ראפ סטריאוטיפי

רוסי מסריח, ערבי מלוכלך, אם חד הורית משונה, ערסים, לוזרים ו"רוחניים". מיטב ראפ המחאה הישראלי.

וולקן (רוסי מסריח)

"הגזענות פה, כמה גזענות פה / יותר מכל מקום אחר שהייתי בו / עם שסבל מגזענות כל החיים שלו / צברים נגד אתיופים ורוסים ומה לא / גם ערבים ופיליפינים, יש מישהו טוב מספיק / טיפש, זה לא מאיפה אתה בא, זה מי אתה / ולא קשה למצוא דברים משותפים, כולל שפה / רק משהו קל הרבה יותר – זו דעה קדומה" (מתוך "נמאס" של וולקן).

זורה קרטבלישוילי (וולקן) היגר לישראל מברה"מ לפני כ-20 שנה כשהיה בן עשר, וזכה במקובל במקומותינו לקבלת פנים גזענית. "המילים הראשונות שהבנתי כשהגעתי לכאן היו 'רוסי מסריח', חוץ מ'מה השעה?' כמובן", סיפר וולקן. "בשביל לא להרוג אנשים אני כותב שירים. ורוב השירים הם על כל החרא שחלקם זה אנשים. בהתחלה חשבתי שאף פעם לא אשיר בעברית אבל אי אפשר לברוח, זו המדינה שלי ואני צריך לשיר בעברית".

זהבה גרינפלד (אם חד הורית משונה)

"אנא איסמי זהבה / חיה במרחב הדמוקרטי / מתה במרחב הבירוקרטי / מסלקים אותי מהבית / אין לך כסף לשלם למושחתים / אז תארזי את החפצים / במילא לא אהבנו שגרים פה מוזרים / אישה לבד עם ילד בדירה של המדינה / נתנו לך לחיות פה למרות שאת שונה… הבן שלי גדול / הבן שלי חכם / אמא את צודקת תילחמי פה בכולם / ואז אני נשארת וכותבת מכתבים / השופטת מתרגזת אל תדברי שלא אומרים / אנא איסמי זהבה ואולי קצת עייפה / אך בשביל שאני הולכת אין כבר דרך חזרה / ואז אני נשארת ומה אני רואה / יש עוד נשים בשביל / נשים יפות נורא / עם כמה בעיטות ומשהו בפנים / לוחמות פה על הבית / נלחמות פה כבר שנים" (מתוך "הדיור הציבורי" של זהבה גרינפלד).

שומרי הגן (רוחניים מוזרים)

"קמתי בבוקר / יצאתי מהבית / פתאום ראיתי טרקטור עוקר לי את הזית / נשכבתי לפניו על האדמה / הנהג מיד צעק 'עוף מכאן יא בהמה!' / אני עוצם את העיניים ומתמקד במטרה / בינתיים הנהג כבר מתקשר למשטרה… וואלה, איזה עולם / איזה בלאגן / יש המון שפע אבל זה לא מסתדר / ליותר יש פחות לפחות יש יותר / העולם מתחמם הכלכלה מתפוררת / אנחנו ממשיכים בתלם ואומרים שאין ברירה אחרת / הולכים ומקטרים ולא מבינים / אוכלים בעמידה ולא נהנים / כורתים כל עץ, מייבשים כל בריכה / תמיד אני צריך יותר ממה שיש לך / את טירוף הצריכה להפסיק איך אפשר / אם האדם לעצמו ולעולם לא מחובר" (ראפ מחאה סביבתי-חברתי-רוחני של "שומרי הגן").

תאמר נאפר (ערבי מלוכלך)

"כאן בניתי את ביתי וכאן הרסתם את ביתי, ואם זה לא חוקי – מה עם שלך, בן דודי?" (מתוך "כאן נולדתי" של דאם).

תאמר נאפר, מנהיג להקת דאם מהעיר לוד, הפסיק כמעט לחלוטין להופיע ולהקליט עם אמני ראפ ישראלים לאחר שמשטרת ישראל הרגה 13 אזרחים ערבים באוקטובר 2000.

"מי המחבל? / אני המחבל?! / איך אני יכול להיות המחבל אם אתם אלו שלקחתם את אדמתי? / מי המחבל? / אתם המחבלים! / לקחתם את כל מה שיש לי בעודי חי במולדתי… דמוקרטיה? / למעשה זה יותר מזכיר נאצים! / אנסתם את נשמת הערבים אין ספור פעמים / והיא נכנסה בסוף להריון / וילדה לכם תינוק ששמו: מחבל מתאבד". (מתוך "מי המחבל?" של להקת דאם).

עוד על להקת דאם בסרטים "ערוצים של זעם" ו-"Slingshot Hip Hop".

בלאק אנד וייט (ערסים עבריינים)

"כל השכנים את המשטרה מקללים / את המקצוע של האמא של השוטר מזכירים / גונבים מהעניים ולא מהעשירים / כי המשטרה שומרת על בעלי האמצעים / תעבור במלחה – כל בית מצלמות / כל חצי דקה יש שתי ניידות / אצלנו בשכונה – מתקשרים למשטרה / עושה טובה ובאה אחרי שעה / אצלנו בשכונה, אלכוהול ומנה / שותים ומזריקים כל החבורה / רובים, סמים, רק את זה הם מבינים / גניבות, רציחות ואגרופים לפנים / רק עומדים ומסתכלים, בבתי משפט מסתבכים / אותי מאשימים כי אלה החיים" (מתוך "להיות חזק" של הרכב הראפ המזרחי בלאק אנד וייט משכונת הקטמונים).

ג'ואן ספדי (בטלן-לוזר)

"הבית והמכונית וכל מה שיש לנו / שייכים לבנק עד שנחזיר את ההלוואה / מכרתי להם את עצמי והם הסכימו למחיר / שוקע במכונת שטיפת המוח / מכור לכל מה ששורף את שעות הפנאי / כאילו שהזמן הפך לאויב שלי / יבבת החירות מהדהדת בלבי / הם משתמשים בי כמו ברובוט / כדי להפוך את העניים ליותר עניים ולהעשיר את העשירים" (מתוך "מיקרו-צ'יפ" של המוסיקאי הפלסטיני ישראלי יליד נצרת ג'ואן ספדי).

הדג נחש (יפי נפש)

"זה סיפור איתו ראוי ילדים לחנך / יום שלישי, 12 במאי, 1992 / יוצאת אישה מביתה בירושלים / יום רגיל סטנדרטי לא מיוחד כמו כל הימים / פול ילדים ברחובות היתה שביתת מורים / באותה שעה ממש מחבל נאלח / משליך סכין מטבח איתה דקר שני נערים חפים / עוד פיגוע מטורף אכזרי / עוד פיגוע לאומני / הוא פותח במנוסה כי אחריו דולק המון / שתופס אותו כעבור מספר שניות בתוך חניון / עשרות אנשים בועטים בו הם רוצים לסגור חשבון / אני לא שופט אותם, זה מקרה בלי הגיון / זה מצב פגום, עגום, ארור, לא ברור / אבל אז מגיעה האישה ומשנה את סוף הסיפור / כי על המחבל היא מיד נשכבת ומגוננת בגופה / על טרוריסט אבל גם אדם שבלי גופה היה גופה / "אני לא מבין, לא פחדת עם מטורף מתחתייך וההמון כה קרוב? / לא היה קל יותר לקום ולעזוב?" / ענתה לעיתונאי שלא היה לה זמן לחשוב / המקרה של האישה הזו נחרט לי בראש / מאיפה הכח לשכב בלי לזוז, בלי לחשוש / שואל את עצמי מה הייתי עושה במקומה / לו בדיוק באותה שעה הייתי נקלע לסביבה / ברור לי שלא הייתי בא ובועט / אבל אם להיות הגון ולומר את האמת / לא נראה לי שהייתי מסוגל לנהוג כמוה / הרבה יותר מתאים לי לקום ולברוח / או מקסימום לנסות למצוא שוטר או משהו / אבל היא שכבה שם עד שכוחותיה תשו / עשרים דקות היא חטפה שם בעיטות / הילדים שלה ראו ולא הפסיקו לבכות / אבל הגברת לסמל לא הפכה / ושמה נמחק למעשה מהתודעה / אין בול שלה / אולי כי ישראל עוד בשלה ולא בשלה / לאמץ לחיקה גיבור / שגבורתו לא מלחמתית, גיבור / שגבורתו היא לא צבאית, גיבור / שגבורתו רק מוסרית /  גיבור אישה, ועוד חרדית / דעי לך אישה יקרה שלא שכחתי / את סיפור גבורתך לעצמי הבטחתי / שזה סיפור איתו ראוי ילדים לחנך" (מתוך "בלה בליסימה" של הדג נחש).

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew