לחופש נולדו: שפים ורבנים נגד כליאת תרנגולות בתעשיית הביצים

הקמפיין נגד המשך הכליאה של תרנגולות בתעשיית הביצים צובר תאוצה. בעלי מסעדות, שפים ועיתונאי בישול, בהם ישראל אהרוני, צחי בוקשתתר ונירה רוסו, הצטרפו למאבק נגד כלובי סוללה. בה בעת, שורה של רבנים בכירים, בהם הרב הראשי יונה מצגר, והרבנים שלמה אבינר ובנימין לאו, הביעו תמיכה בשיפור תנאי התרנגולות.

השפים והרבנים הצטרפו בכך לאמנים רבים, בהם אורנה בנאי ושי אביבי, שכבר קראו למשרד החקלאות לנצל את הרפורמה המתוכננת בענף הביצים ללולי חופש.

בעוד הויכוח סביב הרפורמה בענף הלול נמשך בכנסת, סיפק גל החום הכבד שפקד באחרונה את הארץ ראיה נוספת לצורך לעבור למשקים שבהם התרנגולות חופשיות, לאחר שגרם למותן של מאות אלפי תרנגולות בלולים ברחבי הארץ.

בדיקות שנערכו עם לולנים העלו כי תרנגולות בלולי הטלה שבהם התרנגולות אינן כלואות בכלובים, שרדו את גל החום האחרון ללא מקרי תמותה חריגים – כולל "לול המעוף" החדש בכפר ברוך שבעמק יזרעאל, המאכלס כ-20 אלף תרנגולות. מנגד, תמותה נרחבת נרשמה בכלובי-סוללה. הסיבה: בלולים ללא כלובים יש לתרנגולות אפשרות להתמודד עם החום משום שהוא מאפשר להן לבחור מקום נוח יותר, להתרחק זו מזו ולבצע התנהגויות מצננות.

אתר אנונימוס דיווח כי בדיון שנערך מוקדם יותר השנה בועדת החינוך של הכנסת על התקנות שהציע משרד החקלאות בעניין תנאי הכליאה של תרנגולות בתעשיית הביצים, קרא ח"כ דב חנין (חד"ש) לבטל לחלוטין את השימוש בכלובים בלולים:

"לולי כלובים שלא מאפשרים לתרנגולת למתוח כנפיים הם לא רק בלתי אנושיים אלא גם בלתי חוקיים. להחזיק בני-אדם במקום שבו הם לא יכולים לעמוד זקוף היה נראה לכם סביר? אם זו לא התעללות אני לא יודע מה כן. אני מציע למשרד החקלאות להיפרד מהרעיון של לולי כלובים. לולים ללא כלובים קיימים בעולם ומצליחים, ומהווים 70% מייצור הביצים באוסטריה, 60% בשבדיה, 100% בשווייץ… אומרים שמציון תצא תורה. הלוואי. אבל כאן אין צורך להמציא שום דבר, וניתן ללמוד ממה שקיים בעולם".

באותה ישיבה, ח"כ מסעוד גנאים (רע"מ-תע"ל) הביע אף הוא את התנגדותו לשימוש בכלובים: "אני לא רוצה שהביצה תגיע אלי הביתה דרך מסע עינויים של תרנגולת… אני נגד סורגים ונגד כלובים".

עוד על השקרים שמפיצה תעשיית הביצים ועל תנאי חייהם של תרנגולים בתעשיית הבשר.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew