בשר מלאכותי: המבורגר מבחנה ראשון

לאחר שלפני כשנה פיתחו נקניקיה ראשונה מבשר שמעולם לא היה בעל חיים, הודיע כעת צוות המחקר של המדען פארק פוסט באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד על פיתוח המבורגר מבחנה ראשון בעולם.

ההמבורגר מבוסס על סיבי שריר מתאי גזע של פרות שאותם מגדלים המדענים בצלחות תרבית. רוחבם של סיבי השריר הוא כעת רק שני סנטימטרים, אך גודלם צפוי להגיע לזה של קציצת המבורגר עד חודש אוקטובר. צבע הבשר המלאכותי הוא צהוב-ורוד חיוור ולא אדום כמו בשר רגיל, מכיוון שאינו מכיל דם. כדי להכניס שומן, מרכיב חיוני בבשר המבורגרים אמיתיים, מגדלים המדענים גם תאי שומן במעבדה. עלות הפרויקט כ-330 אלף דולר, שנתרמו על ידי תורם אנונימי.

אף שפיתוח המבורגר המבחנה יושלם עד אוקטובר, קציצת הבשר המלאכותית אינה צפויה להגיע למדפי החנויות בזמן הקרוב. "התחלנו בפרויקט לפני שש שנים ואני מעריך שיחלפו עוד 10 או 20 שנים בטרם נוכל לייצר את הבשר שלנו בייצור המוני", אמר פוסט.

בסתיו 2010, הודיע צוות המחקר של פוסט על ייצור הנקניקיה הראשונה בהיסטוריה שגודלה כולה באופן מלאכותי מדנ"א של חזיר שלא חי מעולם. עלות הייצור של הנקניקיה, שמשקלה היה 400 גרם, הסתכמה ברבע מיליון דולר. הנקניקיה פותחה על בסיס תאי גזע עובריים ותאים האחראים על תהליכי חידוש רקמות שריר שנלקחו מחזיר, והושתלו על גבי רשת או בתוך מכל "ביו-ריאקטור" – מעין צילינדר מסתובב שסייע לפיזור חמצן לכל התאים החיים המצויים בו. את התאים המשתכפלים הקיפו כל העת בנוזל הזנה רווי בחלבונים, שומנים וחומצות מזינות, אשר סייעו לגדילתם של התאים ולשיפור טעמם.

כצפוי, ארגוני זכויות בעלי חיים מברכים על היוזמה ומצביעים על היתרונות הרבים הטמונים בה. "הפוטנציאל של בשר מלאכותי הוא עצום: בלי עינוי והרג של חיות, ניצול יעיל של משאבים סביבתיים בהשוואה לחקלאות בעלי-חיים, זיהום סביבתי מועט, ללא שימוש בכימיקלים המזיקים לצרכן הבשר, ועם פוטנציאל לצמצם נזקים בריאותיים נוספים לצרכני הבשר, באמצעות ייצור רקמה דלת-שומן וכדומה", נכתב באתר עמותת אנונימוס.

עם זאת, למרות שפע יתרונותיו המוצהרים והאפשרות שבשר מלאכותי יהפוך לסוג של "מתאדון לאוכלי בשר" אשר יקל על המעבר מתזונה בשרית לצמחונות, התגובות לבשר המלאכותי בציבור והתקשורת מתאפיינות בחשדנות וגועל. "קשה להבין כיצד מוצר שגדל במכלים סטריליים על מצע נקי יכול להגעיל יותר מבשר "רגיל" – שהוא למעשה פגר מרקיב של חיה ספוגת מחלות ורעלים, שהוטבעה באמבט רווי הפרשות במשחטה לפני ששפכו את מעיה", נאמר באתר אנונימוס. "אולי הגועל מבשר מלאכותי נובע ממקור אחר: מעצם המחשבה על אכילת גוף חי. מחשבה כזו, שאם הופכים בה בגלוי היא עלולה להתחבר באופן מטריד לרעיון של אכילת הגוף שלך עצמך או של קרוב משפחה שנפטר – הודחקה ביסודיות כשמדובר בבשר מן החי. אולם היא צצה בהכרח במוצר בשרי, שהליכי ייצורו קיימים בהכרח בתודעה".

"ואולי בעיית התדמית של בשר מלאכותי נובעת מעצם החידוש? ככל הנראה, הבעיה בבשר מלאכותי טמונה ביצירת קטגוריה ביולוגית-טכנולוגית חדשה, הפורעת את הסיווגים המקובלים לסדרי עולם ופורצת את הגבול שבין חי לצומח. כלומר, לא המוצר עצמו מעורר דחייה, אלא חוסר היכולת לסווג אותו בקטגוריה מוכרת. לכן כל עוד יש לאנשים תפיסה חותכת של גבולות נוקשים בין חי לצומח, בשר מלאכותי ודאי ירתיע אותם", נכתב באתר אנונימוס.

עוד באותו עניין:
מחקר חדש: גברים שעושים "על האש" סובלים מתפקוד מיני לקוי
האמת העירומה
בואי הנה יא פרחה, תני לטעום מהפולקעס שלך
מסעדה קניבלית חדשה התגלתה כתעלול לעידוד צמחונות
העיניים הגדולות עדיין מביטות בי
שואה שנייה? פולין נשטפה בדם
המובן מאליו מגיב

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew