שני הסברים פשוטים של תיאוריית כלכלת הטפטוף מלמעלה

אחת התיאוריות החביבות על חסידי קשרי הון-שלטון היא תיאוריית כלכלת הטפטוף מלמעלה (Trickle-down Theory) שלפיה הטבות כספיות הניתנות על ידי הממשלה לעשירים יזלגו, בסופו של דבר, כלפי מטה וייטיבו עם כולם.

בציור הבא ניתן לראות עובד ממורמר שהחליט להציג בפני הבוס גירסה משלו לתיאוריית הטפטוף מלמעלה.

הקומיקאי סטיבן קולבר סיפק אף הוא בעבר הסבר ציורי לתיאוריית הטפטוף מלמעלה. קולבר הסביר בשנת 2010 לצופים בתוכניתו הסאטירית הקולבר ריפור את משמעותה בפועל של התיאוריה שעמדה ביסוד החלטת נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש הבן, להעניק בתחילת כהונתו הטבות מס ל-3% העשירים ביותר בארה"ב.

באותה שנה הודיע מחליפו של בוש, הנשיא ברק אובמה, כי אין בכוונתו להאריך את הטבות המס, ופרשנים-מטעם מיהרו להכתיר את הכוונה לבטל את הקלות המס בתור "פצצת מס". קולבר, מצדו, המליץ לעשירים להימלט אל מקלטי מס.

בהסברו של קולבר לאופן שבו פועלת תיאוריית הטפטוף מלמעלה, ערך הקומיקאי הדמיה קצרה בעזרת גופו ובקבוק בירה:

"נניח שאני שייך ל-3% העשירים ביותר בארה"ב, ושבקבוק הבירה הזה הוא הטבת מס מרעננת. ככל שהטבת המס (בקבוק הבירה) שלי גדולה יותר, כך תגדל כמות הכסף שאוכל להכניס לתוך המערכת [קולבר לוגם מבקבוק הבירה]. ואז, כעבור זמן קצר, ההטבות יעשו את דרכן במורד המערכת, ויטפטפו מטה בתור שתן אל 97% העניים יותר, שיוכלו לשתות ממנו כאוות נפשם".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew