מטרו: העתיד של עזה?

אנשים שמבקרים לראשונה בפריז הולכים בדרך כלל לראות את הלובר או את מגדל אייפל. אחרים מחפשים מסעדות ובתי קפה. אבל מוחמד אבו סל (35), אמן פלסטיני מרצועת עזה, הלך למקום אחר. הוא ביקר בחברות תחבורה צרפתיות ובתחנות המטרו ולמד כיצד נראות מפות מסלולי הרכבות. היתה לו מטרה אחת: מטרו-עזה.

קשה לאמוד כמה מנהרות יש כיום ברצועת עזה. בהשפעה ישירה של שנות הסגר על הרצועה, המנהרות הן חלק בלתי נפרד מהכלכלה בעזה, והן משמשות להברחת נשק, אנשים ומוצרים. אבל אבו סל מדמיין לעזה עתיד שונה. הוא מעוניין להפוך את המנהרות הללו לנתיבי רכבת תת-קרקעית, על מנת לפתור את מצוקת התחבורה ברצועה.

בתערוכה בשם "מטרו בעזה", שהוצגה באולם מרכז התרבות הצרפתי בעיר, ניתן לראות את הפתרון שמציע אבו סל: שבעה קווי רכבת ו-200 תחנות בשכונות השונות של עזה. אחד מקווי הרכבת המתוכננים אמור לחבר בין סיני לרצועת עזה, וקו אחר – קו מספר אחד – יחבר בין מעבר ארז שבצפון הרצועה למעבר רפיח שבדרומה.

אבו סל אינו מהנדס, הוא רק מציע "פיתרון ויזואלי", כלשונו. מלבד מיפוי התחנות ושירטוט המפה, עיצב אבו סל גם שלט M גדול עבור המטרו, וצילם אותו ב-50 מקומות שונים ברצועה. לדבריו, רבים מהמצולמים לקחו את הרעיון ברצינות. חלקם היו ציניים, אחרים אהבו אותו, אבל "אנשים התחילו לדבר ברצינות על הנושא". לדברי אבו סל, "היו גם כמה שהאמינו שהולכים לבצע את הפרויקט הזה".

מפת התחנות שתכנן אולי לא תתממש לעולם, ואולי שלט ה-M הגדול לא יעטר את שכונות עזה. אבל אבו סל מדבר על עזה כפי שמעטים כיום מוכנים לדבר עליה. הוא מנסה לדמיין עזה אחרת, שפניה לעתיד: "החלום שלי הוא לראות את עזה כמקום שקט, יציב. אבל אני לא רוצה שהאנשים כאן יהיו מסוגלים רק לאכול, לשתות ולישון בשקט, אני רוצה שעזה תהיה מקום של יצירה, מקום פורה, שתורם לסביבתו". וגם אם מדובר עדיין בחלום רחוק, לפחות אבו סל מעז לחלום.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

2 תגובות

 1. NEXTSITE
  יול 04, 2016

  נראה לי קצת חלום. הלוואי שזה יקרה!

  להגיב

 2. פרילאנס
  יול 23, 2014

  חלום יפה, חזון יפה, בלי ציניות, הלוואי.

  להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew