נפתח משפטו של מטוס ללא טייס שהרג אזרחים על דעת עצמו

המשפט הצבאי שמתנהל בימים אלה נגד כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) של צבא ארה"ב, שהרג מאות אזרחים בהפצצה באפגניסטן, קצת מעיב על חגיגות חשיפתו של המטוס הבלתי מאויש החדש של צבא ארה"ב, X-47B, שמסוגל להחליט בעצמו לאן לטוס ואת מי לחסל ללא התערבות יד אדם, ואשר מצויד בכוח אש רב יותר מכל קודמיו.

כטב"ם מסוג "פרדטור" של הצבא האמריקאי עומד למשפט בבית דין צבאי לאחר שהרג יותר מ-300 אזרחים בהפצצת חתונה באפגניסטן בחודש ספטמבר 2010. ההפצצה שביצע כלי הטיס הבלתי מאויש פרדטור TR425 עוררה ביקורת חריפה ברחבי העולם, וכזכור בעקבות האירוע מיהר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לקרוא לפתיחת חקירה של נסיבות האירוע. בהמשך הגיש הפנטגון אישומים נגד הכטב"ם בטענה כי הוא פעל לבדו ועל דעת עצמו.

"הראיות מוכיחות כי לא היה ולו חייל אמריקאי אחד במרחק של 100 מייל ממקום התקרית", אמר דובר הפנטגון תאודור קוטי. "כולנו מזועזעים מכך שהכטב"ם הפר באופן כה בוטה את כללי ההתנהלות בשדה הקרב", הוסיף. התביעה במשפט הציגה גם שלל ראיות לגבי עברו האלים של הכטב"ם, ופסיכיאטרים צבאיים העידו כי פרדטור TR425 סובל מהפרעת אישיות.

לידי מהדורת החדשות של The Onion הגיעו הקלטות של החקירה הנגדית של הכטב"ם בבית המשפט. "האם אין לחיי אדם שום ערך בעיניך?", הטיח התובע בכטב"ם. "האם המעגלים החשמליים שלך מעוותים עד כדי כך שאיכשהו הצלחת לשכנע את עצמך שאתה מסייע בכך לארצך? למעשה, נראה שנהנית להרוג את האנשים החפים מפשע הללו. אתה אפילו תיעדת בוידיאו את המעשים שלך. אתה מבייש את הדגל על הכנף שלך", הוסיף התובע.

הפנטגון, אשר העריך עוד כי יתכן שהכטב"ם היה שיכור בעת שביצע את הטבח, ציין כי מדובר בתפוח רובוטי רקוב אחד בלבד, ושהמקרה המצער לא ימנע את הרחבת השימוש במטוסים לא מאוישים בצבא.

חיל הים האמריקאי בוחן בימים אלו כלי טיס בלתי מאויש שיהיה מסוגל לפעול בצורה אוטונומית, כמעט ללא מעורבות יד אדם. המל"ט (מטוס ללא טייס) הניסיוני, בשם X-47B, יוכל לתדלק באוויר, לזהות סכנות, לכוון עצמו למטרה ובהמשך אף לתקוף אותה. בנוסף, הוא בעל יכולת לשאת תחמושת במשקל שני טון.

במהלך העשור החולף חל שינוי באופן שצבא ארה"ב נלחם מלחמות, והדבר בא לידי ביטוי בשימוש במערכות בלתי מאוישות בשדה הקרב בהיקף שטרם נראה כמותו. בראשונה בתולדות האנושות, ניתן להרוג אדם בזמן אמת בצדו השני של העולם באמצעות שלט רחוק. כעת, השימוש ברובוטים שמקבלים החלטות ללא התערבות יד אדם, מעלה שאלות לגבי תפקידם של רובוטים בשדה הקרב העתידי. כתבה על ערוץ אל ג'זירה באנגלית ששודרה באחרונה עסקה בסוגיה זו.

עוד על מהפכת הרובוטיקה ומלחמות במאה ה-21 בראיון עם מומחה מדיניות הביטחון פיטר וו. סינגר בתוכנית Democracy Now.

עוד באותו עניין:
"בום בום, הרגתי אחד"; לפגוע במחבלים מהכיסא בחמ"ל
הצד האפל של הפרפרים

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew