רוסיה: הוארך מעצרן של חברות להקת פאנק פמיניסטית

בית משפט ברוסיה האריך את מעצרן של שלוש חברות להקת הפאנק הפמיניסטית הרוסית "פוסי ריוט" בשישה חודשים נוספים, החלטה שמסמנת החרפה נוספת בניסיונות משטרו של הנשיא ולדימיר פוטין להשתיק כל ביקורת כלפי המשטר.

יקטרינה סמוצ'ביץ', נדז'דה טולוקוניקובה ומריה אלחינה נעצרו בחודש פברואר לאחר שביצעו שיר מחאה נגד הנשיא פוטין, בתוך הקתדרלה האורתודוקסית הרוסית המרכזית במוסקבה – אחד הסמלים הידועים של רוסיה והמקום שבו מתארח ולדימיר פוטין בחגי המולד והפסחא. בשיר, ששמו "מריה הקדושה תעלימי את פוטין", ביקשו חברות הלהקה מהבתולה הקדושה לגרום להפלתו של פוטין מהשלטון. חברות "פוסי ריוט" קיימו את ההופעה ללא אישור כאשר פניהן מכוסות במסכות, שבועיים בלבד לפני הבחירות לנשיאות שבהן זכה בסופו של דבר פוטין.

"זהו משפט פוליטי. לא מדובר כאן בצדק, אלא בדיכוי שמאחוריו מניע פוליטי", אמר אחד מעורכי הדין של חברת הלהקה בעקבות הארכת מעצרן. "רוסיה הופכת למדינת טוטליטרית", אמר אביה של חברת הלהקה סמוצ'ביץ' בהפגנה שנערכה חוץ לבית המשפט.

שלוש חברות הלהקה, כולן אמהות צעירות, עצורות בגין "התפרעות במקום ציבורי" – עבירה שנושאת עונש של עד שבע שנות מאסר. שתי חברות נוספות של הלהקה ירדו למחתרת, והצליחו עד כה לחמוק ממעצר.

מוקדם יותר החודש הוגש נגד חברות "פוסי ריוט" כתב האישום המשתרע על פני 2,800 עמודים, ובית המשפט הודיע במקביל כי משפטן ייפתח בתוך ימים ספורים. בתגובה, פתחו חברות הלהקה העצורות בבשביתת רעב בטענה כי לא הוענקה להן שהות מספקת להיערך להגן על עצמן בבית המשפט,וכי לא יספיקו אפילו לקרוא את כל האישומים נגדן עד תחילת המשפט. "אני מכריזה על שביתת רעב מכיוון שההחלטה היא בלתי חוקית", אמרה אז בבית המשפט טולוקוניקובה, אשר לבשה חולצה שעליה כתובה הסיסמה המפורסמת ממלחמת האזרחים של ספרד "הם לא יעברו" (No pasaran). "פרק הזמן אינו מספיק עבורי. אני חושבת שזה לחלוטין לא חוקי", הוסיפה טולוקוניקובה בבית המשפט. שתי חברות הלהקה העצורות האחרות הודיעו אף הן על פתיחה בשביתת רעב.

הפרשה זוכה לכיסוי תקשורתי נרחב, ופעילים מרחבי העולם קראו לשחרור חברות להקת "פוסי ריוט". למעלה מ-100 דמויות בולטות מעולם האמנות של רוסיה, ובכלל זה אנשים הידועים בתמיכתם בממשלה, חתמו על מכתב הקורא לשחרור שלוש חברות הלהקה. "איננו רואים כל בסיס חוקי או סיבה מעשים להמשך בידודן של שלוש נשים צעירות אלו, אשר אינן מהוות סכנה כלשהי לחברה", נאמר במכתב.

סרטון של הופעת "פוסי ריוט" בקתדרלה.

דיווח על הפרשה מחודש אפריל של רשת אל-ג'זירה באנגלית.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew