"הנורה שתאיר את כל רמת גן"

ב-12 במרץ 1982 החליטה הטלוויזיה הישראלית לשנות את לוח השידורים שלה כדי לאפשר לשר הכלכלה, יעקב מרידור, להודיע על מיזם האנרגיה המהפכני שלו.

מספר חודשים קודם לכן, הודיע מרידור, מבכירי מפלגת הליכוד, על מיזם פרטי שבו חבר למדען בעל המצאה מהפכנית בתחום ייצור האנרגיה. מאחר שלא נרשם עליה פטנט, סירב מרידור לחשוף פרטים ואמר רק כי מדובר ב"מהפכה עולמית שעדיין לא ניתן לתפוס אותה".

"זה כאילו לקחת נורה רגילה של בית ולהאיר בעזרתה עיר שלמה כמו רמת גן", אמר מרידור, אשר ניבא כי התגלית תהפוך את ישראל למעצמה כלכלית, "בעלת המטבע החזק בעולם". הוא גם הביע חשש כי "כל העולם המדעי הגויי, באירופה, באמריקה, גם הרוסים, לא יישבו בשקט", והזהיר כי הללו עלולים להתנקש בחייו ובחיי שותפו המדען. על הממציא המסתורי סיפר מרידור רק כי הוא יהודי דתי, תלמיד חכם, שמקור השראתו להמצאה הוא בתיאור המופיע בתלמוד של המקום שממנו הביאו חיטים לבית המקדש.

בסופו של דבר נחשף כי הממציא הוא דני ברמן – נוכל שכבר הספיק בעבר להתחזות לד"ר לאקוסטיקה כדי להתקבל כמרצה באוניברסיטת תל אביב, וללבוש דרגות רב סרן במלחמת יום הכיפורים בעת שדרגתו האמיתית היתה רב"ט.

בעקבות חשיפת זהותו של ברמן הפך מרידור לחוכא ואטלולא, וספג קיתונות של לעג. העיתונאי יואל מרקוס הציע למרידור לרשום פטנט על הפיכת 12 במרץ, יום הופעתו בטלוויזיה, לאחד באפריל, חג השוטים. ואילו העיתון "דבר" פירסם במסגרת גדולה בעיתון את אגדת "בגדי המלך החדשים" של הנס כריסטיאן אנדרסן, שתחילתה בנוכלים העמלים במכונות אריגה נטולות בד וסיומה במצעד שבו המלך ואנשיו פוסעים ערומים.

מתוך ויקיפדיה

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew