פול ווטסון נמלט ממעצר בגרמניה

פעיל הסביבה וזכויות בעלי החיים פול ווטסון, מייסד ארגון "רועה הים" הפועל להגנה על בעלי חיים ימיים, נמלט מגרמניה לאחר ששוחרר ממעצר בערבות. בעקבות היעלמותו של רב החובל הקנדי הוציא בית משפט בגרמניה צו להסגרתו. צו ההסגרה נגד ווטסון הוא השני בתוך שנה שמוצא נגדו.

ווטסון, בן 61, נעצר בפרנקפורט ב-13 במאי 2012, בדרכו לפסטיבל הקולנוע קאן שבצרפת, על בסיס צו מעצר בינלאומי שהוציאו שלטונות קוסטה ריקה. שבוע לאחר מעצרו, שוחרר ווטסון בערבות בסך 250 אלף יורו, תוך שנאסר עליו לעזוב את גרמניה, והוא נדרש להתייצב פעמיים ביום במשטרת פרנקפורט. "ווטסון לא התייצב במשטרה מאז ה-22 ביולי", מסר דובר בית המשפט בפרנקפורט. "עורך דינו הודיע לנו כי מרשו התקשר אליו ומסר לו כי עזב את גרמניה ליעד לא ידוע".

צו המעצר נגד ווטסון מטעם שלטונות קוסטה ריקה הוצא בגין אישומים של הפרת חוקי שיט ("הפרעה לנתיב ספינה"), עבירה שלכאורה בוצעה בשנת 2002, בעת צילומי סרט התעודה עטור הפרסים "ים כרישים". התקרית המדוברת אירעה בים הפתוח, במימיה הטריטוריאליים של גואטמלה, כשספינת "אושן וואריור (Ocean Warrior) של צי "רועה הים" הבחינה בספינת דיג מקוסטה ריקה בעת שזו עסקה בציד כרישים בניגוד לחוק. בפקודת רשויות גואטמלה, הורה הסי שפרד לצוות הספינה לחדול מפעילות הציד ולשוב לנמל לצורך בירור משפטי ופתיחת הליכים פליליים. במהלך ליווי הספינה חזרה לנמל, שינו לפתע רשויות גואטמלה את הוראותיהן ושלחו ספינת מלחמה לעצור את ווטסון וצוות ספינתו. על מנת להימלט מספינת המלחמה הגואטמלית הפליגה ספינת "אושן וואריור" לקוסטה ריקה, שם גילתה עדויות נוספות לציד כרישים בלתי-חוקי, בדמותם של אלפי סנפירי-כריש יבשים על גגות מבנים תעשייתיים.

"האישום נגדי מגוחך ומופרך", כתב ווטסון במכתב שפירסם ב-14 ביולי. "מן המידע שרשויות קוסטה ריקה עצמן העבירו עולה שספינת הדיג הקוסטה ריקנית "וארדרו" , שהגישה את התלונה נגדי, היא שהתנגשה בצדה של ספינת "אושן וואריור". ספינתנו לא התכוונה לנגח את "וארדרו" וגם לא עשתה זאת, וצו ההסגרה שניסחו רשויות קוסטה ריקה מודה בכך בעצמו. העובדות מראות שהאחראיים להתנגשות הם צוות "וארדרו". לפי צו ההסגרה, זרמי מים שניתזו מספינת "אושן וואריור" פגמו בראות מגשר "וארדרו", מה שגרם לרב החובל שלה לאבד שליטה ולהתנגש בצדה של "אושן וואריור". על פי כל נוהלי השיט, זכות הקדימה הייתה של "אושן וואריור". לשתי הספינות לא נגרם נזק ואיש לא נפצע בתקרית", כתב ווטסון.

"וארדרו נתפסה בעומק של כ-80 קילומטר במים הטריטוריאליים של גואטמלה, כשהיא לוכדת כרישים, חותכת את סנפיריהם ומשליכה אותם חזרה לים, לגסוס ולמות בייסורים. שנה לפני כן, נתפסה "וארדרו" באיי הגלאפגוס בעודה עוסקת בדיג בלתי חוקי, ונקנסה בסכום הגבוה ביותר הנקוב בחוק (4,000 דולר). ממשלת גואטמלה היא שביקשה מ"אושן וואריור" להתערב ולעצור את ציד הכרישים הבלתי חוקי של "וארדרו". התקרית אירעה כולה בשטחה הימי של גואטמלה, ולא בשטח קוסטה ריקה או במים בינלאומיים", הוסיף ווסטון במכתבו.

"התקרית אירעה בשנת 2002, ועל כן נשאלת השאלה מדוע, לאחר עשר שנים, החליטה קוסטה ריקה להוציא צו הדורש את הסגרתי? שאלה נוספת שעולה היא, מדוע החליטה גרמניה לשתף פעולה עם דרישה זו, בזמן ששאר מדינות העולם בחרו לקבל את עמדת האינטרפול ולהתעלם ממנה? עוד שאלה נוגעת לתפקיד שמילאה יפן בפרשה? נשיאת קוסטה ריקה נפגשה ביפן עם ראש הממשלה היפני ב-8 בדצמבר 2011, ואנו יודעים שסוגיה ישנה זו הועלתה בפגישה. ביולי 2012 העבירה יפן תשעה מיליון דולר לקוסטה ריקה, כתרומה לשימור גנים לאומיים. האם מדובר בשוחד? זה בהחלט אפשרי".

"קשה לומר אילו כוחות פוליטיים עומדים מאחורי המהלך, אך אני יודע בוודאות שהתזת מים על ציידי כרישים בלתי-חוקיים במימיה הטריטוריאליים של גואטמלה, על פי בקשתן של רשויות גואטמלה, מבלי שאיש ייפגע או ייגרם נזק לרכוש, ולמרות שלא אני הוא שהפעיל את צינור המים המדובר – כל זה אינו מצדיק את ההוצאות הכרוכות בנוהלי ההסגרה העומדים נגדי. עם זאת, ישנו גם צד חיובי לפרשה. הצלחנו להשיב את מוקד תשומת הלב חזרה אל ציד הכרישים הבלתי-חוקי, ואל מעורבותה הסמויה של קוסטה ריקה בציד והסחר בסנפירי-כריש. שם טמון הפשע האמיתי", כתב ווטסון במכתבו.

סוגיה נוספת שהעלה ווטסון במכתב נוגעת לכך שחייו עלולים להיות נתונים בסכנה ממשית, במידה שיוסגר לקוסטה ריקה. "רשויות גרמניה מודעות היטב לכך שאם אשלח חזרה לקוסטה ריקה, ואם ייקרה לי משהו לפני תחילת המשפט, למשל כתוצאה מרצונו של אחד האסירים לזכות ב-25 אלף הדולרים שמאפית סנפירי-הכריש מפונטארנאס הציבה על ראשי, העולם כולו ייראה בגרמניה אחראית לכך", כתב ווטסון.

עוד באותו עניין:
פעולה ישירה עובדת: יפן ביטלה את ציד הלווייתנים
פיראט אקולוגי

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.