צדקה היא לא צדק: סלבוי ז'יז'ק על יוזמת תרומות המיליארדרים של וורן באפט וביל גייטס

עשרות מיליארדרים אמריקאים התחייבו לתרום יותר ממחצית מהונם למטרות צדקה. היוזמה – בה משתתפים בין השאר ביל גייטס, וורן באפט, מייקל בלומברג, ג'ורג' לוקאס וטד טרנר – זכתה לשירי הלל בתקשורת והוכתרה כעוד דוגמא לכך שיתכן "קפיטליזם עם פרצוף אנושי".

עם זאת, יש לזכור כי צדקה איננה צדק, וכי תרומות אמנם מקלות על סבלם של החלשים בטווח הקצר, אולם בה בעת מונעות שינוי של הסדר הכלכלי שמייצר את הסבל הזה בטווח הארוך.

הפילוסוף והסוציולוג סלבוי ז'יז'ק העביר בשנה שעברה הרצאה בנושא זה בדיוק, ואשר חלקים ממנה עובדו לסרט אנימציה. "צדקה בקפיטליזם איננה פתרון. למעשה היא רק מחמירה את הבעיה. המטרה הנכונה שבה צריך להתמקד היא לנסות לבנות מחדש את החברה באופן שיהפוך את העוני לבלתי אפשרי", אמר ז'יז'ק בהרצאה.

"בעלי העבדים הגרועים ביותר היו אלה שהתייחסו יפה לעבדים שלהם, מכיוון שהם מנעו שינוי של המערכת מהיסוד… שימוש ברכוש פרטי לתיקון העוולות האיומות שיוצר המוסד של רכוש פרטי – הוא בלתי מוסרי… זהו ניסיון נואש אחרון לגרום לקפיטליזם לעבוד בשביל סוציאליזם. במקום להיפטר מהרוע, מנסים לגרום לכך שרוע יעבוד למען מטרות טובות", הוסיף ז'יז'ק.

"חשוב שנהיה מודעים לכך שישנו יסוד של צביעות בצדקה", אמר ז'יז'ק, אשר הביא כדוגמא את המיליארדר ג'ורג' סורוס, אשר תורם סכומים גדולים למטרות חברתיות, וכך למעשה מתקן ביד ימין את מה שהוא הרס ביד שמאל. כמובן שהתרומות עוזרות בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך, הן משמרות את הסדר הקיים, הוסיף.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew