רובין הוד בספרד: גונבים אוכל מסופרמרקט ומחלקים לעניים

מחצית מהצעירים בספרד מובטלים וסופו של המיתון הכלכלי לא נראה באופק, אך הממשלה ממשיכה להזרים כסף לבנקים במקום לצמצם את הקיצוצים בתקציב. מה עושים? שוברים את הכלים!

פעילים של "איגוד הפועלים האנדלוסי" בספרד שמאסו בבזיזת הקופה הציבורית על ידי הבנקים, החליטו להשיב באותו המטבע וללכת בדרכו של "רובין הוד". מאות פעילים של האיגוד נכנסו לסניפי סופרמרקט במספר ערים במדינה, מילאו עגלות קניות במוצרי מזון, וברחו מבלי לשלם. לאחר מכן חולק המזון לנזקקים ומובטלים.

אחד המשתתפים בפעולת עגלות הסופרמרקט בעיר אסיחה שבדרום ספרד, היה ראש המועצה המקומית של העיירה הסמוכה מרינלדה, חואן מנואל סנשז גורדילו, אשר הודה בגלוי כי השתתף בפעולה. לדבריו, במרינלדה קיימת תעסוקה מלאה הודות לקואופרטיבים חקלאיים שהוקמו עבור מובטלים.

עם זאת, המשטרה בספרד לא רואה בעין יפה את פעולות רובין הוד של אנשי "איגוד הפועלים האנדלוסי", ועצרה חמישה מחבריו בחשד לביצוע "שוד מזוין". אחד הפעילים נעצר בזמן פינוי סקווטרים שהשתלטו על שטח נטוש של משרד הבטחון הספרדי שנמצא סמוך לעיר אסיחה, במחאה על נטישתו ובדרישה שיועבר לידי חקלאים קשי יום, כדי שיוכלו לעבד את האדמה.

"אם המשטרה רוצה ללכוד את הפושעים, היא צריכה להתחיל בבנקאים השודדים", נאמר בהודעה שפירסם האיגוד בעקבות הפעולות האחרונות. "הבנקים, שהותירו יותר מ-300 אלף משפחות ללא קורת גג ומפנים משפחות מבתיהן מדי יום, חולצו על ידי הממשלה, ואילו מיליון וחצי תושבי אנדלוסיה הפכו למובטלים. הממשלה מעלה את המע"מ ובמקביל מעניקה חנינה למעלימי מס; מיליארדי יורו של כספי הציבור, ששייכים לכולנו, מחולקים לבנקים השודדים שממשיכים לסרב לתת הלוואות לעסקים קטנים ועצמאים; והשירותים הציבוריים מקוצצים כאילו שהם היו הגורם למשבר. עם זאת, לחלק מזון למשפחות שאין להן מה לאכול, נראה להם כמעשה ברברי ואכזרי".

"מס רובין הוד"

בשנים האחרונות הולך וצובר תנופה במדינות המערב הקמפיין למען אישור "מס רובין הוד" – מס שיוטל על עסקות פיננסיות ספקוליטיביות שמבצע המגזר הבנקאי, ואשר הכנסותיו ישמשו למטרות חברתיות וסביבתיות.

המס המוצע – בשיעור זעום של 0.05% מעסקות בנקאיות ספקולטיביות – עשוי להכניס מדי שנה מאות מיליארדי דולרים, אשר יסייעו להבטחת זכויות בסיסיות של בני אדם ברחבי תבל, ובכלל זה חינוך, בריאות ומים ואוויר נקיים.

בסרטון הבא, שהופק על ידי קמפיין מס רובין הוד, נראה "בנקאי" מתפתל מול שאלות המראיין על מדוע מיסוי הבנקים אינו מוצדק.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew