למה ישראל מפחדת ממאבק פלסטיני לא-אלים?

פרופסור מזין קומסייה, ממובילי המאבק הפלסטיני הבלתי אלים נגד הכיבוש הישראלי בשטחים, קיבל צו להופיע בפני בית דין צבאי ב-9 באוגוסט, דיווח אתר מרכז התקשורת הבינלאומי של המזרח התיכון.

תומכיו מאמינים כי ישראל מנסה למנוע ממנו לתעד את ההפגנות הלא-אלימות באזור בית לחם. זאת לאחר שקומסייה – אשר לימד בעבר באוניברסיטאות ייל ודיוק בארה"ב – פרסם בחודשים האחרונים עשרות סרטים באתר יו-טיוב המתעדים חיילים ישראלים תוקפים הפגנות לא-אלימות נגד חומת ההפרדה.

מזין קומסייה. צילום: qumsiyeh.org

נראה כי ממשלת ישראל מרגישה מאוימת על ידי מאבק לא-אלים, במיוחד כאשר זה מבוסס על שותפות עם פעילים ישראלים. הצבא רודף זה שנים פלסטינים שמובילים מאבק עממי לא-אלים נגד הכיבוש. מוברק עוואד, חלוץ המאבק הבלתי-אלים בשטחים ומייסד "המרכז הפלסטיני ללימודי אי-אלימות" במזרח ירושלים, גורש מישראל בשנת 1987. מרד המיסים של תושבי בית סחור בתקופת האינתיפאדה הראשונה דוכא על ידי הצבא, ועבד אל עזיז אל-רנטיסי – לימים מראשי החמאס – נעצר בפעם הראשונה בשנת 1983, כאשר ניסה לארגן ברצועת עזה מרד נגד תשלום מסים למינהל האזרחי.

בשנים האחרונות, דוכאו ביד קשה הפגנות לא אלימות בכפרים הנאבקים נגד גזילת אדמותיהם לשם הקמת חומת ההפרדה ובניית התנחלויות. במהלך הפגנות אלו הרג צה"ל עשרות מפגינים, ועצר מספר גדול אף יותר של מפגינים שנגדם הוגשו אישומים מופרכים. רדיפת מובילי המאבק על ידי הצבא החמירה בשנתיים האחרונות בעקבות התפשטות המאבק הלא-אלים למספר גדל והולך של כפרים בגדה.

לקריאה נוספת:

בילעין/נעלין: אבולוציה של מנגנון רדיפה פוליטית

מי מפחד ממאבק בלתי-אלים?

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew