סרטי הפשע התאגידי הטובים בישראל

בתחילת שנת 2006 פירסם כתב העת האמריקאי Corporate Crime Reporter רשימה של 50 סרטי הפשע התאגידי הטובים ביותר בשפה האנגלית. שני שליש מהסרטים ברשימה היו עלילתיים, ביניהם "הסינדרום הסיני", "המקור", "רובוקופ" ו"וול סטריט", ואילו שאר הסרטים היו תיעודיים, בהם "התאגיד", "מקלייבל", ו"רוג'ר ואני".

חשבנו שהגיע הזמן שתהיה רשימה דומה של סרטי פשע תאגידי וצווארון לבן ישראלים, והתחלנו במלאכת האיסוף. למרבה הצער, המבחר מצומצם, ולכן – בניגוד לרשימה האמריקאית שכללה רק סרטים באורך מלא – נכללים ברשימה גם סרטים קצרים וקליפים.  

הנה רשימת סרטים ראשונית. אם יש לדעתך סרטים נוספים שמתאימים לרשימה או כאלה שאינם ראויים להיכלל בה, נשמח אם תביע/י את דעתך בתגובות. קישורים לסרטים גם יתקבלו בברכה.

סרטי פשע תאגידי: הרשימה הישראלית

 שביתה  סרטם התיעודי של אסף סודרי ואמיר טאוזינגר מתאר את ניסיון ההתארגנות של עובדי חיפה כימיקלים דרום, ותבוסתם הכואבת מול כוחו של ההון המחובר לשלטון.

 שיטת השקשוקה  סרטם של הבמאי אילן עבודי והעיתונאי מיקי רוזנטל מתעד את עסקיה של משפחת עופר עם המדינה.

 זהב לבן עבודה שחורה  סרטה של טלי שמש מתעד את מצב עובדי הקבלן במפעלי ים המלח ומתאר את האופן שבו ממשלת ישראל נתנה את ים המלח במתנה למשפחת עופר, וכיצד הפרטת מפעלי ים המלח ריסקה את המרקם החברתי של העיר דימונה. הסרט שודר בקיץ 2004 בתוכנית עובדה של אילנה דיין, ולאחר שידורו, גיבור הסרט ג'קי אדרי פוטר מעבודתו.

 מלך הרייטינג  סרטו התיעודי של דורון צברי קורע את המסכות מעל מנגנון הרייטינג של הטלוויזיה בערוץ 2, וחושף את המניפולציות המופעלות על אוכלוסיות בפריפריה.

 דוד וגולית בניר גלים  סרטו של יענקל'ה קליין על מאבקם של תושבי מושב ניר גלים נגד מפעל כימיקלים מזהם של נוחי דנקנר. סרט עלילתי קצר המבוסס על סיפור אמיתי. 

 השוטר  סרט הביכורים העלילתי של הבמאי נדב לפיד, אודות תא מהפכני רדיקלי שמבקש ללחום באי-הצדק החברתי-כלכלי בישראל. צפו בטריילר.

 2 דקות של אמת  סרט עלילתי קצר של עומר חן שמביא את סיפורו של בועז, פועל כפיים במפעלי ים המלח, אשר נשאב לשתי דקות בהן אומרים את האמת ורק את האמת. הסרט מוקדש לג'קי אדרי.

 לרדת מהעץ  סרט עלילתי של גור בנטביץ אודות בטלן חסר מנוח שמוצא את עצמו שלא ברצונו, בראש מאבק אקולוגי נגד כרישי נדל"ן וטייקוני חניונים.

 השיטה  סדרת האינטרנט של רני בלייר ואלדד יניב על קשרי הון שלטון. 

 ליגת הצדק החברתי – תיבת אוצר המדינה  טריילר לסרטו העלילתי הפיקטיבי של אילן זמיר, על קבוצת גיבורי-על בעלי כוחות מיוחדים הנאבקים למען צדק חברתי. 

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew