תינוקות של השב"כ

פורסם במקור בבלוג בלי גאולה

דברים שנשאתי בכנס סקס אחר 2012 ברב-שיח בנושא פונדקאות. הוצגתי כך: יוסףה מקיטון היא בוגרת התכנית הבין-תחומית של המכון הקוירי של גוטנברג, שבדיה. טבעונית מזה 20 שנה וחברה בקהילת זכויות בעלי-החיים. יוסףה היא פוליאמורי וחובב דובים, כלומר צ'ייסר. אין לה פייסבוק מטעמים אידיאולגיים, הכינוי שלו באטרף הוא: מקווה לדוב. בשנה האחרונה פעיל באגודה הבאר-שבעית למשיכת תשומת לב.

אז אנחנו בודדות. ואין לנו קהילה תומכת מספיק. אנחנו לא יוצרות את החברה שמתוכה יכולה להתכונן הסוביקטית שלא תגדל צאצאות. תהליך התכוננותנו מחדש כאחרות, כמורדות, הוא לא תהליך פסיכולוגי אוטונומי של שינוי עצמי, אנחנו צריכים את הקהילה שתיצר לנו עמדות חדשות. אנחנו חלק עצוב מהחברה המדכאת. אז אנחנו רוצים ילדים. כדי להיות נורמלים יותר, כדי להשתיך, כדי להיות אהובות, כדי לא להישאר לבד, רק לא להישאר לבד, בזיקנתנו, בצעירותנו. כדי לרצות את ההורים, כדי להיות מאושרים, חיבים להיות מאושרים כי אמא אמרה לא נורא שאת הומו העיקר שתיהי מאושר ועכשיו תנסה לא להיות מאושר, תנסי להיות ביסקסואלית עצובה. אמא תמות. תישארי לבד. אז תעשה ילד.

אולי ילדה, אולי היא תהיה פמיניסטית. איזו אשליה. היא הרי תגדל ב MTV אפילו שאין לך טלביזיה בבית והיא תאכל חיות אפילו שאתה צמחונית והיא תהיה בסוף האישה הקטנה של איזה סטרייט כוחני כי ככה החברה הזו בנויה ואין גאולה בחינוך. את לא יכולה להציל אותה, גם אם אתה אמא שלה. את לא יכול להיות האבא של מהפכן. אין דבר כזה. מה קרה, פתאום כולם מאמינים בפסיכואנליזה קלאסית? היחסים עם ההורים הם חזות הכל? הילדות היא מקור כל הזהות והחיים? מה קרה לביקורת? אה, מדובר בילודה, הנושא שממוסס כל ביקורת.

הילדה תהיה סוכנת קטנה של השב"כ אצלכן בבית. השכנים יגידו: מה, הוא לא אוכל בשר? איזה מסכן. אמא שלך ואבא שלך ילחצו. יפתו בממתקים. לא תוכל להתנגד זמן רב. תמצאי את עצמך מבשלת דברים שלא חלמת לאכול, וטועמת אותם לראות שלא חם מדי. הילד יצטרך נורמליות כדי לגדול ועליך יהיה לספק אותה: בתי-ספר, גני-ילדים, טקסים. דילמות: כמה שונה להיות, כמה להביך אותו, כמה להעמיד אותו בקשיים. האם להשתתף בסרט פורנו פמיניסטי חתרני או שזה יביש את הילד? האם להיעצר בהפגנה על עיסקת טיעון של אנס או שהילדה צריכה עזרה בשיעורי-בית באזרחות?

אזרחות? פתאום אנחנו אזרחיות גאות? משתתפים במאמץ הדמוגרפי, נרתמות לגזענות. סרבו! זה כל כך ברור שמוזר לי לטעון את זה כאן, ובכל זאת הנה צריך, הנה אני מוקףת בחתונות והריונות ופונדקאות. פונדקאות שראשיתה ברצון להוציא את האשה, את האחרת, מהתמונה המשפחתית, הזוגית, הגברית. אם הראשית הוא ברצון להרחיק את האשה, אין להתפלא שהאחרית היא בפגיעה בנשים. והרי ראינו בהרצאה קודמת שאם מודל הורות הוא נגיש, הוא כבר יצור לעצמו מעריצים והצדקות, אז למה לא להנגיש מודלים אחרים?

חינוך הוא כאוטי, הרי לא נעשה את זה אחרת, די עם האשליות, זה לא תלוי בנו. גדלנו קויריות למרות הורים סטרייטים, אנטי-ציוניות למרות הורים שהיו צלפים בסדיר ובמילואים – וזה יכול לקרות גם ההיפך. וסביר שכך יקרה. כי העולם חזק מאיתנו ואין לנו קהילה תומכת מספיק, הרי בגלל זה אנחנו עושים ילדים מלכתחילה.

ישנן תשוקות שלנו, כמו התשוקה לסטייק, שמן הראוי להשאירן כתשוקות ולא לממשן. המימוש העצמי הוא אויב והוא חשוד ואל לנו, דוקא כאן אל לנו, ליפול ברשת הניו-אייג'ית, הפסיכולוגיסטית של מימוש עצמי. חשוב לפעמים לבגוד בעצמנו. מימוש עצמי הוא תינוק קטן שהשאיר הסדר המדכא על סף דלת לבנו. עלינו לנטוש אותו, עלינו לבגוד בעצמנו.

אם אני קונה מחשב חדש שיוצר בסין כי בא לי על המהירות, כי הפלסטיק הורוד שלו קוסם לי, כי נמאס לי לחכות 10 שניות כל פעם שאני לוחץת על לינק – אז אני קונה מחשב חדש (ומתקיןה עליו לינוקס). אבל אני לא גאה בזה. בואו נפרגן לעצמנו ילדים אם אנחנו רוצות, אם אנחנו פוחדים להיות לבד, אבל בואו לא נעשה מזה דגל, סמל, מרד. זה לא מרד. זה ההיפך. ילדים? לא סיבה לגאוה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew