מחאה יצירתית בישראל: סיכום 2011

כמדי שנה, גם הפעם אנו מתכבדים להציג סיכום לא מחייב של מחאה יצירתית בארץ בשנת 2011.

"אפשר לרפא הטרוסקסואליות". ההפגנה הראשונה נגד סטרייטים שידעה העיר באר שבע נערכה בחודש מרץ 2011 והיכתה גלים בבירת הנגב. בין השאר קראו המפגינות סיסמאות כמו "הֶטֶרו הֶטֶרו אל תדאג, עוד נראה אותך בדראג" ו"סטרייטיות היא רק שלב, יאללה תתגברו עליו".

בעזרת השם (של הרחוב). בעיר עכו, איימה העירייה בחודש מרץ להגיש תלונה במשטרה נגד הפסל והצייר וליד קשאש, תושב העיר שנוהג לתלות שלטים עם השמות הערביים המקוריים של רחובות העיר העתיקה לצד השלטים שבהם השמות הנוכחיים. "שמות הרחובות האלה קיימים ושייכים להיסטוריה של העיר העתיקה, עוד מימי הצלבנים והטורקים, כך שאין צורך לאשר אותם בוועדת השמות או במועצת העיר", אמר קשאש.

"החייל הלבן" נעצר. חודש מרץ לא היטיב עם אמנים גם מחוץ לעכו. בירושלים, המשטרה לא אהבה את מיצג "החייל הלבן" של האמן הירושלמי יהודה בראון, אז עצרו אותו והחרימו את כל הציוד שלו.

שטרות כסף נגד הכיבוש. קמפיין שהושק באותו חודש הציע דרך קלה ומקורית למחות נגד המשך הכיבוש. השיטה פשוטה: לכתוב את המילים "שחררו את פלסטין" על גבי כל שטר כסף, ישראלי או זר, שמגיע לידיך.

עיתון פרסם קמפיין מתוחכם נגד עצמו. מי שקרא בבוקר ה-18 במאי את ביטאון "יתד נאמן" גילה בתחתית עמוד השער מודעה גדולה וצבעונית המושכת תשומת לב רבה. כשהאחראים על הפרסום בביטאון קיבלו את המודעה לפרסום, ככל הנראה תמורת תשלום הגון, הם לא תארו לעצמם שמדובר בקמפיין שישים את "יתד נאמן" ללעג וקלס. תוכן המודעה נראה תמים: לצד תמונה של ילד חרדי נכתב באותיות גדולות: "עתיד ילדיכם חשוב לכם?", ובתחתית מספר טלפון. קוראים סקרנים מיהרו להתקשר למספר. למרבה ההפתעה, נשמע קולו של קריין הקורא לציבור שלא להכניס הביתה את "יתד נאמן", משום שהוא "מבזה את גדולי ישראל". מאחורי היוזמה המקורית עמדו שני בחורי ישיבה ספרדים, שביקשו להגיב בצורה הולמת על הפגיעה ברב עובדיה יוסף ובגדולי הדור לאורך השנים.

יומני עזה. חודש מאי הביא עמו גם סרטון של עמותת גישה שהפריך בחינניות את טענת ישראל לפיה התנתקה כביכול מעזה.

צפון תל אביב תחילה. עוד מאירועי חודש מאי: ח"כ מיכאל בן ארי ופעיל הימין איתמר בן גביר הזמינו על חשבונם 40 מהגרי עבודה אפריקאים לבריכת גורדון בצפון תל אביב.

גם מצדו השני של המתרס הפוליטי נקטו בפעולות מחאה בנוסח של "הפוך על הפוך". כך למשל בחודש יולי, לאחר אישור חוק האוסר על קריאה להטלת חרם על ישראל או על ההתנחלויות, מיהרה תנועת "השמאל הלאומי" להגיש תביעה בהתאם לחוק החדש. התביעה הוגשה נגד ועד רבני יש"ע, בגין קריאתו לחרם נגד משכירי דירות לאזרחי ישראל הערבים. במקרה אחר, בעקבות אישור החוק לשלילת אזרחות ממי שהורשע בריגול ובגידה, נפתחה עצומה באינטרנט בדרישה לשלילה מיידית של אזרחותו של חושף סודות האטום מרדכי ואנונו. כזכור, ואנונו מתחנן זה שנים לעזוב את הארץ ולוותר על אזרחותו הישראלית, אולם השב"כ מונע זאת.

הספרים חוזרים. בקיץ 2011 החלו לצוץ מדפי ספרים בתחנות אוטובוס בשכונת נווה שאנן בחיפה, שעליהם הונחו ספרים לשימוש הנוסעים בתחבורה ציבורית והולכי רגל, המעוניינים לשואל ספרים ולהחזיר, להוסיף ספרים וגם סתם לקחת. הפרויקט של האמנים-ארכיטקטים דניאל שושן ועמית מטלון התפשט בהמשך גם לכפר סבא, טירת הכרמל ומקומות נוספים.

חלב Love. תשדיר של המועצה לעידוד חומר למחשבה שיצא בתחילת יוני לקראת חג שבועות.

היום שבו ימות סמי עופר. בתחילת חודש יוני הלך לעולמו הנדבן הצדיק סמי עופר, אולם למשתתפים בהלווייתו בבית העלמין ברחוב טרומפלדור בתל אביב נכונה הפתעה: ליווי מוסיקלי ממרפסת סמוכה שכלל את השיר "The Day That Thatcher Dies" של הפנר בווליום חזק.

דראג חתרני. "אָרִיסָה", ליין מסיבות ההומואים המזרחי הראשון בישראל, הפיק השנה סדרה של סרטוני פארודיה החותרים תחת הזהויות של "גברי" ו"מזרחי". עוד כאן.

להפיל את חומת ההפרדה. בחודש יוני הכינו ילדי שכונת הקטמונים בירושלים סרט מחאה נגד חומת האבן הגבוהה שמונעת מילדי השכונה להיכנס לגן משחקים ציבורי השוכן בינה לבין שכונת מקור חיים, שנחשבת מבוססת יותר.

המנון מאבק הרופאים. בחודש יוני גם בצבצו סימניו הראשונים של המאבק לצדק חברתי, עם הוצאת סרטון האנימציה של "המנון מאבק הרופאים" למען הצלת הרפואה הציבורית.

לפעמים כל מה שצריך זה גפרור. הסרטון "תיקון עולם" צולם על ידי איתמר רוז בחודש יולי – יום אחד בלבד לפני תחילת מחאת האוהלים. על התעוררות אזרחית, התגברות על מבוכה ותעוזה להביע את דעתך האישית.

ראפ מחאת הדיור. "אנא איסמי זהבה. חיה במרחב הדמוקרטי. מתה במרחב הבירוקרטי". זהבה שרה ראפ על הדיור הציבורי.

ביבי שייק. רמיקס של נוי אלושי מחודש יולי על ניסיונות בנימין נתניהו לבצע ספין שיגדע בתחילתה את המחאה החברתית. זכור לטובה גם רמיקס "תגיד לי, אתה סתום?" שהוקדש למירי רגב.

חיזבאללה למען מחאת הדיור. באותו חודש מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, פנה לעם ישראל בנאום טלוויזיוני בו הביע תמיכה במחאת הדיור.

מפעלי ים המלח – הגירסה הנכונה. חודש יולי הביא עמו גם תשובה הולמת לקמפיין התעמולה של משפחת עופר כאילו בזכותה יש חיים בים המלח.

שדרוג החרם על מוצרי ההתנחלויות. האפליקציה לסלולר Buy No Evil שמאפשרת לזהות מוצרים מהתנחלויות באמצעות הטלפון הסלולרי, יצאה בגירסה חדשה ומשודרגת ביולי.

אנימציה של אשליות. בחודש אוגוסט הציגו נדב נחמני ודרור שפץ את "תמונות נעות" – סרט הגמר שלהם בבצלאל. הסרט מביא את סיפורו של אפרים, אשר חי בעולם מושלם שכמו נלקח היישר מסרט. הוא מאושר בעבודתו, מטייל בהנאה ברחובות העיר, והמזל מאיר לו פנים. עד שיום אחד, נחשף שקר גדול שמאיים על עולמו.

קחו אותי הביתה. איתמר רוז יצא בקיץ לרחובות הארץ כדי לבדוק את היחס לזקנים באמצעות משחק תפקידים משעשע.

מכסחי פרסומות למען צדק חברתי. פעולות כיסוח פרסומות רבות בוצעו בקיץ 2011 על רקע מחאת האוהלים. סרטון של פעולה שבוצעה בשלהי אוגוסט לקראת הפגנת ההמונים ב-3 בספטמבר.

שירון רפובליקת האוהלים. ספר שירת מהפכת האוהלים שעלה באוגוסט לאינטרנט כולל מבחר שירי מהפכה של שורה ארוכה של משוררים. ואם בענייני שירונים עסקינן, שווה להעיף מבט גם בשירון סולידריות שייח' ג'ראח, הכולל להיטים אלמותיים כמו "ולפעמים ההפגנה נגמרת" ו"יש לי יום יום האג".

כפכפים נגד טרכטנברג. חברי ועדת חיסול מחאת האוהלים (הידועה גם בשמה ועדת טרכטנברג) הותקפו באוגוסט על ידי טרוריסט חמוש בזוג כפכפים בעת ביקור במאהל המחאה בבאר שבע. למרבה הצער, הכפכפים החטיאו את מטרתם

בית ללא אנשים, לאנשים ללא בית. תרבות הסקווטינג צברה תנופה בישראל על רקע המאבק למען דיור זול, ובאוגוסט השיקה החזית לשחרור הבתים יוזמה מבורכת שכללה מפה של המבנים הריקים בתל אביב שאליהם ניתן לפלוש, וסימון בתים ריקים בשלטים לשירות ציבור חסרי הבית.

רוקדים הורה בפינת קינג ג'ורג' ובוגרשוב. כנופיית בָּזָק (פלאש מוב) של פעילי המחאה החברתית פוצחת בריקוד סוער במרכז צומת הומה בלב תל אביב.

במקום להחליף מקומות, בואו נחליף את השיטה. עוד באותו חודש, הוצג סרטון האנימציה "מכונת ישראל". בימוי ועיצוב: מיש, אנימציה: אורן משקובסקי.

דפי חולדאי. בחודש ספטמבר הציג המאייר ויוצר הקומיקס זאב אנגלמאיר את "דפי חולדאי" – עלילותיו של שריף עיריית תל אביב ומחאת האוהלים.

לשכב עם גלעד שליט. בחודש אוקטובר, לקראת שחרורו מהשבי של גלעד שליט, הושק בפייסבוק דף בשם "גם אני אשכב עם גלעד שליט כשיחזור משבי החמאס". "אנו, 'בנות למען גלעד שליט' (ע"ר) לוקחות על עצמינו משימה נשגבת וחשובה כדי להפיח רוח נוספת של תקווה, רצון ומוטיבציה בליבו של החייל הכי אהוב במדינה", נכתב בעמוד. "אנו מודיעות בזאת על הסכמתנו ורצוננו לקיים יחסי מין מלאים עם גלעד היקר כשיחזור משבי החמאס". עוד כאן.

אילן בן-חוב וכוחה של משאלת לב. באותו חודש הוציאו יוצרי פרויקט קלקליסט רצועת קומיקס אודות עלילותיו של איש העסקים אילן בן דב, שרכש את חברת הסלולר פרטנר (אורנג'), השתמש בכספי החברה כדי לפרוע את ההלוואות שלקח למימון רכישתה, ואז פיטר מלא עובדים של החברה בעודו בונה לעצמו אחוזת ענק בכפר שמריהו. הקומיקס המלא כאן.

להיות שוטר. אוקטובר הביא עמו גם סרט אנטי-תדמית חדש למשטרת ישראל מבית היוצר של ערן ורד.

תספורת לטייקונים. בחודש נובמבר, בתגובה לבזיזת קרנות הפנסיה של הציבור על ידי טייקונים דוגמת יצחק תשובה באמצעות תרגיל המכונה "תספורת", החליטו כמה אזרחים לעשות מעשה, ולהגיב בתספורות משלהם לטייקונים. צפו בפתיחת "רשת מספרות יצחק תשובה".

אמני גרילה נגד השתלטות ההון על אמנות. עוד בנובמבר: עשרות אמנים ערכו בלב מוזיאון תל אביב מיצג שבמסגרתו, במועד שנקבע מראש, נשכבו לפתע כולם על הרצפה ודימו את עצמם להרוגים.

שבועיים אחר כך נערכו תערוכה ואירוע שירה פיראטיים בנושא "העבדות החדשה" באגף החדש של המוזיאון ע"ש חברת כוח האדם ORS. לתערוכה לא היה אוצר, וכל אמן ואמנית הוזמנו לתלות את עבודתם על קירות המוזיאון, רצוי ליד השלט של ORS – חברה שמתמחה בהעסקת עובדים בשכר רעב. צפו באמנית צעירה נבלמת על ידי אנשי האבטחה כשהיא מנסה לתלות את עבודתה על קיר המוזיאון.

ביטול בית ספר. לקראת סוף חודש נובמבר, השאירה אליה לנדו, בת 7, את הפתק הבא להוריה בחדר העבודה, בו הודיעה להם כי היא אינה מתכוונת עוד ללכת לבית הספר.

הכרזת מדינת ישראל החדשה. בועידת גלובס לעסקים שנערכה בדצמבר, בנוכחות נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ושר הביטחון אהוד ברק, קמו עשרות פעילי מחאה והכריזו על הקמת מדינת ישראל החדשה, היא מדינת הצדק החברתי.

סנוב, בפלסטין כבר היית? בחודש דצמבר יצא קליפ המתעד את פעילות האמן הפלסטיני יליד ג'נין חאלד ג'ראר במסגרת פרויקט מחאה על הגבלת אפשרותם של פלסטינים בגדה לצאת לחו"ל. חאלד מציע לתיירים זרים המבקרים ברמאללה להחתים את דרכוניהם עם חותמת פיקטיבית של מדינת פלסטין העצמאית. חלק מהתיירים שנענו להצעתו וזכו לחותמת המעוצבת בדרכונם, עוכבו אחר כך בנמל התעופה בן גוריון כאשר יצאו מישראל.

להציל את האפרוחים. בשלהי שנת 2011 השיקה עמותת "תנו לחיות לחיות" תערוכת צילומים נודדת בשם "תשליכוהו" שמטרתה להעלות לסדר היום את הריגתם מדי שנה של מיליוני אפרוחים על ידי תעשיית הביצים בישראל. צפו בסרטון.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew