6 דרכים לעזור לעצים

מדי שנה, נהרסים ברחבי תבל יערות בשטח של 200 מיליון דונם – פי עשר משטח מדינת ישראל. שיקום ההרס שנגרם ליערות העולם בעשור החולף לבדו, יחייב נטיעתם של 140 מיליארד עצים. מה ניתן איפה לעשות כדי לסייע לידידנו הירוקים? פרויקט מיוחד לכבוד ט"ו בשבט.

לעשות עמם צדק

"היום בבוקר, כשרכבתי על האופניים בדרך לעבודה, ראיתי את הצדק נעשה. ואני לא מתכוון לצדק שעליו מדברים בכנסת או בבית משפט, אלא לצדק אחר. נסתר. זה שמאחורי הבטון, הזיהום והפלסטיק. זה שאנשים הממהרים בדרכם לעבודה או לסידורים לעולם לא יראו. את הצדק הזה ראיתי הבוקר.

זה היה במקום שבו ראיתי לפני שבוע שני נערים עם מוט מפרקים חתיכת אספלט טרי שכיסתה את מה שהיה פעם גדם עץ. "האדמה רוצה לנשום", הם כתבו בצבע על המדרכה.

והבוקר, כשעברתי שם עם האופניים, ראיתי גבעול עשב קטן מבצבץ מבעד לסדק באספלט הרטוב. גבעול אמיץ זה, יחיד ומיוחד, נפלא לאין ערוך מכל מגדלי הזכוכית וגושי הבטון שחונקים את שאריות הדמיון האחרונות שנותרו בי".

(מתוך עולם הפוך על ראשו)

להתפשט למענם

המשוררת האמריקאית דונה ניטו מצאה דרך יעילה להאט את קצב גדיעתם של עצי סקויה עתיקים בקליפורניה. היא מגיעה לאזורים שבהם נכרתים העצים, ומדקלמת את שיריה, בחזה חשוף, מול חוטבי העצים ההמומים שמתקשים להמשיך במלאכתם. ניטו קוראת לזה "שירת גרילה בודהיסטית בעירום".

להילחם למענם

שני סוסי פרא שחורים שמופיעים משום מקום מנסים להציל מכריתה עצי אלון עתיקים באנגליה. סרטון מבית היוצר של Undercurrents.

לא רק סוסים, גם בני אדם נאבקים להצלת עצים. בהודו למשל, מחבקות העצים של תנועת צ'יפקו מגנות כבר שנים בגופן על יערות, במסורת שהחלה בשנת 1731 כאשר 363 בני בישנוי הקריבו את חייהם כדי להגן על עצים מפני כריתה.

לנטוע אותם

"תנועת החגורה הירוקה", אשר נוסדה על ידי הפעילה הסביבתית והחברתית וכלת פרס נובל לשלום, ואנגרי מאטאיי, הספיקה בשלושה העשורים מאז הקמתה לנטוע עשרות מיליוני עצים באפריקה.

עם זאת, לא כל מי שנוטע עצים עושה זאת למענם. הכירו את פרויקט "שותלים עץ – עוקרים בן אדם" מבית היוצר של קק"ל.

לא לדבר בשמם

כל ניסיון אנושי לדבר בשם העצים הוא בעייתי מעצם הגדרתו, בשל הסיבה הפשוטה שאנחנו לא עצים. לכן כשאנחנו מדברים בשמם, הדברים בדרך כלל משקפים את האינטרסים הצרים שלנו, בני האדם, ולא את הצרכים של העצים.

כך למשל, בספר הילדים הנודע "העץ הנדיב" מגולל הסופר של סילברסטיין את סיפור ידידותם של עץ וילד. בילדותו, נהג הילד לטפס על העץ ולהתנדנד בין ענפיו, אך כשגדל, הפסיק הילד לשחק עם העץ והחל לבקש ממנו את פירותיו למכירה, את ענפיו לבניית ביתו, ולבסוף אף את גזעו לבניית סירה עמה יוכל לשוט למרחקים. כעבור שנים, בשובו אל העץ כאיש זקן, כל שנותר לעץ להציע לו הוא לשבת ולנוח על גדם העץ הכרות. ובכל זאת, העץ מאושר. נשמע לך סביר? אם כן, אולי כדאי לך להעיף מבט בגירסה עדכנית יותר של הסיפור: "העץ הממש, ממש נדיב".

המילים שאנחנו שמים בפיהם של העצים שימושיות במיוחד כאמצעי להצדיק את הטבח שאנחנו מבצעים בהם. בשנת 2008 התרוצץ באינטרנט סרטון ויראלי בו נראו פעילי ארגון כדור הארץ תחילה ממררים בבכי ביער בעקבות כריתת עצים. בתגובה, יצר אתר הסאטירה הימני The Nose On Your Face סרטון שבו נראה עץ שמביע את דעתו הנחרצת על הפעילים. לא ממש ברור אם הוא השיג את מטרתו.

אם יש בכל זאת דוגמא אחת למקרה שבו אולי הצליח אדם כלשהו לבטא את נקודת מבטם של העצים, הרי שזו דמותו של "זקן-עץ" מתוך הספר "שר הטבעות" של ג'יי.ר.ר טולקין. "זקן-עץ", רועה עצים שהחיפזון ממנו והלאה, רואה את מלחמותיהם של בני האדם באור מפוכח. "אינני תומך באף אחד מהצדדים מכיוון שאף אחד מהצדדים אינו תומך בי", הוא אומר.

לעשות אמנות למענם

מעובד העירייה עם המסור
ביקשתי לחוס על העץ,
לא לכרות ולו ענף אחד.
בילדותי ישבתי בצלו,
כעת לא אזנח אותו לבד.

תרגום חופשי (מאת נמרוד הלפרן) של הבית הראשון של השיר "!Woodman, Spare that Tree" מאת המשורר והפזמונאי האמריקאי בן המאה התשע-עשרה, ג'ורג' פופ מוריס. עץ האלון שעליו ביקש מוריס לחוס בשיר המקורי, עמד במקום שבו נמצא כיום צומת השדרה האחת עשרה ורחוב תשעים ושמונה בעיר ניו יורק.

הפסל ויקטור שוסטלו מפולין יזם בשנת 2005 את פרויקט מחבקי עצים, במסגרתו אמנים אוספים ענפים וזרדים יבשים, ויוצרים מהם דמויות שמחבקות עצים. "הפרויקט נועד להזכיר לנו שבני אדם הם עדיין חלק מסביבתם הטבעית", הסביר שוסטלו את מטרת הפרויקט.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew