לזכרו של פאבל פוחוב

הצייר ואמן הרחוב האנרכיסטי הרוסי פאבל פוחוב, שהוכתר עוד בחייו בתור "בנקסי של רוסיה", נודע ביצירותיו המקוריות ומעוררות המחשבה. האמנות המחתרתית של פוחוב, שפעל גם תחת הכינוי P-183, שילבה גרפיטי, אש ואביזרים נוספים, ותועדה על ידו בוידיאו.

"אני מנסה ללמד אנשים להבדיל בין שקר לאמת, ובין רע לטוב. זה משהו שהציבור ברוסיה מתקשה לעיתים לעשות", סיפר בשנת 2012 בראיון לערוץ הטלוויזיה הרוסי RT.

יחודו של פוחוב – שנולד במוסקבה ב-11 באוגוסט 1983 ושם קץ לחייו בטרם מלאו לו 30 – היה הסתכלותו המקורית על המציאות שבאה לידי ביטוי ביצירותיו. כמו למשל פנס רחוב שאותו הפך לזרוע של משקפיים ענקיים.

"שלג ירד, וכיסה את הכיכר במרבד לבן. הבטתי מהחלון מקומה עליונה בבניין סמוך, ולא יכולתי שלא לחפש פריטים שיכולים להפוך דמיון למציאות. במרכז החצר ניצב פנס רחוב שמזכיר מאוד זרוע של משקפיים, ומיד החלטתי להפוך את הרעיון למציאות, ולצייר בשלג את מסגרת המשקפיים החסרה", הסביר פוחוב.

הומור ושיבוש תרבות היו חלק בלתי נפרד מיצירתו של פוחוב. זה יכול להיות תנור מיקרוגל תלוי על בניין

ואן משטרתי חתוך לפרוסות שמיועדות לטוסטר ענקי…

או כביש שהפך למד ווליום.

באפריל 2012 משטרת מוסקבה הזניקה חבלנים לסילוק פצצות בעקבות מיצג בהשראת משחק הוידיאו הוותיק ספייס אינביידרס, שיצר פוחוב על גשר בעיר. המיצג כלל דגם דו-מימדי של החייזר המפורסם ממשחק הוידיאו, אשר חובר לחבל שאיפשר להזיז אותו מצד לצד מעל לרחוב, בדומה למשחק המקורי. אם לא די בכך, הדגם "ירה" קרני לייזר אדומות לעבר מכוניות חולפות.

בשנת 2011, במלאות 20 שנה לניסיון ההפיכה נגד מיכאיל גורבצ'וב, ביקש פוחוב לרענן את זיכרון הציבור הרוסי כיצד היתה התחושה להיאבק למען חירותם, כאשר הדביק ציורים בגודל טבעי של שוטרי היחידה לפיזור הפגנות על דלתות הכניסה לתחנת רכבת תחתית.

במקרה אחר, צייר פוחוב דיוקן גדול של מפגין על גשר, ועם רדת החשיכה הפיח חיים ביצירה בעזרת בקבוק תבערה. "היות שרק מעטים מאיתנו זוכים להצלחה, למערכות יחסים, לכסף ולפרסום – היצירה הזו מוקדשת לכל אלו ששורפים גשרים ומשאירים את הכל מאחור כדי ליצור עולם חדש", אמר פוחוב בראיון לעיתון הבריטי "טלגרף".

יצירותיו היו לעיתים עגומות.

פוחוב, שהיה לוחם גדול למען הזכות לפרטיות, ביטא פעם את מחאתו נגד הצבתן של מצלמות אבטחה בכל פינה על ידי כך שהצמיד רובי מקלעי צעצוע לאחת המצלמות.

האמן לרגלי אחת מיצירותיו.

פאבל פוחוב התאבד בתלייה בעיר הולדתו מוסקבה בשני באפריל 2013. הוא היה בן פחות מ-30 במותו.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew