מדריך לזיהוי שקרנים

איך אפשר לזהות כשאדם משקר? מספר דפוסי ההתנהגות שהוכחו כמבחינים בין דוברי אמת ושקר קטן מאוד, וגם אלה שנמצאו אינם מסוגלים להבחין בין אמיתות לבין שקרים ברמת דיוק מספקת. עם זאת, להלן מספר דפוסי התנהגות שכמכלול עשויים לסייע בזיהוי שקרנים:

1. שפה עקיפה. שקרנים משתמשים בשפה עקיפה ולא מחייבת. "מעולם לא עשיתי דבר רע לאיש", במקום "לא רצחתי את יוסף". ביל קלינטון הדגים זאת בפרשת לוינסקי באומרו: "מעולם לא קיימתי יחסי מין עם האשה הזאת", מבלי לנקוב בשמה של "האשה" ולא התייחס ישירות ליחסים שכן היו ביניהם. בדומה, רוני רון שהואשם ברצח נכדתו רוז אמר לתקשורת "לא רצחתי שום ילדה".

2. פחות פרטים תפיסתיים. שקרנים מספקים פחות פרטים תפיסתיים מדוברי אמת. דוברי אמת חוו את האירוע במציאות, באמצעות החושים, לכן הם מספקים באופן אוטומטי מידע תפיסתי – מה הם ראו, שמעו, הריחו, הרגישו או טעמו באירוע המתואר. דוברי שקר, שלא חוו את האירוע המתואר, ממעטים לספק תיאורים כאלה.

3. פחות ג'סטות. שקרנים משתמשים פחות בתנועות ידיים המדגימות דברים הנאמרים (ג'סטות) מאשר דוברי אמת.

4. הפסקות דיבור. שקרנים מרבים ב"הפסקות דיבור" בהשוואה לדוברי אמת.

יש לא מעט מיתוסים על סימנים כביכול המעידים על כך שאדם משקר – ויש גם מי ששוברים אותם.

א. "שקרנים מניעים הרבה את ידיהם ורגליהם" – לא נכון. שקרנים ממעטים להזיז את ידיהם ורגליהם, והתנהגותם נוטה להיות "קפואה" בהשוואה לדוברי אמת.

ב. "שקרנים אינם עקביים לאורך זמן" – לא נכון. שקרנים עשויים להיות עקביים כמו דוברי אמת ולעתים יותר מהם. זאת כיוון שבניגוד לדוברי האמת, הם מתכננים ומשננים את העדות שלהם ולכן מדייקים יותר במסירה חוזרת.

ג. "שקרנים מוסרים עדות לא קוהרנטית ומבולבלת" – לא נכון. עדותם של שקרנים מלוטשת ומאורגנת ומאחר שהיא מתוכננת מראש, שקרנים אינם משאירים מקום לספונטניות.

ד. "שקרנים מגלים עצבנות רבה יותר מדוברי אמת" – לא בהכרח. דוברי אמת החוששים שלא יאמינו להם, או הנחקרים בפעם הראשונה, עשויים להיות עצבניים לא פחות.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew