי והודיעו על פירוק הארגון. במקרה אחר, כינסו מסיבת עיתונאים פיקטיבית של איגוד לשכת המסחר בארה"ב במהלכה הודיעו כביכול על מהפך בעמדת האיגוד והסרת התנגדותו לחקיקה לבלימת שינויים אקלימיים. בהזדמנות נוספת, התחזו יס מן לנציגי רשות הדיור הפדרלית בארה"ב, באירוע שנערך בעיר ניו אורלינס לאחר פגיעת סופת ההוריקן קתרינה, והודיעו על פתיחת כל מבני הציבור בפני אלפים מתושביה העניים של העיר שבתיהם נהרסו.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew