מחקר: צמחים מתקשרים ביניהם כמו בעלי חיים

מחקר חדש מצא בראשונה יכולות תקשורת בין צמחים, שעד כה סברו כי רק בעלי חיים מסוגלים להן. צמחים חשים תשדורות מצוקה של שכניהם הצמחים ומסוגלים להעביר ביניהם מידע לגבי קשיים סביבתיים באמצעות אותות המועברים דרך השורשים. כך לפי מחקר שנערך באוניברסיטת בן-גוריון ופורסם בכתב העת Plos One.

"התוצאות מדגימות התאמות המבוססות על יכולות של הצמחים לתקשר ולהעביר מידע סביבתי באופנים שהיו מוכרים עד כה רק ביצורים בעלי מערכת עצבים מרכזית", כתבו עורכי המחקר.

במסגרת ניסויים אכזריים שערכו המדענים בצמחים נחשפו האחרונים לקשיים סביבתיים שונים, כגון יובש או מלח. כעבור זמן קצר, נמצא כי גם צמחים אחרים שנמצאו בסמוך להם הגיבו באופן דומה לקושי, למרות שכלל לא היו חשופים לו בעצמם. במסגרת תנאי הניסוי הקשים, המגע בין הצמחים הוגבל בצורות שונות, וכך נמצא כי אותות המצוקה מועברים דרך השורשים.

עוד נמצא כי כמו במשחק הילדים "טלפון שבור", הצמחים שקלטו אותות מצוקה משכניהם, העבירו תוך זמן קצר אותות מצוקה לצמחים נוספים, שהמשיכו והעבירו את האותות הלאה לצמחים רחוקים יותר וכן הלאה.

המחקר העלה עוד כי ירקות שורש פגיעים במיוחד, מכיוון שבהיותם שורש מעובה שנעקר מהאדמה לצרכי מאכל, אין עוד באפשרותם לשדר אותות מצוקה במצבי קושי כמו למשל חיתוך גופם לצורך הכנת סלט.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew