תחקיר "עזרא-מוביל": למי נמכרים ענבי היין של התנחלות סוסיא?

פורסם במקור באתר מגזין הכיבוש

לפני כחודשים הובא לידיעתנו שיצרן ויצואן היינות הגדול במדינה, "יקבי כרמל" לוחץ על מגדלי ענבים מהתנחלויות דרום הר-חברון למכור לו ענבים באופן בלעדי ובכך לפגוע ביקבים המקומיים. כדי למנוע "לזות שפתיים" כנראה, ולהינצל מחרם על מוצרי ההתנחלויות, כרמל עושים זאת בחשאי ובחשיכה. החלטנו, פעילי תעאיוש מירושלים, לבדוק את הנושא לעומק, אם אכן יש אמת בידיעה.

לפני כעשרה ימים, בלילה שבין ה-12 ל-13 לאוגוסט, קיבלנו ידיעות שמתקיים בציר בכרמי התנחלות סוסיא. יצאנו לאזור, הסתובבנו שעות אך לא מצאנו זכר לבציר. יחד עם זאת, נסיעה זו לא היתה לחינם, נכנסנו לתחומי הקו-הירוק והמשכנו לכיוון תל-ערד. פנינו שמאלה ל"גד`ש הר-חברון". מתחם זה משמש אגודה שיתופית של סוסיא, מעון, ויתיר לטיפול בגידולי השדה שלהן. במתחם ראינו גם את "יקב יתיר" שהוא אחד מיקבי כרמל: הדבר חיזק את הסברה שיקב זה קולט ענבים מהתנחלויות דרום הר-חברון, אך עדיין לא היתה בידינו הוכחה.

בדרך חזרה לירושלים, כבר הפציע השחר. עברנו שוב בסוסיא, התקרבנו לכרם הצפוני שהתברר מאוחר יותר, שכרם זה שייך לבני מובשוביץ. כאשר זה סייר בשטח, הבחין בנו שאל מי אנחנו, עזרא ענה "מי אתה?" האדם הזדהה כבני מובשוביץ, ושאל את עזרא שוב, מי אתה? "אני עזרא נאווי" בני הנהן בעצבנות, החל מצלם אותנו ומיד חייג בטלפון.

כאמור באותו הלילה לא הצלחנו לקבל תשובה והוכחה למי נמכרים ענבי היין של התנחלות סוסיא. מאז עקבנו באמצעים שונים על המתרחש בכרמי סוסיא, וחיכינו לבציר.

בתחילת השבוע, ביום שני ה-22.8.2010, כמעט עשר בלילה, הטלפון צלצל. בצד השני עזרא, "רוצה לבוא עכשיו לדרום-ההר?", זו הצעה שאי אפשר לסרב לה. התארגנתי במהירות ויצאתי לכיוון ביתו, עזרא כבר חיכה לי ליד העזרא-מוביל ובדרך אספנו גם את ניסים ויסמין.

נסיעה לילית מהירה על כביש 60 המפותל, מגיעים להתנחלות סוסיא. באחד הכרמים הממוקם בצפון ההתנחלות ראינו אורות ושמענו קולות בוקעים מהכרם. בוצרת נעה בין שורות הכרמים, שתי משאיות גדולות טנדר ורכב שמירה מפטרל. הכל נעשה בחשיכה מוחלטת ולאורו פנס יד בלבד. ניסים מצלם, ואנחנו מנסים לא להתגלות.

די מהר הגיע רכב בטחון של סוסיא, האיר עלינו בעזרת פרוז'קטור. זה הזמן לשנות מיקום. חוזרים לצומת סוסיא, רכב הבטחון בעקבותינו, הצלחנו להיעלם וחזרנו אחרי כמה דקות. כך כמה שעות, מדי פעם משנים מיקום, והבציר מתקדם.

חלק מהזמן חיכינו במפרץ תחנת האוטובוס בכניסה לסוסיא, משם היו אמורות לצאת המשאיות העמוסות. רוב הזמן, במרחק לא רב עמד רכב הבטחון של סוסיא ונהגו צפה בנו. בסביבות אחת בלילה ראינו רכב מסחרי, משטרתי, מתקרב לעברנו (מספר הרישוי שלו מ-32915). הרכב נעצר כך שחסם את העזרא-מוביל וגם את נתיב הנסיעה, כנראה במטרה למנוע מאיתנו להימלט, כאילו שרצינו… מהרכב ירדו שלושה גברים בלבוש אזרחי, עם רובים, כשירדו לעברנו, חבשו על ראשם כובעי משטרה, והציגו עצמם כשוטרים. הערתי להם שהם חוסמים את נתיב הנסיעה בכביש, ויש בכך סכנה, אך הם ביטלו את דברי. כנראה שדחיפות בדיקתנו עלתה על כל שיקול… השוטרים שאלו על מעשינו במקום, כמובן ביקשו שנפסיק לצלם, וביקשו לראות תעודות מזהות. ניסים הציג תעודה מזהה ועמדנו על זכותנו לצלם.

עזרא הוסיף ואמר אנחנו לא מפסיקים לצלם, זו זכותנו, ואין מניעה חוקית, תוכלו להפסיקנו רק בכוח. יש לציין שאחרי שהתעקשנו הטון בו דברו השוטרים השתנה, לטובה. איש הבטחון של סוסיא, שכנראה הזמין אותם, התערב וטען שאנחנו מסתובבים באזור, מצלמים… הבהרנו לשוטרים שאנחנו לא עוברים על החוק ושכוונתנו להישאר באזור עד שעות הבוקר לצלם. השוטרים הזהירו אותנו שהאזור מסוכן, והוסיפו ואמרו שלא מזמן חברם נורה באזור ושכדאי שניזהר.

לפני שעזבו, ניסים שאל אותם אם הם מסתערבים, הם סרבו להודות וענו "אנחנו רק עושים את העבודה". נפרדנו והם נסעו לדרכם.

יותר מאוחר הגיע רכב אזרחי של מתנחלים צעירים מתודלקים באלכוהול ואולי לא רק. הבנו שכדי להימנע ממפגש איתם, עזבנו שוב לכמה דקות, וחזרנו. מאוחר יותר הגיע גם ג'יפ צבאי שחייליו טענו שבאו לשמור עלינו והתענינו בסרט שבאנו לצלם. כששאלו איך יוכלו לצפות בו, הצעתי שישאירו לי את פרטיהם ואדאג ליידע אותם… עזרא אמר שהסרט יועלה לאתר יו-טיוב, ושם יוכלו לצפות בו.

באחת וחצי בערך חזרנו אל מול הכרם הצפוני, של בני מובשוביץ. שם נמשכה העבודה, ולמעשה, כיוון העבודה היה כזה שעם הזמן הבוצרת התקדמה לשורות קרובות יותר לכביש והיה קל יותר לראות, לשמוע ולצלם.

בשתים בלילה בערך הבחנו שהבוצרת והמשאיות עוזבות את הכרם ויוצאות בשיירה אל תוך ההתנחלות. חשבנו שהבציר לאותו הלילה הסתיים. השיירה שמה פעמיה לכיוון שער היציאה של ההתנחלות. גם אנחנו נסענו בכביש החיצוני לסוסיא, והגענו לאותו השער. השיירה אכן הגיע לשער, אך במקום לצאת מן ההתנחלות, היא עלתה על דרך שהתברר מאוחר יותר, שהובילה לכרם נוסף, הממוקם מדרום להתנחלות, סמוך לחווה של דליה. גבעה הפרידה בין הכביש לכרם, התקשינו לראות את המשאיות והבוצרת, אך שמענו אותם בבירור, את הבוצרת עוברת שורות ופורקת למשאיות, ומידי פעם את הבוצרים צועקים בניהם הוראות.

בסביבות ארבע לפנות בוקר שמענו שהבוצרת מפסיקה בבציר, ושוב יוצאת השיירה מהכרם לכיוון שערה של ההתנחלות.

נסענו חזרה לכיוון השער, ואכן, ראינו שתי המשאיות העמוסות בענבים שזה עתה נבצרו יוצאות משער ההתנחלות. כמובן שצילמנו אותן ואת מספרי הרישוי שלהן. מספר הרישוי של הראשונה 62-370-63 ושל השנייה 45-747-65. הנהגים שלהן היו מופתעים מאוד ולא אהבו זאת. התקדמנו כחמישים מטרים קדימה, לכיוון דרום והמתנו למשאיות שיצאו בדרכן. ואכן, המשאיות פנו ימינה לכיוון דרום. אחרי ק"מ וחצי בערך פנינו שמאלה לכיוון מעבר "מצודות יהודה" וכך גם המשאיות. הגענו למחסום. אחרי ששאלו מהיכן אנחנו ונראינו להם יהודים כשרים, הבודקים הרימו את המחסום ואישרו לנו לעבור. ממש באותו הרגע הגיעו שתי המשאיות למעבר, הפעילו צופרי אוויר וקראו לנו לעצור. אנחנו מיהרנו לעבור את מתחם המעבר (כ-100 מטר אורכו) וחנינו בצד הדרך, מחכים למשאיות. אחרי שתי דקות יצאו שתי המשאיות בנסיעה מהירה כשנהגי שתיהן מפעילים צופרי אוויר ונצמדים לעזרא-מוביל, חולפים סנטימטרים בודדים ממנו ומסכנים אותנו באקט של בריונות. המשאיות המשיכו בנסיעתן המהירה ואנחנו אחריהן, אחרי כשלושה ק"מ פנו המשאיות שמאלה לכיוון ערד, וכך גם אנחנו. עוד כרבע שעה נסיעה, במהלכה עפים מהמשאיות עלי גפן ענפים ורסס של ענבים. כשנהג המשאית שאחריו נסענו הקפיד לנסוע באמצע הנתיב כך שלא אוכל לעקוף אותו. המשאיות פנו שמאלה ל"גד"ש הר-חברון" אחרי נסיעה של כמה מאות מטרים הגענו שוב ל"יקב יתיר" שכאמור נמצא בשטחי המתחם. המשאיות נכנסו אליו לפריקה. נעצרנו כשבצידו הימני של העזרא מוביל הכניסה ליקב יתיר. אחת המשאיות נסעה רוורס והתיישרה מולנו, חשבתי שנהגה מכוונה לפריקת הענבים, אך פתאום הוא החל בנסיעה מהירה לעברנו כשצופר האוויר מופעל ואורות גבוהים מסנוורים. זה לא כל כך נעים לראות כמה עשרות טונות נעות במהירות הישר לעברנו. היה ברור שהמשאית הולכת לעלות עלינו! כדי לצאת מהגד"ש היינו חייבים להסתובב מאה ושמונים מעלות, מייד פתחתי בנסיעת המלטות מטורפת בתוך רחבת העפר שמול היקב, לרגע העזרא-מוביל באוויר, אח"כ נוחתים, הצלחנו להימלט, העזרא-מוביל חסר נשימה. זה היה ממש מפחיד, היה לנו מזל, שהצלחנו להימלט, זה יכול היה להיגמר רע מאוד…

הבנו שאנחנו בשטח עוין מאוד ולא כדאי שנשאר. ובכל מקרה, משימתנו הושלמה, בידינו הוכחות חד-משמעיות ש"יקב יתיר", אחד מ"יקבי כרמל", קונה וקולט ענבי יין מהתנחלות סוסיא.

השעה היתה כבר כמעט חמש, העזרא-מוביל המתפרק היה צמא לסולר, וחלקנו לקפה. שמנו פעמינו לערד שם תודלקנו. ומשם יצאנו בחזרה לירושלים. בדרך חזרה עברנו שוב, במעבר מצודות יהודה, ראינו את אותם מאבטחים שאיישו קודם את המעבר, כשנכנסנו. שאלתי אותם מדוע נהגי המשאיות צפרו וצעקו. המאבטחת שאלה אם יש לנו כאפיות ומצלמות, ואמרה שנהגי המשאיות התלוננו שישראלים התחפשו לערבים (בגלל הכפייה של עזרא כנראה) וצילמו אותם. המאבטחת הרימה טלפון לבדוק אם אפשר לשחרר אותנו, שהרי נחשדנו בהסתערבות! אחרי שהסברנו שאנחנו כבר שעות בסביבה וכל גורמי הבטחון, הצבא, המשטרה ואנשי הבטחון של סוסיא מודעים לשהותנו, אפשרו לנו המאבטחים להמשיך בדרכנו חזרה לירושלים.

בפעולה זו כמו פעולות רבות אחרות נעזרנו בעזרא-מוביל. העזרא-מוביל ידע ימים יפים יותר, אחרי כמה שנות אקטיביזם אינטנסיבי, בכביש וגם בשטח ומעל 330,000 ק`מ לא קל לו… הוא מתחמם בעליות, מתקשה לבלוע מהמורות, ומרבה לבקר במוסכים. לפעמים נדרש אפילו לאישפוזים ממושכים… כל מי שיכול/ה מוכן/נה אנא עזרו לנו בתרומה כדי להעמיד מוביל צעיר שיעמוד בקצב של עזרא.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew