עולם חדש מופלא: מתאבלים יקבלו תרופות נגד דיכאון

איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי החליט להתחיל לתייג אנשים שסובלים מכאב נפשי עקב אבל על מות אחד מבני המשפחה, בתור מי שסובלים מהפרעה נפשית שמצריכה טיפול תרופתי. המהדורה החדשה של מדריך האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי (DSM), הנחשב ל"תנ"ך" האבחון הפסיכיאטרי, קובעת כי סימני אבל יוכלו לקדם אבחנה של דיכאון קליני, ובכך למעשה מבטלת את ההפרדה בין אבל נורמלי – המתבטא בתחושת אובדן ועצבות עמוקה, ישנוניות, בכי, חוסר יכולת להתרכז, עייפות וחוסר תיאבון – לבין דיכאון קליני.

השינוי במדריך DSM מסמן שלב נוסף במגמה להרחיב את מעגל דפוסי ההתנהגות המוגדרים כהפרעות אישיות ומחלות נפש. כך למשל, בשנת 2010 הוחלט להוסיף למדריך מחלת נפש חדשה בשם "הפרעת אי-ציות התנגדותית" (ODD) המוגדרת בתור "דפוס מתמשך של התנהגות לא צייתנית, עוינת והתנגדותית" שעל תסמיניו נמנים הטלת ספק בסכמות, שליליות, התרסה, וכחנות ונטייה להתרגז.

השימוש באבחנות פסיכיאטריות לדיכוי אישיותי ופוליטי אינו חדש. בברית המועצות, אנשים שלא אימצו את ערכי המפלגה הקומוניסטית הוגדרו כסובלים מסוג חדש של סכיזופרניה, שגורמת להם לסבול מהזיות לפיהן הקומוניזם אינו צודק. כמו הקומוניזם בברית המועצות, גם הקפיטליזם בארצות הברית עושה שימוש ברפואה ככלל ובפסיכיאטריה בפרט להשתקת ביקורת פוליטית. כאן גם יש מניע כספי של יצרניות התרופות אשר מבקשות להגדיל את הכנסותיהן.

מחקר של דיויד הנרי וריי מויניהן מאוניברסיטת ניוקסל באוסטרליה, שפורסם באמצע העשור שעבר, הזהיר כי חברות התרופות "ממציאות מחלות" כדי להגדיל את מכירותיהן. החוקרים ציינו כי קמפיינים שתכליתם להגדיר כמחלות תופעות כמו בעיות בתפקוד המיני, תסמונות המעי הרגיז ו"רגל עצבנית" וגיל המעבר והפסקת המחזור אצל נשים, מומנו על ידי יצרניות התרופות.

מחקר אחר של חוקרת הפסיכולוגיה ליסה קוסגרוב מאוניברסיטת מסצ'וסטס שפורסם לפני כחמש שנים העלה כי כל מומחי הפסיכיאטריה שהיו שותפים לניסוח הגדרת התסמינים של הפרעות מצבי רוח והפרעות פסיכוטיות במדריך DSM היו בעלי קשרים כספיים עם חברות שמייצרות תרופות להפרעות אלו. ליותר ממחצית מ-170 מומחים שהשתתפו בכתיבת DSM היו קשרים כספיים עם חברות תרופות.

אין פלא איפה שבמהלך 50 השנים החולפות גדל פי שלושה מספר מחלות הנפש הנכללות במדריך DSM, ובין תכונות האופי ודפוסי ההתנהגות שהפכו בתוך כך למחלות נמנות הנטייה לערער על סמכות, יצירתיות מעל-לממוצע, ציניות והתנהגות לא-חברתית. נדמה כי לא ירחק היום שבו מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA), יאשר להתחיל לשווק תרופות שנועדו להרגיע אנשים בעלי שמחת חיים מופרזת. (כתבה סאטירית של Onion News Network).

רבים מאלה שעוסקים בחשיבה ביקורתית על האופן שבו המערכת שולטת בבני אדם, נוטים להתמקד בנבואה של ג'ורג' אורוול מספרו "1984". אולם עליית כוחה של האבחנה הביולוגית של מרכיבי אישיות, מחייבת להרהר באפשרות כי דווקא נבואה אחרת, קדומה יותר, צריכה לשמש אותנו בבואנו לנתח את המדיקליזציה של הפוליטיקה: ספרו של אלדוס הקסלי "עולם חדש מופלא".

עוד באותו עניין:
דיכאון זה עסק טוב
התרופה שלך מרגלת אחריך
עשר דקות למטופל

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew