מחקר: צמחים מתקשרים ביניהם כמו בעלי חיים

מחקר חדש מצא בראשונה יכולות תקשורת בין צמחים, שעד כה סברו כי רק בעלי חיים מסוגלים להן. צמחים חשים תשדורות מצוקה של שכניהם הצמחים ומסוגלים להעביר ביניהם מידע לגבי קשיים סביבתיים באמצעות אותות המועברים דרך השורשים. כך לפי מחקר שנערך באוניברסיטת בן-גוריון ופורסם בכתב העת Plos One.

"התוצאות מדגימות התאמות המבוססות על יכולות של הצמחים לתקשר ולהעביר מידע סביבתי באופנים שהיו מוכרים עד כה רק ביצורים בעלי מערכת עצבים מרכזית", כתבו עורכי המחקר.

במסגרת ניסויים אכזריים שערכו המדענים בצמחים נחשפו האחרונים לקשיים סביבתיים שונים, כגון יובש או מלח. כעבור זמן קצר, נמצא כי גם צמחים אחרים שנמצאו בסמוך להם הגיבו באופן דומה לקושי, למרות שכלל לא היו חשופים לו בעצמם. במסגרת תנאי הניסוי הקשים, המגע בין הצמחים הוגבל בצורות שונות, וכך נמצא כי אותות המצוקה מועברים דרך השורשים.

עוד נמצא כי כמו במשחק הילדים "טלפון שבור", הצמחים שקלטו אותות מצוקה משכניהם, העבירו תוך זמן קצר אותות מצוקה לצמחים נוספים, שהמשיכו והעבירו את האותות הלאה לצמחים רחוקים יותר וכן הלאה.

המחקר העלה עוד כי ירקות שורש פגיעים במיוחד, מכיוון שבהיותם שורש מעובה שנעקר מהאדמה לצרכי מאכל, אין עוד באפשרותם לשדר אותות מצוקה במצבי קושי כמו למשל חיתוך גופם לצורך הכנת סלט.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew