מי חשף את פרשת קו 300?

באחרונה שבה ועלתה לכותרות פרשת קו 300 בעקבות חשיפת הפרוטוקולים הגנוזים של פגישה שנערכה לפני 25 שנים בין שלושה מבכירי השב"כ לבין היועץ המשפטי לממשלה. בפגישה חשפו השלושה את האמת על נסיבות רציחתם של פלסטינים שחטפו אוטובוס בקו 300 שנסע מתל אביב לאשקלון. החוטפים כזכור דרשו לשחרר תמורת נוסעי האוטובוס 500 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל, אולם ישראל סירבה וחיילי סיירת מטכ"ל פרצו לאוטובוס ושחררו את נוסעיו (תוך הריגת אחת הנוסעות). שניים מהחוטפים שנלכדו נלקחו על ידי אנשי השב"כ למקום מבודד, שם נרצחו במכות בראשיהם בעזרת מוט ברזל ואבנים.

עיתון "העולם הזה" של אורי אבנרי חשף את הפרשה, אולם בתודעה הציבורית נחקק משום מה כי היה זה דווקא עיתון "חדשות" של משפחת שוקן שחשף את המקרה – שגיאה שאותה ממשיכים לטפח בכירי חדשות והארץ לשעבר עד ימינו.

אורן פרסיקו כתב באתר העין השביעית על תגובתו של אבנרי לסילוף ההיסטורי המכוון:

"במדור המכתבים של "הארץ" מגדיר אורי אבנרי את נטילת הקרדיט של יוסי קליין, עורך "חדשות" לשעבר, על חשיפת פרשת קו 300 בעיתונו כ"כזבים חסרי שחר".

לפי אבנרי, שלושה צלמים תיעדו את חוטפי האוטובוס מורדים ממנו חיים: אלכס ליבק מ"חדשות", שמוליק רחמני מ"מעריב" וענת סרגוסטי שעבדה בעיתונו, "העולם הזה".

למחרת האירוע הזעיקה אותו סרגוסטי למערכת כיוון שחשבה שבצילומה נראה אחד החוטפים חי והולך על רגליו. "כתבתי מאמר שבו רמזתי שהיה כאן פשע מלחמה", נזכר אבנרי ומציין כי הצנזורה השמיטה חלק מהמאמר ואסרה על פרסום התמונה. "באותה שעה פנה השב"כ ל'חדשות' ול'מעריב', והם הסכימו מרצונם לוותר על פרסום תמונותיהם", הוא מוסיף.

רק בעקבות איום בעתירה לבג"ץ התירה הצנזורה לפרסם את התמונה, והיא הופיעה על שער "העולם הזה" ב-25 באפריל. "נראים בה אנשי השב"כ המובילים את אחד החוטפים כשהוא הולך על רגליו, ותת-אלוף יצחק מרדכי מכה בקת האקדח בעורף החוטף", כותב אבנרי. "זה פוצץ את הפרשה".

התמונות של "חדשות" ו"מעריב", הוא מציין, פורסמו למעלה מחודש אחרי כן. "חדשות", מזכיר אבנרי, נסגר בשל חשיפת הקמת ועדת החקירה הסודית לבדיקת האירוע, לא בשל חשיפת האירוע עצמו".

ועוד דבר אחד: יוסי גורביץ ציין כי מבין כל המעורבים בפרשת קו 300 רק אחד המשתתפים הבולטים עדיין מחזיק בתפקיד בעל השפעה: שמעון פרס, נשיא המדינה, שלאורך כל הפרשה עמד לצד הקושרים נגד הדמוקרטיה ונגד שלטון החוק. פרס מעולם לא ענה על שאלות על תפקידו בפרשה. הוא כנראה יודע למה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew