מלחמות רובוטים: מתקפת המזל"טים

התבססותו ההולכת וגוברת של צבא ארה"ב על כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"ם) במלחמתו נגד אל קאעידה והטליבאן בתימן, אפגניסטן ומדינות נוספות מתבררת כשנויה במחלוקת. עם זאת, הממשל האמריקאי מעדיף להרחיב את השימוש במל"טים (מטוסים ללא טייס) מכיוון שהם מאפשרים לצמצם את הצורך בהצבת חיילים של צבא ארה"ב במדינות אלו, ומקטינה את הסיכויים לנפגעים בקרב הכוחות המזוינים של ארה"ב.

"כנראה שהנשיא אובמה חושב שגם כך מדובר במלחמה שנויה במחלוקת", העריך כרייסט קלף, אנליסטים ליחסים בינלאומיים מאוניברסיטת אוטרכט. "הוא מעדיף לא לסכן טייסים או כוחות מיוחדים, ואיזה עוד אפשרויות עומדות לרשותו מלבד כלי טיס בלתי מאוישים?".

אולם אסטרטגיה זו מעוררת חשש כי העימותים הופכים ללא יותר מאשר משחק מחשב ענקי, אשר בו "טייסי שולחן" הממוקמים בבונקרים ממוזגים הרחק משדה הקרב יכולים להרוג לוחמי אויב, ואז לשוב הביתה אל משפחותיהם, מבלי לתת את הדעת להשלכות האנושיות של מעשיהם או לסבל הכרוך בפגיעה באזרחים.

"נקודת המפנה מבחינת ארה"ב התחוללה בשנים 2009 וב-2010, כאשר מספר טייסי המסך שאימן הצבא האמריקאי עלה בראשונה על מספר הטייסים הנמצאים בתוך כלי הטיס", אמר קו קוליג'ין, מומחה אבטחה ממכון קלינגנדיל. "הצבא גם רכש יותר מטוסים ללא טייס מאשר מטוסים מאוישים – דבר שאינו מפתיע לאור העובדה שהם הרבה יותר זולים".

עם זאת, האמריקאים אינם היחידים שעושים שימוש במטוסים ללא טייס. למעלה מ-40 מדינות בעולם משתמשות בכלי טיס בלתי מאוישים, ואפילו איראן מפתחת מל"ט משלה. בה בעת, הולך וגובר השימוש במטוסים ללא טייס גם לצרכים אזרחיים – בעיקר בתחום המאבק בפשע. בחודש יוני השנה, למשל, משטרת העיר מנצ'סטר בבריטניה נעזרה במל"ט כדי לתפוס גנב רכב, ובהולנד נלכד חשוד בהצתה לאחר שזוהה באמצעות מצלמה של מל"ט.

מה ההשלכות של ההתבססות הגוברת על מטוסים ללא טייס על חירויות האזרח, הזכות לפרטיות ומלחמות העתיד? כתבה מתוך התוכנית People & Power של ערוץ אל-ג'זירה.

עוד באותו עניין:
נפתח משפטו של מטוס ללא טייס שהרג אזרחים על דעת עצמו
למסטל את חיילי האויב במקום להרוג אותם
"בום בום, הרגתי אחד"; לפגוע במחבלים מהכיסא בחמ"ל
ראיון עם מומחה מדיניות הביטחון פיטר וו. סינגר בתוכנית Democracy Now
הצד האפל של הפרפרים
מלחמות רובוטים

עוד באותו עניין...
מחשבים יותר אנושיים מבני אדם
נמרוד הלפרן | על פי ויליאם מקפי
לוגואים כנים
ויקטור הרץ
החברה התעשייתית ועתידה
תאודור קזינסקי | תרגום: נמרוד הלפרן

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew