"ישראל היום": מהדורת צדק חברתי

בבוקר ה-22 בפברואר 2012, קוראי "ישראל היום" ברחבי הארץ גילו לתדהמתם כי כל כותרות העיתון מבשרות על צדק חברתי. הכותרת הראשית בישרה כי שר הבטחון אהוד ברק הורה להפסיק את ההפרדה בין פלסטינים למתנחלים ברחובות חברון. מתחתיה הופיע דיווח על כך ששר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס הכריז על בניית עשרות אלפי דירות חדשות במסגרת הדיור הציבורי, על חשבון תקציב הבטחון והגדלת המיסוי על הון.

הפרסומת בתחתית העמוד השער עודדה את הקוראים "לקנות פחות ולחיות יותר", וההפניות מהשער בישרו בין היתר על כוונת קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים לגייס לשורותיה בראשונה שחקן ערבי, ועל החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לקבוע שכר מקסימום לבכירים.

האחראים למעשה הקונדס המשובח – שבמסגרתו הופצו מאות עותקים של העיתון שבהם הוחלפו שני העמודים הראשונים והאחרונים בעמודים מזויפים – היו קבוצה בלתי מוכרת בשם "אמנים למען ישראל מחר". "קבוצת אמנים למען ישראל מחר מאחלת לכל תושבי הארץ שיום יבוא ואלה באמת יהיו החדשות שנמצא בעיתון", נאמר בהודעה שפירסמה הקבוצה.

בשער של האחורי של העיתון המזויף הופיע טור רכילות בו כיכבו בין השאר יו"ר "אם תרצו", רונן שובל, וחברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי.

מצדו השני של הדף, בעמוד מודעות הדרושים של העיתון, שובצו צילומים של אנשים חמושים בכלי נשק בכל מודעה שנייה, כדי להדגיש את האופי המיליטריסטי של החברה בישראל, נאמר בהודעת הקבוצה.

תעלול דומה בוצע בארה"ב כשלוש שנים קודם לכן על ידי קבוצת יס מן, הידועה במתיחות האנטי-תאגידיות שלה. בנובמבר 2008 הדפיסה הקבוצה מהדורה סאטירית של העיתון "ניו יורק טיימס", אשר הופצה בחינם ב-1.2 מיליון עותקים ברחבי ארה"ב – יותר מתפוצתו היומית של העיתון המקורי.

המהדורה הפארודית, שכותרתה הראשית הכריזה "המלחמה בעיראק הסתיימה", כללה 14 עמודים ונשאה את התאריך ה-4 ביולי (יום העצמאות האמריקאי) 2009. העיתון כלל גם מאמר שנכתב כביכול על ידי בעל הטור המפורסם של הטיימס, תום פרידמן, בה הוא הביע חרטה על תמיכתו בפלישה לעיראק, והכריז כי לעולם לא יכתוב שוב באף עיתון.

כותרות נוספות במהדורה ההיתולית: "אושר חוק שכר מקסימום" ו"מגזר הנפט המולאם יממן את המאמצים לבלימת שינויים אקלימיים". המוטו המפורסם שמופיע בעמוד הראשי של הטיימס – "כל החדשות שראויות לדפוס" (All the news that's fit to print) – הוחלף במהדורה הסאטירית בנוסח: "כל החדשות שאנחנו מקווים להדפיס".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew