רוסיה: המשטרה אוסרת על בובות צעצוע להפגין

ערבות סיביר מעולם לא ראו כדבר הזה: עשרות בובות, בהן דובוני צעצוע, חיות פלסטיק קטנטנות ודמויות סאותפארק, עומדות בשלג עם שלטי מחאה נגד שחיתות השלטון. משמרת המחאה הייחודית, שהתקיימה בעיר ברנאול ברוסיה בינואר 2012, נערכה לאחר שחודש קודם לכן פיזרה המשטרה המקומית בכוח הפגנות בהשתתפות אלפים מתושבי העיר (בגודל אמיתי) שביקשו למחות נגד הזיופים בבחירות שהתקיימו באותו חודש ברוסיה.

מאז אסרה המשטרה על קיום הפגנות נוספות של האופוזיציה, אולם הדבר לא הרתיע את הבובות הזעירות שהחליטו לקיים הפגנה מאולתרת במרכז ברנאול. הדמויות הקטנות הניפו שלטים זעירים שחוברו לקיסמי-שיניים ושעליהם נכתב בין השאר "אני בעד בחירות הוגנות" ו"גנב צריך לשבת בכלא, לא בקרמלין". בובה אחת, בעלת חוש הומור בריא במיוחד, הניפה שלט שעליו נכתב רק "146%" – התייחסות למחוז בדרום רוסיה שהטלוויזיה הממלכתית דיווחה בשוגג כי שיעור ההצבעה בו בבחירות היה 146%. בובות פלסטיק אחרות נשאו שלט עם קריקטורה של ראש הממשלה ולדימיר פוטין והנשיא דמיטרי מדוודב.

מה עשו רשויות החוק של ברנאול מול הפגנות הבובות הזעירות? בשלב ראשון, פתחה המשטרה המקומית בחקירת חשד לקיום אירוע ציבורי ללא אישור. "מישהו הביא את הצעצועים לשם, ומכאן שהוא הביע בכך את עמדתו", אמר סגן מפקד משטרת ברנאול, אנדריי מולינצב. "אנשים התקהלו במקום, התבוננו בצעצועים, לכן יש באירועים הללו סוג של פרסום".

התובע הכללי סרגיי קיריי היה נחרץ אף יותר. "אין בכלל ספק. אנשים אינם טיפשים. הבובות לא הגיעו לשם בכוחות עצמן. הן לא כתבו בעצמן את השלטים. הן לא אלו שהעלו לרשתות החברתיות הזמנות לכולם להצטרף לאירוע". לדבריו, הצעצועים שימשו כ"חומר הסתה" בידי אנשים שמתלוננים על הפגיעה בזכויותיהם החוקיות, בשעה שהם עצמם מזלזלים בחוק.

בתגובה, בפברואר 2012, הגישו מארגני המחאה בקשה לרשויות לקבלת אישור לקיום אירוע ציבורי בהשתתפות 100 צעצועי הפתעה של ביצי קינדר, 100 דמויות לגו, 20 חיילי צעצוע, 15 בובות רכות ו-10 מכוניות צעצוע. "הרשויות אמנם מגבילות את הזכות החוקתית שלנו לקיים הפגנות שלוות, אולם זכויותיהם של הצעצועים שלנו לא נפגעו עד כה", כתב אחד ממארגני הפגנת הבובות, אנדריי טסלנקו, ברשת החברתית הרוסית Vkontakte.  

עם זאת, הרשויות דחו את הבקשה לקיום אירוע המחאה בטענה כי בובות הצעצוע אינן מחזיקות באזרחות רוסית. "כפי שאתם ודאי מבינים, צעצועים – במיוחד צעצועים מיובאים מחו"ל – אינם אזרחי רוסיה, והם אפילו לא בני אדם", אמר דובר עיריית ברנאול, אנדרי ליאפונוב, לתקשורת המקומית.

ניסיונות רשויות החוק למנוע את הפגנות הצעצועים גררו כצפוי זינוק במספר האנשים שביקשו להשתתף יחד עם הבובות שלהם במחאה. "קרוב לוודאי שהמחאה לא היתה זוכה לפופולריות רבה כל כך לולא התגובה החריפה והמגוחכת מצד הרשויות", אמרה הפעילה לודמילה אלכסנדרובנה.

צילומים נוספים כאן.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew