איך מתמודדים עם חוק אבסורדי? מצייתים לו

בחודשים שקדמו לכניסתו לתוקף של חוק חדש ברוסיה המגביל את הזכות להפגין ומגדיל עשרות מונים את הקנסות על מפגינים ללא אישור, הפגינו מתנגדי המשטר יצירתיות יוצאת באיתור פרצות בחוק כדי למחות – החל מהפגנות של בובות צעצוע וכלה בקיום פסטיבלים והקמת מאהלים כתחליף להפגנות.

אולם מרגע שהנשיא ולדימיר פוטין אישר את החוק החדש בחתימתו, גם חלופות יצירתיות אלו עלולות לגרור קנסות גבוהים. כאן נכנס לתמונה רוסטיסלב ז'וראבליוב, בלוגר מהעיר יקטרינבורג ברוסיה, אשר מצא מענה מקורי לניסיון להשתיק את המחאה: ציות לחוק עד כדי אבסורד.

היות שהחוק חדש קובע כי כל הפגנה דורשת כעת אישור של המשטרה, ופירוט מראש של מסלול ההפגנה, הגיש ז'וראבליוב בקשה מפורטת למשטרת יקטרינבורג לקבלת אישור לקיום צעדה עם חמישה מחבריו בלב העיר.

"ברצוני להודיע לכם על כוונתי לארגון אירוע חד פעמי ב-24 ביוני 2012, שבמסגרתו תתקיים צעדה ביקטרינבורג שמטרתה לבקר באתרים בולטים בעיר ולהיפגש עם חברים", כתב ז'וראבליוב במכתב לרשויות העירוניות. במכתב הבקשה ציין ז'וראבליוב כי התהלוכה תתחיל בדירתו בשעה 9:00 בבוקר והתסתיים במרכז קניות בלב העיר בשעה 12:30 בצהריים. "על מנת להבטיח את בטחון משתתפי האירוע החד פעמי ההמוני ואת תנועתם של משתתפי הצעדה, אבקש ליווי משטרתי", הוסיף במכתב.

למרבה הפתעתו, בבוקר הצעדה המתוכננת, קיבל ז'וראבליוב שיחת טלפון מהמשטרה בה הודיעו לו כי שוטרים ייפגשו עמו מול בניין הדירות בו הוא מתגורר ובשעה היעודה. לאחר שפגש את השוטרים המלווים, יצא ז'וראבליוב לדרך בגפו תוך שהוא מתעד את האירוע במצלמת הטלפון הסלולרי שלו, תוך שהוא מכריז למצלמה: "חברים יקרים, חוק ההפגנות פועל נפלא. השוטרים פגשו אותי. אני מתרשם עמוקות".

השוטרים נראו מעט נבוכים, אולם ליוו אותו בצעדה כנדרש על פי חוק. כעבור זמן, כאשר הרגיש שרעיון מוצה, הודיע ז'וראבליוב לשוטרים המלווים כי הצעדה שלו הגיעה לסיומה. "אדוני השוטר, כמארגן האירוע הפומבי שתוכנן להיום, אני מודיע בזאת שהתהלוכה הסתיימה והמשך המסלול נגנז. אני משחרר אתכם, כי זה אבסורד, רבותיי. אני מבין הכל, אבל תחזרו אל לוח הזמנים הרגיל שלכם, ואני אחזור לענייניי".

סרטון של התהלוכה שהעלה ז'וראבליוב לאינטרנט זכה ללמעלה מחצי מיליון צפיות.

עוד באותו עניין:
בובות צעצוע שהפגינו ללא אישור יועמדו לדין
אמא! רוסיה! – מבחר תעלולים ומחאה יצירתית מרחבי רוסיה
מתקפת נשיקות נגד המשטרה ברוסיה
פאבל פוחוב: "בנקסי של רוסיה"
ברוסיה, שוטרים לפעמים מצייתים לאזרחים
ספורט אתגרי: גלישת רכבות ברוסיה
הפך על ראשן ניידות משטרה – ונעצר
מציאות או דמיון: "פוטין נעצר והועמד לדין"

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew