פייסבוק – עכשיו גם תעודות זהות

משטרת הסימן המסחרי של פייסבוק מכה שוב. אמן גרמני שיצר באינטרנט פרויקט אמנות המבקר את כמות המידע העצומה שצוברת הרשת החברתית על משתמשיה, נאלץ הוריד את הפרויקט מהרשת לאחר שפייסבוק איימה לתבוע אותו בגין הפרת זכויות סימן מסחרי.

האמן הגרמני טוביאס ליינגרובר העלה באחרונה לאינטרנט אתר סאטירי בשם FBbureau.com, בו הציע להנפיק תעודות זהות בלתי רשמיות של פייסבוק, המבוססות על פרופיל המשתמש, ואשר יוכלו אולי ברבות הימים לשמש כתחליף לרשיונות נהיגה או דרכונים.

"בפעם הבאה שמישהו יאמר לך שהוא צריך לראות תעודה מזהה, למה שלא תציג בפניו את תעודת הזהות של פייסבוק במקום תעודה שהממשלה הנפיקה עבורך? באינטרנט זה כבר מזמן מקובל, ומיליוני בני אדם עושים זאת. פשוט תשכח מהעניין הזה של פרטיות", כתב ליינגרובר באתר.

אולם ימים ספורים לאחר שעלה האתר לרשת, שלחו עורכי הדין של פייסבוק מכתב לליינגרובר בו הזהירו אותו כי החברה מתכוונת לתבוע אותו בגין שימוש לא מורשה בסימן המסחרי של החברה. ליינגרובר החליט להוריד את האתר לאחר שקיים "שיחה ידידותית" כדבריו עם אחד מעורכי הדין של פייסבוק.

"אני מודע לכך שמדובר בפרויקט אמנות אשר ללא ספק מוגן במסגרת חופש אמנותי וחופש הביטוי", אמר ליינגרובר לאתר Co.Design. "אני גם לא מוכר שום דבר כמו נניח ספלים עם סמל פייסבוק או משהו כזה. ובכל זאת, אני מעדיף לעבוד על רעיונות אמנותיים חדשים מאשר לנהל שיחות עם עורכי דין. אני חושב שהרעיון שחשבתי עליו נזרע, ולכן החלטתי שבעצם אין לי בעיה להוריד את אתר האינטרנט".

זו אינה הפעם הראשונה שבה פייסבוק רודפת אמנים. כך למשל, בשנת 2011 איימה פייסבוק לתבוע שני אמנים דיגיטליים מאיטליה לאחר שהעלו לאינטרנט אתר היכרויות פיקטיבי בשם Lovely Faces, אשר התבסס על פרופילים שנלקחו מפייסבוק.

אתר ההיכרויות, שהוקם במסגרת פרויקט Face To Facebook של האמנים פאולו סיריו ואלסנדרו לודוויקו, ביקש להתריע על הפגיעה בפרטיות המשתמשים בפייסבוק. "רצינו להמחיש כמה קל להעתיק את המידע הזה, לבצע בו מניפולציות, לארגן ולעצב אותו מחדש", אמר סיריו בראיון לרשת CNN.

במסגרת הפרויקט אספו סיריו ולודוויקו מיליון פרופילים מאתר פייסבוק, העבירו את צילומי המשתמשים דרך תוכנת זיהוי תווי פנים, ואז העלו רבע מיליון מהם לאתר היכרויות מפוברק שהקימו, תוך מיון הפרופילים לפי הבעות פנים, מגדר ולאום.

כצפוי, הנהלת פייסבוק לא ממש אהבה את הפרויקט, ודרשה כי סיריו ולודוויקו ישיבו לפייסבוק את "המידע שלה" ואף איימה בתביעה משפטית נגדם. עקב כך, נאלצו השניים להשבית את אתר ההיכרויות. עם זאת, פייסבוק לא הסתפקה בכך ודרשה מהשניים להוריד גם אתר האינטרנט Face To Facebook אשר מסביר את מהות הפרויקט. "המטרה הבסיסית של פייסבוק היא להעלים מהרשת כל נוכחות של הפרויקט האמנותי והניסוי החברתי הזה", נאמר בהודעה לעיתונות שהוציאו סיריו ולודוויקו בעקבות איומי התביעה של פייסבוק. "הם גם לא שמו לב לכך שהפרויקט הוא מחווה לתוכנת פייסמש, המערכת הראשונה שהקים מרק צוקרברג שהתבססה על שמות וצילומים של שותפיו ללימודים שהוא גנב ממסדי הנתונים של האוניברסיטה, ואשר היתה פייסבוק המקורית", נכתב בהודעה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew