אימת הניאו-נאצים בגרמניה: פנסיונרית עם כלי ניקוי

מי אמר שהרס אינו יכול להיות חיובי? אירמלה מנסה-שראם, פנסיונרית גרמנית בת 66, מסתובבת זה למעלה מ-25 שנים ברחובות ברלין, חמושה בכלי ניקוי ותרסיס צבע כדי למחוק כתובות נאצה גזעניות וניאו-נאציות, או לכסות אותן בצבע במקרים שבהם אינה מצליחה להסיר את הכתובת.

מנסה-שראם, לשעבר מורה בתחום החינוך המיוחד, החלה במשימתה בשנת 1986 לאחר שבדרכה לעבודה, הבחינה בתחנת האוטובוס במדבקה שעליה היה כתוב: "ישוחרר רודולף הס". הס, סגנו של אדולף היטלר, ריצה באותה עת עונש מאסר עולם בבית כלא בברלין לו נידון לאחר מלחמת העולם השנייה. לאחר שראתה את המדבקה, רצתה מנסה-שראם לקרוע אותה לגזרים, אולם נאלצה לוותר על כך מאחר שמיהרה לעבודה והאוטובוס לו המתינה הגיע לתחנה.

עם זאת, המחשבה על המדבקה לא הרפתה ממנה במשך אותו יום, ומאז היא נושאת עמה באופן קבוע תיק עם אמצעים למחיקת כתובות נאצה שעליו כתוב: "הילחמו בנאצים". לדבריה, היא מקדישה להריסת כתובות גזעניות יותר מ-30 שעות מדי שבוע, ולפי הערכתה כבר הרסה או מחקה לא פחות מ-90 אלף כתובות נאצה.

באחד הימים, סיפרה מנסה-שראם, ניסה צעיר ניאו-נאצי למנוע ממנה למחוק צלב קרס שרוסס על ארון חשמל בעיר קוטבוס. "תשאירי אותו שם", צעק לעברה הצעיר. "לא, זה הולך להימחק", ענתה לו בנחת בעודה מקרצפת את הגרפיטי עם מטלית ספוגה בנוזל להסרת לק ציפורניים. "לאחר שסיימתי למחוק את צלב הקרס גיליתי כי הצעיר ואני נמצאים לבדנו ברחוב", סיפרה. "הוא רתח מזעם והחל להתקרב אלי באופן מאיים". הלכתי לקראתו והבטתי ישר בעיניו. "מה עוד יכולתי לעשות. לזעוק לעזרה? לא היה איש בסביבה". בסופו של דבר, הצעיר לא מצא את העוז לתקוף אותה, ופשוט הלך מהמקום בעודו מקלל ומגדף אותה.

סרט תיעודי חדש בשם "הורסת השנאה" (The Hate Destroyer), של במאי הקולנוע האיטלקיים וינצ'נזו קרוזו ופבריציו לוסו, מביא את סיפורה של מנסה-שראם.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew