הפסקת האש של חג המולד

בחג המולד של שנת 1914, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, אירעה הפסקת אש ספונטנית בין צבאות גרמניה ובריטניה, למרות התנגדות הפיקוד הבכיר של שני הצבאות. הפסקת האש החלה ערב חג המולד לאחר שחיילי הצבא הגרמני החלו לקשט את הביצורים שלהם באחת מגזרות הלחימה בבלגיה לכבוד החג. החיילים הניחו נרות על העצים, וחגגו את המאורע בשירת שירי חג המולד. החיילים הבריטים שהיו מוצבים בשוחות הנגדיות הגיבו בשירת שירי חג מולד בשפה האנגלית.

לאחר ששני הצדדים צעקו זה לזה ברכות לחג, נפגשו בכמה מקומות ב"שטח ההפקר" שבין הכוחות קבוצות של חיילים גרמנים ובריטים שהחליפו ביניהם מתנות קטנות לחג כמו משקאות חריפים או סיגריות. הירי הארטילרי בגיזרה זו הופסק גם הוא באותו הלילה. הפסקת האש אפשרה לכוחות לאסוף גופות של לוחמים שנפלו בקרב ולהביא אותם לקבורה מאחורי קווי הלחימה. במקומות מסוימים בשטח ההפקר אף נערכו הלוויות משותפות. הפסקת האש התפשטה גם לאזורים אחרים של קו הלחימה, כאשר במקומות מסוימים אף נערכו משחקי כדורגל בין חיילי הצבא הגרמני והבריטי.

הפסקת האש נמשכה ברוב האזורים עד סופו של ליל החג, אך במקומות מסוימים היא נמשכה עד ראש השנה הנוצרי. הפסקת האש אירעה למרות התנגדותם של הדרגים הבכירים של הצבאות הלוחמים. בהמשך המלחמה מפקדי הצבאות החליטו כי אין לאפשר להפסקת אש שכזו לקרות שוב, ולכן בערבי חג המולד הבאים יחידות התותחנים השונות קיבלו פקודה להפגיז ללא הפסקה גם בחג עצמו, וזאת כדי למנוע אפשרות של הפסקת אש ספונטנית נוספת. אמצעי נוסף בו נעשה שימוש היה יצירת תחלופה מתמדת של יחידות בין גזרות שונות, על מנת למנוע מן החיילים להתיידד עם חיילי אויב.

מאמצי הגנרלים נשאו פרי. בחג המולד של 1915 כבר לא התרחשה הפסקת אש, ובשנת 1916 החל שימוש בגזים רעילים בשדות הקרב האירופים. עד חג המולד 1918, למעלה מ-16 מיליון בני אדם נהרגו במלחמת העולם הראשונה.


בשנת 2005 הופק הסרט הצרפתי "חג מולד שמח" ("Joyeux Noël") המבוסס על פרשה זו. קטעים מתוך הסרט כולל הסצנה שבה חיילים גרמנים ובריטיים מתחילים לשיר ביחד.


מכתב מהחזית של חייל שהשתתף בהפסקת האש של חג המולד. "השעה עכשיו 2:00 לפנות בוקר, ורוב החיילים האחרים בשוחה כבר ישנים, אך אני עצמי לא הייתי מסוגל להירדם לפני שאכתוב לך על האירועים הנפלאים שהתרחשו בערב חג המולד. למען האמת, נדמה כי מה שאירע כאן הוא כמעט דמיוני, ולו לא הייתי רואה זאת במו עיני ספק אם הייתי מאמין שזה אמנם התרחש. תארי לעצמך, בזמן שאת והמשפחה ישבתם יחד ושרתם את שירי החג – אני עשיתי את אותו הדבר עם חיילי אויב".


סיפור הפסקת האש גם הונצח בקליפ לשירו של פול מקרטני "Pipes of Peace" משנת 1983.


רשת המרכולים הבריטית סיינסבורי הוציאה לקראת חג המולד 2014 סרטון פרסומת המבוסס על סיפור הפסקת האש של חג המולד.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
15 תגובות מפתיעות לשנאה
אופטימיות להמונים
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
לא רווחים, אלא חירות
אורסולה לה גווין
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew