הצבא המוסרי בעולם: חיילי צה"ל שוב בוזזים

אחרי שבתחילת השבוע קיבלנו תזכורת לתחביב חיילי צה"ל לצלם עצירים וגופות, כעת שבה ועולה לכותרות תופעה צה"לית ותיקה אחרת – ביזה. אתר וואלה דיווח כי קצין וחמישה חיילי צה"ל סחרו בציוד אישי של נוסעים שהיו על גבי ספינות המשט לשבירת המצור על עזה. חקירה של המשטרה הצבאית העלתה חשד כי קצין צה"ל גנב מחשבים ניידים ומכשירי טלפון ניידים משוכללים מתוך הספינות, ומכר אותם לחיילים אחרים.

ביזה אינה תופעה חדשה בצה"ל. בעשור החולף בלבד נחקרו מאות מקרים של ביזה וגניבה על ידי חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב שטחים, אשר בזזו בין השאר כסף, כרטיסי אשראי, מצלמות וידאו, כלי נשק ותכשיטים. עם זאת, כתבי אישום הוגשו רק באחוזים בודדים מהמקרים, והעונשים שהוטלו על העבריינים היו מגוחכים.

בשנים האחרונות אירעו מעשי ביזה במבצעי חומת מגן ועופרת יצוקה ובמלחמת לבנון השנייה. במקרה אחר, קבוצת שוברים שתיקה אף הציגה תערוכה של למעלה ממאה צרורות של מפתחות כלי רכב פלסטינים שהוחרמו. צה"ל, כדרכו, העדיף להרוג את השליח במקום להתמודד עם תופעת הביזה הרווחת בשורותיו, ועצר כמה מהחיילים שאירגנו את התערוכה בחשד לביזה.

תופעת הביזה מלווה את צה"ל מאז היווסדו. לאחר גל תאוות הביזה שסחף את מיטב גדודי צה"ל במלחמת 1948, לא עברה מלחמה מבלי שאירעו מעשי בזיזה, החל מביזה של רכוש סורי ברמת הגולן בשנת 1967 וכלה בבזיזת חנויות לבנוניות במלחמת לבנון השנייה. אפילו במהלך הנסיגה מעזה היו חיילים שנתפסו בוזזים רכוש של תושבי גוש קטיף שפונו מבתיהם.

צרורות מפתחות שהוחרמו / צילום: שוברים שתיקה

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew