הסינדרום הסיני זה כאן: התכה מלאה בכור בפוקושימה

תשעה חודשים לאחר שרעש אדמה וגלי צונאמי גרמו לתקלות ופיצוצים בתחנת הכוח הגרעינית בעיר פוקושימה ביפן, מתברר כעת כי מוטות הדלק של אחד הכורים הותכו לחלוטין והתיכו את דרכן דרך מרבית רצפת הבטון – קו ההגנה האחרון לפני שכבת העופרת החיצונית שנועדה למנוע מהדלק הרדיואקטיבי המותך לפרוץ החוצה, דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן".

חברת טפקו, המפעילה את תחנת הכוח בפוקושימה, מסרה כי מוטות הדלק בכור מספר אחד של תחנת הכוח ככל הנראה פרצו מכלי הקיבול הפנימי ונמצאים כעת בכלי הקיבול החיצוני, וכי משמעות הדבר היא שהתאונה הגרעינית חמורה יותר מכפי שהעריכו תחילה.

טפקו סירבה למסור מידע לגבי המיקום המדויק של הדלק המותך, או כמה ממנו חשוף למים שמוזרמים פנימה כדי לצנן את הכור. עם זאת, ציינה כי דלק מתוך חדר לעומק של 65 ס"מ ברצפת הבטון שעובייה 102 ס"מ. מעבר לרצפת הבטון נותרה רק שכבת העופרת החיצונית של הכור. עד כה, טענה החברה כי דלק רדיואקטיבי לא התיך את דרכו מבעד לכלי הקיבול החיצוני, אלא רק פרץ מתוך כלי הקיבול הפנימי.

למרות הזמן שחלף מאז האסון, עובדים עדיין אינם יכולים לבחון את הנזק באופן ישיר בשל רמות הקרינה הגבוהות בתוך בניין הכור, ועל כן ההערכות מבוססות על סימולציות של התאונה. יתר על כן, ייצוב הכורים הוא רק השלב הראשון בפתרון המשבר, וטפקו מעריכה כי יחלפו לפחות 10 שנים בטרם תוכל להתחיל בפינוי הדלק הרדיואקטיבי, וכי יידרשו לפחות 30 שנה עד שניתן יהיה להוציא את הכורים משירות פעיל.

המידע החדש על חדירת הדלק הגרעיני לרצפת הבטון, מצביע על כך שבכור בפוקושימה כמעט התרחש אסון בנוסח "הסינדרום הסיני" – מצב שבו מתיך הדלק הגרעיני את רצפת הכור, פורץ אל הקרקע בתחתית הבניין וחודר למי התהום. המונח "הסינדרום הסיני" הפך לשגור בעקבות בסרט עלילתי אמריקאי באותו שם שתיאר בניסיון להשתיק מידע על התכת ליבה של כור גרעיני. בצירוף מקרים נדיר עלה הסרט לאקרנים 12 ימים לפני התאונה הגרעינית שהתרחשה בתחנת הכוח הגרעינית באי שלושת המילין בארה"ב בשנת 1979.

בה בעת, בחודשים האחרונים גברו הקריאות לפנות אזורים נרחבים בצפון מערב יפן עקב רמות קרינה גבוהות שנגרמו כתוצאה מהאסון בפוקושימה. "מספר האנשים שפונו ביפן הוא אפסי לעומת המספר הכולל של אנשים שנמצאים בסכנה בפוקושימה, שבסביבתה מתגוררים כשני מיליון בני אדם", הזהירה הרופאה האוסטרלית ד"ר הלן קלדיקוט, אחת הפעילות הבולטות בעולם נגד אנרגיה גרעינית, בראיון לערוץ הטלוויזיה הרוסי RT בחודש ספטמבר. "אנשים שנותרו שם נמצאים בסכנה חמורה ללקות בסרטן עקב קרינה שחדרה לאדמה, למזון ולאוויר, ובשל כמויות גדולות של קרינה שממשיכות לדלוף משלושת הכורים הגרעיניים שנפגעו וליבות הכורים שנפגעו", אמרה קלדיקוט.

"אנשים מתגוררים באזורים מאוד מסוכנים. ממשלת יפן אינה בודקת באופן סדיר את רמות הקרינה במזון, היא אינה בודקת באופן סדיר את רמות הקרינה באזורים אחרים ביפן, ונוהגת באופן מאוד לא אחראי. יש לציין שגם צפון אמריקה נחשפה לרמות קרינה משמעותיות, ורק באחרונה דווח על קרינה במדינת אוקלהומה בארה"ב. וכאשר אדם שואף לריאות כמות זעירה של פלוטוניום, נניח אחד חלקי מיליון של גרם, שהגיעה מפוקושימה עד אוקלהומה, הוא אינו יודע שהוא שאף אותה, ורק כעבור 15 או 20 שנה קרוב לודאי שאותו אדם ייפתח סרטן ריאות, אבל הוא לא יידע שזו כתוצאה מהפלוטוניום מפוקושימה שהוא שאף שנים קודם לכן. במילים אחרות, אנו צפויים להיות עדים לעלייה חדה במקרים של סרטן, לוקמיה ובהמשך הדרך גם מחלות גנטיות, לא רק ביפן, אלא בכל החצי הצפוני של כדור הארץ, ובמיוחד בצפון אמריקה", הוסיפה קלדיקוט.

"יפן גם הזרימה כמויות עצומות של קרינה לאוקיינוס השקט. הסינים למשל, מצאו רמות קרינה גבוהות פי 300 מהרגיל באצות שגדלות מול חופי סין. דגים שנחשפו לקרינה נודדים אלפי קילומטרים, אך למרות זאת אין מדידה של רמות קרינה בדגים במקומות כמו ארה"ב", הוסיפה.

"ביפן עצמה, נמצאו רמות קרינה גבוהות גם באזור טוקיו, ואף דרומה יותר, כך שהתאונה עדיין לא הסתיימה, מה גם שעלולה להתרחש עוד רעידת אדמה", המשיכה קלדיקוט. "איש אינו יודע איך לעצור את התאונה המתמשכת הזאת. המדענים מאוד מבולבלים, חלקם טוענים שיידרשו שלוש שנים כדי להשתלט על המצב, ואילו אחרים אומרים כי יידרשו עשרות שנים. כך או כך, אנחנו בעיצומו של אסון רפואי".

"אסון צ'רנוביל גרם לאורך זמן למותם של יותר ממיליון בני אדם, ויש מי שטוענים שהאסון בפוקושימה חמור פי שלוש או חמש מהדליפה בצ'רנוביל, והקרינה הזו התפשטה בכל רחבי החצי הצפוני של כדור הארץ. כרופאה, אני חייבת לומר לך שברגע שאדם אוכל מזון רדיואקטיבי, אין דרך להוציא אותו מהגוף שלו".

עוד באותו עניין:
פתרון הממשלה לאסון הגרעיני ביפן: להרוג את תושבי פוקושימה
מוטציה ראשונה עקב האסון ביפן
תנו לאטום לנצח
7 סיבות להקים כורים גרעיניים

עוד באותו עניין...
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
חיות פלסטיק
רות פצ'ה
מחשבים יותר אנושיים מבני אדם
נמרוד הלפרן | על פי ויליאם מקפי
דגלים לבנים
ICY ו-SOT | Know Hope

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew