קיפל שטרות כסף למטוסי נייר – ועלול להיכנס לכלא לשלושה חודשים

בנק ישראל הורה להסיר מתערוכת אמנות עבודה המציגה שטרות כסף מקופלים כמטוסי נייר, בטענה כי הדבר מהווה פגיעה בכבודו של השטר ומהווה עבירה על החוק שדינה עונש של שלושה חודשי מאסר, דיווח העיתון "גלובס".

עבודתו של האמן איתמר בורשטיין, שהוצגה במוזיאון הרצלילינבלום לבנקאות ונוסטלגיה, הוסרה על ידי בנק דיסקונט – שבבעלותו המוזיאון – בעקבות הוראת בנק ישראל. "הובהר לי ששימוש לא ראוי בשטרות כסף היא עבירה פלילית שניתן לשבת בעטיה עד שלושה חודשים בכלא. אבל הייתי רוצה לראות את השופט שהיה מכניס מישהו לכלא כי הוא עשה מטוס משטר כסף", אמר בורשטיין. "מסקנתי מהפרשה שהריבון אינו מצטיין בהומור".

על-פי החוק הישראלי, מי שביודעין מטשטש, קורע, חותך או מקלקל בדרך אחרת שטר מטבע שהוא הילך חוקי בישראל, דינו מאסר שלושה חדשים.

בורשטיין מציין בטקסט הנלווה למטוסי השטרות כי ברצונו לדבר על הערך של יצירות לעומת הערך הנקוב של הכסף. "השימוש בשטרות הכסף כחומר גלם בוחן את המשמעות החברתית שאנו נותנים לניירות המודפסים הללו. הבחירה במטוסי נייר היא רמז לתקופה הנאיבית של הילדות, שבה לכסף הייתה משמעות מעורפלת וחדוות בניית המטוסים נעשתה לשם ההנאה בלבד. הוספת תג מחיר למטוסים השונים נועדה לבחון מחדש את הקשר בין אומנות וכסף. לדוגמה, האם אובייקט העשוי משטר בסכום מסוים יכול להיות שווה פחות מסכום זה?".

עוד באותו עניין:
המדורה היקרה בהיסטוריה: לשרוף שטרות כסף בשווי מיליון ליש"ט
שטרות כסף נגד הכיבוש
איך נוצר כסף?
תלמיד כיתה א' חילק 40 אלף שקלים בהפסקה

3 תגובות

 1. Omer Dassa
  מאי 27, 2019

  כשאני מקפלת שטרות בארנק זאת גם "השחתה"?

  להגיב

 2. אנונימית
  ספט 20, 2017

  כבודו של השטר? שטר הוא סתם פיסת נייר שמספיק אנשים החליטו שהיא שווה משהו. וטכנית השטרות היו בבעלותו, למה להעניש מישהו כי הוא פוגע בכסף של עצמו? זה רכושו הפרטי. לשטר אין רגשות, אין תחושות והדבר היחיד שמבדיל אותו באופן אחיד מכל נייר אחר הוא שהממשלה הדפיסה אותו.

  להגיב

 3. טל
  אוק 22, 2014

  פגיעה ב… כבודו של השטר?!

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew