כדור הרעם גירסת עזה: כרזות של סרטים שמעולם לא נעשו

אחמד אבו נאסר ("טרזן") ומוחמד אבו נאסר ("ערבי"), הם תאומים זהים ברוכי כשרון. השניים, בני 25, מתגוררים בחדר קטן ברצועת עזה, ומקדישים את מרבית זמנם החופשי לציור, משחק, כתיבה, נגינה ובימוי. אולם אהבתם הגדולה ביותר היא יצירת סרטים, אף שמעולם לא זכו לצפות בסרט בבית קולנוע.

עשור חלף מאז נהרס בית הקולנוע האחרון בעזה, ובהיעדר תעשיית קולנוע מקומית, החליטו האחים אבו נאסר ליצור יש מאין: הם ציירו כרזות של סרטים שמעולם לא נעשו. "הרעיון היה שכל מי שיראה את הפוסטר, יצטרך לדמיין את הסרט, למרות שלמעשה אין סרט כזה. בחרנו לסרטים שמות של מבצעים צבאיים של ישראל כמו "עופרת יצוקה", "ענבי זעם", "כדור הרעם" (שמו הצה"לי של מבצע אנטבה) או "גשמי קיץ", בגלל שהם הזכירו לנו שמות של סרטי מלחמה, ואז יצרנו כרזות לסרטים הדמיוניים הללו", סיפרו האחים בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן".

התאומים אבו נאסר, אשר הקימו גם חברת הפקות פיקטיבית בשם "עזה-ווד" כדי להפיק את הסרטים הדמיוניים שאת כרזותיהם הם מעצבים, החליטו בהמשך לנסות את כוחם ביצירה קולנועית של ממש. השניים יצרו סרט קצר בשם "מסע בצבעים" (Colourful Journey), השואב את שמו ממבצע של צה"ל באותו שם במחנה הפליטים בלטה בשנת 2002.

"זהו סרט קצר בן שבע דקות, שעוסק במחלוקת הפוליטית הפנים פלסטינית בעזה", סיפרו האחים אבו נאסר. "הסרט מציג את הניגוד בין העימותים שהתחוללו בין צה"ל לפלסטינים בגדה המערבית בזמן המבצע הצבאי "מסע בצבעים", לבין העימותים שהתרחשו באותו זמן בין הפלגים הפלסטינים בעזה. גם בגדה וגם בעזה היו קורבנות, אבל ההבדל היה שבעזה פלסטינים הרגו זה את זה".

הסרט, המבוים בסגנון הוליוודי, מציג שני לוחמים פלסטינים – שחזותם זהה לחלוטין (מגלמים אותם האחים התאומים) – המנסים להרוג זה את זה. בסופו של הסרט, כאשר מגיע "רגע האמת" ושניהם ניצבים זה מול זה, נכונים להילחם עד המוות, מגיח לפתע מסוק ישראלי מלמעלה והורג את שניהם. הדימוי ברור: הקרע הפנים פלסטיני בין חמאס לפתח משרת את ישראל ופוגע בכל הפלסטינים.

בשנת 2011 שעברה זכו התאומים אבו נאסר להגשים חלום. השניים הוזמנו לארה"ב להקרנה של סרטם "מסע בצבעים", ובדרך לא דרך הצליחו לצאת מעזה דרך מצרים, ולקבל אישור כניסה לארה"ב. באירוע שנערך בעיר אוסטין בטקסס, הוקרן סרטם, ומיד אחר כך, הוזמנו השניים לצפות בראשונה בחייהם בסרט באורך מלא לפי העדפתם. בחירתם – "בכי ולחישות" של הבמאי אינגמר ברגמן.

עוד באותו עניין:

תעלת עזה
מטרו: העתיד של עזה
פאתנה
המניפסט לשינוי של נוער עזה
דניאל ברנבוים נכנס לעזה בניגוד לחוק
האם ישראל באמת התנתקה מעזה?

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew