אמא! רוסיה!

מבחר לא מייצג של תעלולים, מחאה ויצירתיות מרחבי הפדרציה הרוסית.

מחאת הדלי הכחול

אח"מים ומקורבים למשטר ברוסיה מורשים לא פעם להתקין אורות כחולים מהבהבים על מכוניותיהם, וליהנות מהזכות הנלוות לכך: להפר את חוקי התנועה כאוות נפשם. הזעם הציבורי הגובר בשל שחיתות השלטון לצד המספר הרב של תאונות דרכים שבהם מעורבים רכבים עם צ'קלקה, הוליד מחאה מקורית ברחובות מוסקבה. נהגים רבים מניחים דליים כחולים על גג המכונית שלהם, כחיקוי של האורות הכחולים הרשמיים, ונוהגים לאיטם ברחבי העיר.

לאוניד ניקולייב, חבר תנועת האופוזיציה "סולידריות", הפך בחודש מאי 2010 לגיבור המחאה לאחר שארב למכוניות אח"מ בצומת כבישים מחוץ לקרמלין. כאשר הגיע מכונית אח"מ לרמזור הצומת, מיהר ניקולייב לחבוש דלי כחול הפוך על ראשו, טיפס בריצה על גג המכונית, ואז נמלט על נפשו. בעל הרכב, שלפי הדיווחים היה איש שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (פ.ס.ב – היורש המפוקפק של ק.ג.ב), לא היה משועשע, וכעבור פחות מיממה נעצר ניקולייב והואשם בחוליגניזם.

אמנות רחוב: פאבל פוחוב

עוד יצירות של פאבל פוחוב כאן.

מלחמה

קצרה היריעה מלהכיל את כל המיצגים-תעלולים שביצע קולקטיב האמנים האנרכיסטי הרוסי Voina ("מלחמה") בשנים האחרונות, ובכל זאת הנה טעימה קטנה. הקולקטיב, שנודע בפעולות האמנות הישירה הנועזות שלו, התפרסם בראשונה בפברואר 2008, יומיים לפני הבחירות שבהן הועבר השלטון מהנשיא ולדימיר פוטין לדמיטרי מדוודב, כאשר 12 מחבריו – בהם אשה בהריון – נכנסו למוזיאון הביולוגיה הלאומי של רוסיה וקיימו שם אורגיה פומבית במחאה על "הדלת-המסתובבת הפוליטית" של פוטין ומדוודב שאותה הכתיר הקולקטיב בתור "פארסת בחירות פורנוגרפית".

בקיץ 2010, הם ביצעו את אחת הפעולות החינניות ביותר שלהם, כאשר ציירו (תוך 23 שניות בלבד) זין ענק על גשר מתרומם הממוקם מול מטה שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (פ.ס.ב) בעיר סנט פטרבורג. אחד מחברי הקולקטיב אמנם נתפס על ידי השומרים וחטף מכות, אבל כאשר הגשר התרומם, והזין האימתני (באורך 65 מטרים) הזדקף ממש מול חלונות בכירי פ.ס.ב – קשה היה שלא לצהול משמחה.

"זין החלל הגלקטי הענק", כפי שהכתירו אותו חברי Voina, פגע כנראה בנקודה רגישה אצל שירותי הביטחון הרוסים, שהחלו מאז לרדוף את חברי הקולקטיב. עם זאת, למרות המעצרים והאלימות המשטרתית, ממשיך הקולקטיב לבצע פעולות אמנות ישירה שכללו בין השאר הפיכת ניידות משטרה על ראשן במחאה של שחיתות המשטרה, לינצ'ים מדומים של יהודים והומוסקסואלים במרכז קניות, הופעת פאנק באולם בית משפט, ומתקפת נשיקות נגד המשטרה.

ניתן לקרוא ראיון עם חברי Voina באתר "וואלה".

דובוני צעצוע מפגינים

רשויות החוק בעיר ברנאול ברוסיה הודיעו בתחילת 2012 על כוונתן להעמיד לדין את מארגני משמרות המחאה שקיימו עשרות בובות זעירות – ובכלל זה דובוני צעצוע, חיות פלסטיק זעירות ובובות של דמויות סאותפארק – במחאה על שחיתות השלטון וזיוף תוצאות הבחירות לפרלמנט ברוסיה.

הבובות הקטנטנות, אשר נשאו שלטים זעירים שעליהם נכתב בין השאר "אני בעד בחירות הוגנות" ו"גנב צריך לשבת בכלא, לא בקרמלין", קיימו בינואר 2012 שתי משמרות מחאה במרכז ברנאול לאחר שהמשטרה המקומית פיזרה הפגנות שקיימו תושבי העיר חודש קודם לכן. ההפגנות, בהן השתתפו אלפי בני אדם (בגודל אמיתי), נערכו במחאה על הזיופים בבחירות שהתקיימו באותו חודש, ומאז אוסרת המשטרה על קיום הפגנות נוספות של האופוזיציה.

עם זאת, את מקומם של המפגינים האנושיים, החליפו משמרות המחאה המאולתרות של בובות צעצוע שנשאו שלטים זעירים שחוברו לקיסמי-שיניים, ושעליהם נכתבו מסרים סאטיריים כמו "146%" – התייחסות למחוז בדרום רוסיה שהטלוויזיה הממלכתית דיווחה בשוגג כי שיעור ההצבעה בו בבחירות היה 146%. בובות אחרות נשאו שלטים עם קריקטורות של ראש הממשלה ולדימיר פוטין והנשיא דמיטרי מדוודב.

"הרשויות אמנם מגבילות את הזכות החוקתית שלנו לקיים הפגנות שלוות, אולם זכויותיהם של הצעצועים שלנו לא נפגעו עד כה", כתב אחד ממארגני הפגנת הבובות, אנדריי טסלנקו, ברשת החברתית הרוסית Vkontakte.

אלא שעד מהרה החליטו רשויות החוק לפתוח בחקירה בחשד לקיום אירוע ציבורי ללא אישור. "אין בכלל ספק. אנשים אינם טיפשים. הבובות לא הגיעו לשם בכוחות עצמן. הן לא כתבו בעצמן את השלטים. הן לא אלו שהעלו לרשתות החברתיות הזמנות לכולם להצטרף לאירוע", אמר התובע המקומי סרגיי קיריי, אשר הגדיר את בובות הצעצוע בתור "חומר הסתה".

אפקט הדומינו

"יש רק דבר אחד בטוח לגמרי: בסופו של דבר, הכל חולף מהעולם. העיר, הרחובות, הבניינים ואפילו אנחנו וילדינו. הזמן יחלוף והעמודים התומכים של הגשר המפואר הזה יתחילו להתנודד, ואז ייפלו כמו שורת קוביות דומינו. המשמעות היא ששום דבר אינו נצחי – ואם שום דבר אינו נצחי, הרי שאנחנו יכולים לשנות את פני הדברים אם אנחנו רוצים. נדמה כי בכל אחד יש משהו בלתי ניתן לערעור או שינוי – אבל לא כך הוא. המהלך האחרון הוא תמיד שלך".

צילומים של "המהלך שלך" – פרויקט אמנות רחוב של רדייה (Radya) בעיר יקטרינבורג.

פוסי ריוט!

בחודש פברואר 2012 חברות להקת הפאנק הפמיניסטית הרוסית "פוסי ריוט" ביצעו שיר מחאה נגד הנשיא פוטין, בתוך הקתדרלה האורתודוקסית הרוסית המרכזית במוסקבה – אחד הסמלים הידועים של רוסיה והמקום שבו מתארח ולדימיר פוטין בחגי המולד והפסחא. השיר כלל "תפילת פאנק" בה ביקשה הלהקה מהבתולה הקדושה מריה "להעלים את פוטין". חברות "פוסי ריוט" קיימו את ההופעה ללא אישור כאשר הן חובשות כובעי גרב צבעוניים, שבועיים בלבד לפני הבחירות לנשיאות שבהן זכה בסופו של דבר פוטין.

הספורט האתגרי הוותיק ביותר של העידן התעשייתי

גלישת רכבות, אחד מענפי הספורט האתגרי הוותיקים ביותר בעידן התעשייתי, צובר פופולריות הולכת וגוברת בבירת רוסיה, מוסקבה. מספר גדל והולך של צעירים וצעירות (וגם מבוגרים) מכורי אנדרלין נוסעים על גגות או צדדי קרונות רכבת, תוך שהם נאחזים בקרונות באמצעות ידיהם או חגורות.

גלישת רכבות היא בלתי חוקית ברוסיה, וכדי לחמוק מעיני רשויות האכיפה, משתדלים חלק מהגולשים ללבוש בגדים בצבעים דומים לאלו של הקרונות כדי להיטמע טוב יותר. הם גם נוהגים להצטייד בכפפות ובמשקפי סקי, והמהדרין שבהם מצמידים לראשם מצלמת וידיאו כדי לתעד את ההרפתקה, ואז מעלים את הסרטון לאינטרנט. עוד כאן.

הופעה חיה על אופנוע בכביש מהיר

להקת הרוק הרוסית של אלכסנדר אישוטין בהופעה חיה על אופנוע בכביש הטבעת של מוסקבה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew