מיטב התעלולים של 2011

אוסף של מיטב התעלולים, מעשי הקונדס והמתיחות שבוצעו בשנה החולפת ברחבי תבל.

"צבא שחרור המזון" חוטף את רונלד מקדונלד. בתחילת חודש פברואר, ארגון קיצוני מפינלנד בשם "צבא שחרור המזון" (FLA) חטף לאור יום את הליצן רונלד מקדונלד, ואיים להוציא אותו להורג אם רשת המזון המהיר מקדונלדס לא תיענה לדרישותיו. "לא נשתוק עוד בשעה שהמזון שאנחנו אוהבים נהרס בשל תאוות בצע ואדישות", נאמר בהודעה שפירסם הארגון.

אורגיה של עשירים. במהלך מכירה פומבית שנערכה בסותבי'ס בלונדון בחודש פברואר, בדיוק כאשר הוצג למכירה ההדפס של אנדי וורהול תשע מרילין מונרו בצבעים, החלו להישמע באולם גניחות רמות בעלות אופי מיני. פעילים של הקבוצה הבריטית Arts Against Cuts שהסתננו לאולם החלו לחוות אורגזמות אקסטטיות תוך שהם משליכים באוויר שטרות כסף מזויפים ומניפים שלט בו נכתב "אורגיה של העשירים".

בה בעת, מחוץ לאולם ערכו הפעילים מכירה פומבית פרודית של השירותים הציבוריים בבריטניה במחאה על הקיצוצים שמבצעת בהם הממשלה. הספריות הציבוריות למשל, נמכרו ב-99 פני.

מתקפת נשיקות נגד המשטרה. חברי קולקטיב האמנים הרוסי המחתרתי Voina ("מלחמה"), הנתונים בשנים האחרונות להתקפות אלימות ומעצרים מצד המשטרה, החליטו בחודש פברואר להשיב מלחמה – באמצעות נשיקות. בהודעה שפירסם הקולקטיב נאמר כי "הפלג הפמיניסטי-מיליטנטי של הפיקוד העליון שלVoina " פתח במתקפת נשיקות על שוטרות במוסקבה במחאה על רדיפת חברי הקולקטיב על ידי המשטרה. עם זאת, המתקפה לא מנעה מהמשטרה לשוב ולעצור בחודש יולי את אחד מחברי הקולקטיב באשמת "חוליגניזם".

אצבע משולשת לקפיטליזם. פסל שיש בגובה 11 מטר שמציג כף יד שכל אצבעותיה קטועות למעט האמצעית הניצבת זקופה בתנועת אצבע משולשת, הוצב מול בניין בורסת המניות של מילאנו באיטליה ועורר השנה את זעמו של המגזר הפיננסי בעיר. יוצר הפסל, מאוריציו קאטלן – אחד האמנים המפורסמים ביותר באיטליה – תרם את הפסל לעיריית מילאנו אולם הציב תנאי אחד: הפסל יוצב ברחבה מול בניין הבורסה. בעקבות מיקום הפסל איימה רשות ניירות הערך של איטליה השנה להעתיק את האסיפה השנתית שלה לבניין אחר, וכנס של חברת השקעות איטלקית שתוכנן בבניין הבורסה בוטל.

שיפוץ אנדרטאות ברוח הזמן. אמני גרפיטי בבולגריה החליטו בחודש יוני "לשפץ" אנדרטה לזכר חיילי צבא הסובייטי ממלחמת העולם השנייה הניצבת בעיר הבירה סופיה. פסל הברונזה הענק מציג חיילים של הצבא האדום אשר "שחררו" את בולגריה מהכיבוש הנאצי בשנת 1944. אולם אמני הרחוב האנונימיים בחרו להעניק לאנדרטה פרשנות משלהם לכיבוש בולגריה בימינו, וצבעו את דמויות החיילים בתור שלל דמויות בדיוניות אמריקאיות. בין תשע הדמויות שנצבעו אפשר למצוא גיבורי קומיקס כמו סופרמן, וולברין מ"אקס מן", קפטן אמריקה והג'וקר, לצד דמויות בדיוניות כמו רונלד מקדונלד וסנטה קלאוס.

כפתור השתק. עוד בחודש יוני: 23 שחקנים ושני כלבים מקולקטיב תעלולי הרחוב הניו יורקי Improv Everywhere יצרו המולה בכניסה לפארק פרוספקט בניו יורק, ואז לפתע – כמו בהפעלת כפתור השתק – כולם דממו.

לקראת סוף השנה החל גיוס תרומות למימון סרט תיעודי על הקולקטיב, שמאז הקמתו לפני עשור הספיקו חבריו לבצע יותר מ-100 תעלולים ברחבי ניו יורק, בהם נסיעה המונית ברכבת התחתית ללא מכנסיים, ריקודים בחלונות ראווה של חנויות, מחזמר בחנות מכולת ויום כיף בחוף הים בבגדי ערב מהודרים. הנה מיטב התעלולים של Improv Everywhere.

הקוסם שהולך על מים. הקוסם הבריטי סטיב פריין, הידוע בכינויו "דינמו", הדהים בחודש יוני את עוברי האורח בעיר לונדון כאשר ירד אל נהר התמזה, והחל ללכת על המים. פריין נעמד במרכז הנהר מול בניין הפרלמנט לנגד עיני קהל גדול והמום שנעצר לצפות בו, וכעבור מספר דקות הגיעה למקום "סירת המשטרה" שהעלתה אותו על סיפונה.

"כשאני עפה, אנשים שוכחים מכל מה שהם חשבו שהוא בלתי אפשרי". סיאנה שארפ, לוליינית בת 24, קראה תגר על כוח המשיכה ועל המשטרה בחודש יולי, כאשר טיפסה על גשר ויליאמסבורג בניו יורק וערכה מופע טרפז בגובה 87 מטרים לקול צהלותיהם של עוברי אורח מוקסמים. שוטרים שהגיעו למקום פחות התרשמו מלהטוטיה של שארפ, ועצרו אותה.

קוף אחרי בן אדם. בקיץ האחרון, במהלך ביקור של צלם הטבע דיוויד סלייטר בפארק לאומי באינדונזיה, הוא השאיר את המצלמה שלו על חצובה ללא השגחה למספר דקות. קופה סקרנית מסוג מקק שחור, שהוקסמה מהשתקפותה בעדשת המצלמה, החלה לשחק בציוד הצילום וללחוץ על כפתור המצלמה. התוצאה – סדרת צילומים מדהימה, שכללה בעיקר דיוקנאות עצמיים של הקופה השובבה.

מדריך חלקי לאנרכיה מוחלטת. בחודש אוגוסט, זמן קצר לאחר המהומות ששטפו את בריטניה, שודר סרט הטלוויזיה "The Antics Roadshow" של אמן הרחוב המסתורי בנקסי. הסרט מגולל את סיפוריהם של אמני רחוב ומבצעי תעלולים מכל רחבי תבל, ונחשב בחוגי הקונדס לסרט חובה.

"חולצה טרויאנית" הפילה בפח את הניאו נאצים. מבקרי פסטיבל רוק ניאו נאצי שנערך בגרמניה באוגוסט, קיבלו בכניסה מתנה חולצות טי-שירט שחורות עם ציור של גולגולת ועצמות וכיתוב "מורדים הארד-קור – לאומיים וחופשיים". אולם לאחר שחזרו מהפסטיבל וכיבסו את החולצות ציפתה לגלוחי הראש הפתעה: הציור והסיסמה שהופיעו במקור על החולצה נשטפו בכביסה וחשפו מסר חדש שהוסתר מתחתיו בזו הלשון: "אם החולצה שלך מסוגלת לכך, גם אתה. אנחנו נעזור לך להשתחרר מהקיצוניות הימנית שלך".

סוחר או מתחזה? המציאות עולה על כל דמיון. אלסיו רזטני, סוחר בבורסת המניות, זכה בחודש ספטמבר לתהילת עולם לאחר שדיבר בגילוי לב יוצא מגדר הרגיל על שוקי ההון ומטרתם בראיון טלוויזיה בשידור חי בערוץ BBC. בראיון הודה רזטני בפני המראיינת ההמומה כי מדי לילה הוא חולם על מיתון כלכלי עולמי נוסף מכיוון שמשבר מסוג זה מהווה הזדמנות להרוויח כסף רב בשוקי ההון. בתוך שעות ספורות התמלאה תיבת הדואר האלקטרוני של קבוצת המתיחות האנטי-תאגידיות יס מן (Yes Men) בברכות על עוד תעלול מוצלח. אולם ככל שחלף הזמן הלך והתברר כי לא מדובר במתיחה, וכי רזטני הוא אמנם סוחר אמיתי. הוא פשוט דיבר בכנות על מה שמרבית הסוחרים בשוק ההון אינם מעיזים להעלות על דל שפתיהם בפומבי. עוד על הפרשה כאן.

בה בעת, יס מן השיקה השנה פרויקט חדש בשם "מעבדת יס", במסגרתו חברי הקבוצה מלמדים ארגונים אקטיביסטים כיצד ללכוד את תשומת לב התקשורת באמצעות מתיחות ותעלולים יצירתיים.

להתפטר בגדול. עובד מלון בארה"ב, המנגן בזמנו הפנוי בתזמורת כלי נשיפה, החליט באוקטובר שנמאס לו מהיחס המשפיל מצד מעסיקיו במלון, והפתיע את המנהל שלו כאשר הודיע על התפטרותו בליווי חבריו לתזמורת.

הופעה חיה על הכביש המהיר. להקת רוק רוסית קיימה באוקטובר הופעה חיה על אופנוע בכביש המהיר שמקיף את מוסקבה.

מבחן אמריקאי. ריימונד ג'ונסון, מרצה באוניברסיטת קולורדו בארה"ב, הופתע באחד הבקרים של חודש אוקטובר למצוא את השאלה הבאה כתובה על הלוח במשרדו. תרגום השאלה ותשובה אפשרית כאן.

מלחמת שוורים בוול סטריט. בחודש נובמבר הגיעו פעולות המחאה נגד הבנקים בוול סטריט גם אל פסל השור המסתער בלב הרובע הפיננסי של ניו יורק – פסל שנחשב לאחד הסמלים המפורסמים ביותר של הקפיטליזם האמריקאי. שני ליצנים טיפסו מעל לגדר שמקיפה את הפסל והחלו להכות את השור בישבנו ולטפס עליו – הדרכים המסורתיות להתגרות בשור ולעורר את זעמו לקראת מלחמת שוורים. בתוך שניות ספורות, הצליחו שוטרים שהיו במקום לתפוס את הליצנים, אולם בזמן שהיו עסוקים בלכידתם טיפס מטאדור על גג ניידת המשטרה שעמדה מול הפסל, והניף יריעת בד אדומה נגד עיניו של השור הזועם.

איך להפוך שלט חוצות לקרוסלה? עוד בחודש נובמבר: חובבי מעשי קונדס בעיר פראג בצ'כיה מצאו שימוש חדש לשלט חוצות מסתובב. הם הפכו אותו לקרוסלה.

בליסטרה ליידוי פסנתרים. חודש דצמבר הביא עמו פיתוח חדש מבית היוצר של קבוצת תיאטרון הרחוב הצרפתית רויאל דה לוקס, הידועה בעיקר בזכות בובות המריונטה הענקיות שהיא מפעילה. צפו בהדגמה של בליסטרה ליידוי פסנתרים.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew