חוק חדש בארה"ב מאפשר לעצור אזרחים ללא משפט לזמן בלתי מוגבל

שעות ספורות לפני תחילת השנה האזרחית החדשה, חתם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על חוק מימון ההגנה הלאומית (NDAA) לשנת תקציב 2012, הכולל סעיף המאפשר לצבא ארה"ב לעצור בלא משפט ולזמן בלתי מוגבל אזרחים אמריקאים בתוך ארה"ב החשודים במעורבות בפעילות טרור.

החוק מחסל למעשה את אחת ההגנות הבסיסיות ביותר שמעניקה חוקת ארה"ב לאזרחים: הזכות להליך משפטי תקין. במדינת המשטרה החדשה אין כתב אישום, אין שופט או חבר מושבעים, אין ראיות, אין משפט. רק מעצר בכלא צבאי לזמן בלתי מוגבל.

אפילו הנשיא אובמה עצמו צירף לחתימתו על החוק הסתייגות בהצהרה שצירף לחוק. "העובדה שאני תומך בחוק בכללותו לא אומרת שאני מסכים עם כל דבר שיש בו", כתב אובמה בהצהרה. "חתמתי עליו חרף הסתייגויות רציניות מחלק מהסעיפים הקשורים למעצר, חקירה ומשפט של החשודים בטרור. אני רוצה להבהיר שהממשל שלי לא יאשר מעצר בלא משפט של אזרחים אמריקאים על ידי הצבא. אני מאמין שאם נעשה זאת, זה יסתור את הערכים והמסורות החשובים ביותר שלנו בתור אומה", הוסיף אובמה.

עם זאת, לא כולם משוכנעים בתום לבו של הנשיא. כך למשל, הקומיקאי וסאטיריקן האמריקאי סטיבן קולבר חשף את פרטיה של תוכנית זדונית של אובמה, בשם "מלכוד 2012", שמטרתה להבטיח את זכייתו בכהונה שנייה בבית הלבן בעזרת החוק החדש. "חוק מימון ההגנה הלאומית מחסל את המעוז הידוע ביותר לשמצה של הטרוריסטים: החוקה האמריקאית – שבמסגרתה החליטו האבות המייסדים של ארה"ב בתמימותם, לכלול את זכותו של אסיר לדיון בעניינו בבית משפט, ואת זכותו לעמוד לדין בפני חבר מושבעים. או במילים אחרות, מה שעשינו בעשר השנים האחרונות באופן בלתי חוקי, יהפוך כעת לחוקי", אמר קולבר.

"כמובן שאיש לא יצא בחריפות נגד החוק בחדש יותר מאשר הנשיא אומבה עצמו, אשר התחייב להטיל עליו וטו. למרבה המזל, אובמה הצליח בסופו של דבר להתגבר על התנגדותו שלו, ואישר את החוק בחתימתו ב-31 בדצמבר. ראש שנה אזרחית חדשה שמחה!", המשיך קולבר.

"עם זאת, הנשיא הבין היטב שמצביעיו לא יאהבו זאת, ולכן הוא הוסיף הצהרה בחתימתו לחוק בה כתב 'חתמתי על החוק חרף הסתייגויות רציניות ממנו'. הוא חתם על החוק, אבל אמר שהחוק שגוי. לזה בדיוק קוראים עמידה על עקרונותיך. אולם פרץ הגאונות האמיתי כאן היה חלק נוסף בהצהרה שצירף אובמה לחוק, בה כתב: 'הממשל שלי לא יאשר מעצר בלא משפט של אזרחים אמריקאים על ידי הצבא'. שימו לב שהוא כתב 'הממשל שלי'. הנשיא יכול כעת לדאוג לכך שיחטפו אותך באמצע הלילה לחדר עינויים איפשהו, אבל – וזאת נקודה חשובה – ברק אובמה בעצם מבטיח שזה לא יקרה לך כל עוד הוא נשאר נשיא. המסר שלו למצביעים לקראת בחירות 2012 הוא ברור: 'אתם בטוחים איתי, אבל אני לא יכול להבטיח שהנשיא הבא לא יעלים את הבן שלך ויחבר את הפטמות שלו לסוללה חשמלית. או כמו שאובמה נהג לומר פעם: צריך תקווה", סיכם קולבר.

זו כמובן אינה הפעם הראשונה שבה קולבר חושף במערומיו את נשיא ארה"ב. באביב 2006, הוא התבקש להופיע בקטע קומי בארוחת הערב השנתית של תא כתבי הבית הלבן בארה"ב. בנוכחות הנשיא דאז ג'ורג' וו. בוש, שישב סמוך אליו, נשא קולבר נאום בלתי נשכח. (תרגום קטעים נבחרים לעברית נמצא פה ותמליל המלא באנגלית כאן).

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew