מדפי ספרים בטלפונים ציבוריים

ימי הזוהר של הטלפונים הציבוריים חלפו כך נדמה, ועידן הסלולר גזר עליהם להישאר מיותמים. אולם יתכן כי נמצא שימוש חדש לתאי הטלפון הציבוריים המוזנחים. באחרונה החלו לצוץ מדפים בתאי טלפון ציבוריים בארה"ב ובריטניה, תוך הפיכתם לשוק קח-תן שכונתי מאולתר של ספרים.

"טלפונים ציבוריים הם שרידים של טכנולוגיה גוססת שנמצאת על סף הכחדה", אמר האדריכל הניו יורקי ג'ון לוק, שהחל באחרונה להתקין מדפי ספרים בתאי טלפון ציבוריים בעיר מגוריו, ולהניח עליהם ספרים לשימוש התושבים. "אבל הם גם יכולים לטמון בחובם הזדמנויות ולשמש כמקום מפגש שבו שכנים יכולים להחליף ספרים זה עם זה", הוסיף.

לוק שאב את השראתו מיועץ המדיה הבריטי ג'יימס אקונס, אשר בשנה שעברה החליט להפוך תא טלפון ציבורי לספריה שכונתית. תא הטלפון בעיר קינגסטון כמעט לא היה בשימוש אולם הושחת לעיתים קרובות. משני צדדיו עמדו ספסלים, כך שהוא שימש כמקום מפגש בלתי רשמי של השכנים. "החלטתי לנצל ארכיטקטורה ציבורית קיימת למטרה חדשה, מבלי לוותר על המטרה המקורית של הטלפון הציבורי", אמר אקונס, לאחר שהתקין בתא הטלפון מדפי ספרים שעליהם רשם "את/ה מוזמנ/ת לקחת אותי… אך אנא ודא/י למצוא לי תחליף!".

פרויקט דומה בתחנות אוטובוסים הושק בשנה שעברה בישראל על ידי האמנים-אדריכלים דניאל שושן ועמית מטלון. השניים הציבו מדפי ספרים בתחנות אוטובוס בחיפה, שעליהם הונחו ספרים לשימוש הנוסעים בתחבורה ציבורית ועוברי אורח המעוניינים לשואל ספרים ולהחזיר, להוסיף ספרים משלהם או סתם לקחת. בהמשך התרחב הפרויקט גם לערים נוספות, בהן כפר סבא וטירת הכרמל.

עוד באותו עניין:
מדפי ספרים בתחנות אוטובוס

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew